Rampula může zpátky, Pospíšil chystá protitah

Jan Němec Radek Nohl Jan Němec, Radek Nohl
21. 2. 2012 15:27
Resort spravedlnosti chce vést protiútok kasační stížností i předběžným opatřením
Vlastimil Rampula.
Vlastimil Rampula. | Foto: ČTK

Praha - Odvolaný pražský vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula se od úterý může vrátit do své funkce. Soudní verdikt, podle kterého nebyly důvody pro jeho odvolání dostatečné, už dostali samotný Rampula i resort spravedlnosti.

Ministr spravedlnosti Pospíšil ale připravuje protiútok. Kromě kasační stížnosti se chystá i žádost o předběžné opatření.

To by v praxi znamenalo, že Rampula by ve svém staronovém křesle mohl vydržet třeba jen několik dní a pak zase musel čekat, jak kasační stížnost dopadne.

Proti Rampulovi stojí Pospíšil i Zeman

Pospíšilův resort chce teď podat kasační stížnost a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman hodlá v procesu Rampulova odvolání pokračovat.

"Podle názoru soudu důvody, které pan Zeman uvedl k odvolání pana Rampuly, jsou nedostatečné. Pan Zeman dál trvá na svém návrhu a návrh doplní o další argumenty," řekl Aktuálně.cz ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

"A vedle toho, že soud zrušil rozhodnutí ve věci pana Rampuly, tak věc vrátil do správního řízení na ministerstvu spravedlnosti. Bude tedy dál probíhat správní řízení," doplnil ministr.

Ministr chce Rampulův návrat navíc podstatně ztížit. Kasační stížnost sice Rampulův návrat do funkce neodloží, Pospíšilův resort ale zvažuje, že by požádal o jakési předběžné opatření.

"Kasační stížnost, kterou ministerstvo bude podávat, sice nemá primárně odkladný účinek, ale můžeme požádat o přiznání odkladného účinku a bude na soudu, zda jej přizná, či nikoliv," vysvětluje Pospíšil.

V praxi to tedy znamená, že dneškem se může Rampula do úřadu vrátit. Pokud by ale soud uznal návrh Pospíšilova ministerstva, mohl by se zase po několika dnech opět stěhovat do jiné kanceláře a čekat na výsledek kasační žaloby.

"V řízení míníme pokračovat," říká rozhodně Pospíšil. 

"Jakmile rozsudek nabyde právní moci, očekávám, že ministr zřejmě podá kasační stížnost a navrhne odkladný účinek. Já bych mohl v úřadu zůstat, pokud odkladný účinek bude přiznán okamžitě. Když tam bude nějaká prodleva, v dnech či týdnech, tak budu muset kancelář předat panu Rampulovi," řekl Aktuálně.cz Stanislav Mečl, který státní zastupitelství vede dočasně od listopadu.

"My normálně pracujeme dál. Až ta doba nastane, tak budeme respektovat rozhodnutí," dodal.

IPB i Mostecká uhelná

Rampula, kterého Pospíšil odvolal právě na návrh nejvyššího žalobce Pavla Zemana, čelil kritice hlavně kvůli údajným zásahům do vyšetřování kauzy tunelování Investiční a poštovní banky (IPB).

Jiří Pospíšil.
Jiří Pospíšil. | Foto: Vojtěch Marek

Se svým koncem na vrchním státním zastupitelství se ale nesmířil a podal správní žalobu. Rampula tvrdí, že jeho odvolání bylo nezákonné. Opírá se prý o věcně nesprávné argumenty a nesprávné právní hodnocení. Zároveň žádá, aby soud odložil účinnost jeho odvolání do doby, než o žalobě rozhodne.

Podle ministra se však ve správním řízení potvrdilo, že šéf pražských žalobců porušil zákon a "ne vždy se choval tak, aby nevznikaly důvodné pochybnosti o jeho nestrannosti".

Mimoto Rampula a další tři žalobci od ledna čelí kárné žalobě kvůli postupu při vyřizování žádostí švýcarské justice o právní pomoc v kauze Mostecké uhelné společnosti.

Ministr státním zástupcům vytýká především průtahy, část z nich minulý týden označil za účelové.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Policisté u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy

Policisté v Kunovicích u Uherského Hradiště evakuují několik stovek lidí kvůli možnému nálezu letecké pumy v průmyslovém areálu. Policie o tom informovala na Twitteru. Na místo míří pyrotechnik. Podle dostupných informací se evakuace týká areálu letecké továrny na západním okraji města. Sídlí v něm několik firem.

Koncem září si nález nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války vyžádal v Liberci evakuaci asi 5000 lidí. Trvala zhruba šest hodin. Pyrotechnici pumu zajistili a odvezli do bezpečného prostoru k likvidaci.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy