Rampula končí. Ministr Pospíšil uspěl se svou stížností

Jan Němec Radek Nohl Jan Němec, Radek Nohl
12. 6. 2012 12:15
Nejvyšší správní soud rozhodl, že Rampula skončí v čele pražského státního zastupitelství
Vlastimil Rampula.
Vlastimil Rampula. | Foto: ČTK

Brno, Praha - Žalobce Vlastimil Rampula končí ve funkci pražského vrchního státního zástupce.

Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud, který v úterý vyhověl kasační stížnosti ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Podle předsedy soudu Josefa Baxy došlo ze strany Rampuly v některých kauzách k závažným pochybením. Jmenoval například kauzu nákupu letounů Gripen nebo případ IPB.

"Je zřejmé, že vzniklá pochybení nebyla ojedinělá," uvedl při zdůvodňování rozsudku Baxa.

V některých kauzách byl podle něj Rampula pasivní a nereagoval na výtky Nejvyššího státního zastupitelství, jindy zase nevhodně zasahoval do jednotlivých případů.

O tom, kdo Rampulu nahradí, rozhodne nyní nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Je to šance k očistě, tvrdí ministr

Spor mezi Pospíšilem a Rampulou nyní míří opět k Městskému soudu v Praze. Ten musí v případu znovu rozhodnout. Až do další verdiktu pražských soudců ale Rampula v čele zastupitelství nesmí být.

"Je to pro mě osobně i pro celé ministerstvo velké zadostiučinění. Pro státní zastupitelství je to šance pokračovat v reformě a očistě. Je třeba, aby státní zastupitelství vedli lidé odborně zdatní a důvěryhodní," řekl Aktuálně.cz Pospíšil.

Ministr Jiří Pospíšil a Stanislav Mečl.
Ministr Jiří Pospíšil a Stanislav Mečl. | Foto: ČTK

Křeslo šéfa pražského vrchního zastupitelství musí opustit ihned poté, co mu bude verdikt soudu doručen.

"Žádné rozhodnutí neobdržel, takže nemá co komentovat," uvedla pro Aktuálně.cz mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Kdo ho v čele zastupitelství dočasně nahradí, není v současné době jasné. Rozhodovat  o tom bude šéf žalobců Pavel Zeman. A ten si už jednou vybral svého náměstka Stanislava Mečla, který až do 17. února zastupitelství vedl. 

"Jmenování je na nejvyšším státním zástupci. Teď ale personální otázky nebudeme komentovat," prohlásila mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová.  

Rampula je označován za zametače kauz

Původně přitom pražští soudci rozhodli o tom, že Rampula neporušil své povinnosti. Soud poukazoval také na to, že odůvodnění ministerstva bylo nedostatečné. Pospíšil s tím ale nesouhlasil a odvolal se.

"Toto rozhodnutí považuji za správné a nezbytné. Je to jediný způsob, jak očistit státní zastupitelství. A teď se ukáže, zda bylo pravdou, že se důležité kauzy zametaly pod koberec," řekl šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

O Rampulovi se v minulosti opakovaně hovořilo v souvislosti s údajným brzděním vyšetřování nebo "zametáním" některých politicky citlivých kauz. 

V poslední době Pospíšil tvrdil, že Rampula na dva roky zabrzdil vyšetřování kauzy údajné korupce při plánovaném nákupu letounů Gripen. Rampula taková podezření vždy popíral. V úterý dal ale soud ministrovi za pravdu.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz odmítal také, že by zdržoval vyšetřování kauzy Mostecká uhelná. Podle něj chyboval Pospíšil nebo ministr financí Miroslav Kalousek

Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory na spor mezi ministrem Pospíšilem a vrchním státním zástupcem Rampulou pište zde.

 

Právě se děje

Další zprávy