reklama
 
 

Rampula a Grygárek rezignovali na funkce žalobců

2. 7. 2012 12:10
Oba se zároveň rozhodli odejít ze soustavy státního zastupitelství

Praha -  Bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula a jeho náměstek Libor Grygárek v pátek rezignovali na své funkce státních zástupců.

Nejvyšší správní soud (NSS) rozhodl o Rampulově odchodu z čela Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v polovině června. Rampula následně podal žalobu proti rozhodnutí Jiřího Pospíšila o jeho odvolání z funkce.

Jako první o tom v pondělí informoval Respekt.

V pátek 29. června Městský soud v Praze potvrdil správnost rozhodnutí exministra Pospíšila a definitivně žalobu zamítl.

Po Rampulově odchodu v červnu úřad dočasně vedl první náměstek Libor Grygárek.

"Pokud jde o mou rezignaci na funkci státního zástupce, je to můj projev zásadního nesouhlasu s postupnými kroky některých státních zástupců, kteří se snaží uzurpovat si tu soustavu. Nesouhlasím s tím, že se tu obnovují principy fungování a organizace bývalé generální prokuratury," okomentoval Aktuálně.cz svou rezignaci Libor Grygárek.

Grygárek opouští i funkci náměstka vrchního státního zástupce v Praze.

"Na funkci náměstka nelpím a chci budoucímu vrchnímu státnímu zástupci umožnit, aby si k sobě vybral svého nejbližšího spolupracovníka," doplnil Grygárek.

Rampula měl překročit své pravomoce 

Ramoula byl v minulosti opakovaně spojován s některými politicky citlivými kauzami. Podle závěrů NSS Rampula závažně chyboval a porušil své pravomoce.

Prohlédněte si, s kterými kauzami je Rampula spojován

Jedná se například o kauzu gripenů, v níž podle NSS Rampula nerespektoval pokyn Nejvyššího státního zastupitelství a nevyžádalo si právní pomoc Švédska.

Bývalý vrchní státní zástupce figuroval i v případu IPB. Dozorující státní zástupkyni nařídil, aby se neodvolávala proti rozhodnutí, jímž soud zprostil viny sedm bývalých manažerů zkrachovalé banky.

Rampula všechna obvinění odmítá.

autor: Sandra Štefaniková | 2. 7. 2012 12:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama