Ralsko nabízí prostory po Rusech. Kolotoče tam nechce

Martina Machová
11. 9. 2008 10:37
Vojenský areál je k dispozici pro podnikání
Vzletová dráha letiště Hradčany. Fascinující atrakce pro zahraniční turisty
Vzletová dráha letiště Hradčany. Fascinující atrakce pro zahraniční turisty | Foto: Ludvík Hradilek

Ralsko - "Disneyland nebo skladiště jedů v Ralsku nechceme, ostatní je na vaší fantazii," vzkázal Liberecký kraj podnikatelům.

Společně s městem Ralskem vyhlásilo hejtmanství soutěž, jak dále naložit s téměř třísethektarovou betonovou plochou bývalého vojenského letiště Hradčany a hangáry po ruských stíhačkách.

O novém využití rozhodne speciální komise složená ze zástupců kraje a města. Vítěz pak bude moci svůj projekt uskutečnit. Dokonce by mohl celé letiště od kraje odkoupit.

Aby však investoři zpočátku zcela netápali, připravil kraj s městem základní vodítka. Nechtějí nic s velkou ekologickou zátěží, plný letecký provoz dopravních letadel nebo areál zaměřený na masovou zábavu. Bojí se, aby se novoty nepřiškrtily rozvíjející se turistický ruch v okolí.

Vítané jsou naopak záměry, které podpoří zaměstnanost v regionu, místo zatraktivní pro další investory či přilákají další turisty a pomůžou s řešením neblahého dědictví po ruské armádě.

Čtěte více: Rusové zůstali 23 let. Očista potrvá stejnou dobu

V současnosti totiž stále probíhá sanace staré ekologické zátěže po nešetrném zacházením s pohonnými látkami.

Investoři se ale musejí připravit i na další úskalí, vynořující se z pohnuté historie letiště. Pyrotechnici očistili prostor jen do hloubky třiceti centimetrů a většina budov nesplňuje české stavební normy a jsou určeny k demolici.

"Dovedl bych si tam představit například solární elektrárnu, aerocamp pro malá letadla nebo lehký průmysl. Prostor je to veliký, a tak se domnívám, že by zde mohlo vedle sebe fungovat i více projektů najednou," konkretizoval svou představu hejtman Libereckého kraje Petr Skokan (ODS).

Nápad se solární elektrárnou není v Ralsku novinkou. Přibližně šest kilometrů od bývalého letiště se jedna na rozloze tří hektarů připravuje

Příkladům v průběhu soutěže se chce naopak vyhnout ralský starosta Jindřich Šolc (SNK-ED). Přesto obecnou představu má také. "Našimi prioritami je už jen to, aby prostor byl nějakým způsobem využit. Důležité pro nás ale jistě bude, zda projekt podpoří zaměstnanost v regionu," konstatoval Šolc.

Ralsko totiž dlouhodobě bojuje s vysokou mírou nezaměstnanosti a mnozí jeho obyvatelé musí za prací dojíždět. Poslední čísla hovoří o třinácti procentech lidí bez práce.

Čtěte více: V Ralsku se rozhoduje o další těžbě uranu

Liberecký kraj získal rozsáhlé pozemky od státu loni v září. Jeho účetní hodnota oficiálně činí tři čtvrtě miliardy, do skutečné ceny pozemků se ale podle vedení kraje negativně promítají staré ekologické zátěže.

Atraktivitě nepřispívá ani skutečnost, že od roku 1991, kdy Rusové vojenský prostor opustili, ležel areál ladem. Budovy nenávratně zchátraly a v blízkosti letiště se začaly objevovat černé skládky. Sloužilo i jako zázemí nelegálních motorových závodů.

V současnosti slouží sporadicky k tanečním párty nebo srazům milovníků tuningu, přičemž mezi nejznámější patří takzvané Mimoňské války.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy