Rakušan: Stojím o 90 procent očkovaných policistů, zajímá mě, zda věří dezinformacím

Jan Horák Jan Horák
28. 1. 2022 11:08
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zvažuje možnost, že prověří důvody policistů odmítajících vakcinaci proti nemoci covid-19. Chtěl by dosáhnout proočkovanosti sboru na úrovni zdravotnických zařízení. Z toho důvodu uvažuje o rozeslání dotazníku. Impulzem k němu bylo prohlášení stávajícího policejního prezidenta o tom, že v případě povinného očkování by opustilo službu deset tisíc příslušníků.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na na česko-slovenské hranici s vedoucím odboru cizinecké policie Miroslavem Tóthem
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na na česko-slovenské hranici s vedoucím odboru cizinecké policie Miroslavem Tóthem | Foto: ČTK

"Díky dotazníku chci poznat motivy policistů. Já nechci vědět jen to, jestli se nechají, nebo nenechají naočkovat. Budu se snažit zjistit, jestli nevěří vakcíně nebo naopak důvěřují jenom protilátkám. Chci vědět, jak na policisty působí dezinformace ve veřejném prostoru," sdělil Aktuálně.cz ministr vnitra Rakušan.

Debatu uvnitř sboru o vakcinaci spustil záměr předchozí vlády Andreje Babiše zavést povinné očkování vybraných skupin občanů podle věku či povolání. Kabinet proto vydal 10. prosince vyhlášku, podle níž bylo povinností podstoupit vakcinaci pro lidi starší 60 let, zaměstnance zdravotních a sociálních služeb nebo právě příslušníky bezpečnostních sborů.

Dva týdny před vydáním vyhlášky vystoupil policejní prezident Jan Švejdar, který upozornil na její možné negativní dopady z pohledu sboru. Nastalo by podle něj oslabení. "Nejsem si jist, zda si Policie České republiky může dovolit ztratit až deset tisíc kvalifikovaných lidí, kteří doposud očkování odmítají," uvedl na sociální síti Twitter. 

Páteční schůzka s odbory

Nová vláda Petra Fialy (ODS) minulý týden vyhlášku o povinné vakcinaci proti nemoci covid-19 zrušila, ostatně jak předtím avizovala. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) podle svých slov považoval předpis od první chvíle za nesmysl. Místo toho preferuje cestu dobrovolnosti, kterou chce podpořit opakovanými apely k očkování včetně třetí posilovací dávky.

Rakušan pro Aktuálně.cz ještě den před rozhodnutím kabinetu uvedl, že nálada v policejním sboru směrem k vakcinaci ho bude zajímat bez ohledu na budoucnost vyhlášky. Jeho záměr v tomto ohledu trvá. "Názory příslušníků bezpečnostních sborů nás zajímají a tento nástroj plánujeme využívat i v budoucnu," řekla Aktuálně.cz Hana Malá z tiskového odboru resortu.

Právě i kvůli možnosti průzkumu uvnitř policie se Rakušan v pátek odpoledne sešel se zástupci policejních odborů. Předpokládá se, že by schůzka měla vést v potvrzení Rakušanova plánu. "Jsme otevření, nebráníme se tomu. Ať se zná realita," sdělil před schůzkou Aktuálně.cz předseda Nezávislého odborového svazu Policie České republiky Tomáš Machovič.

Na druhou stranu poukázal na to, že policisté nepatří mezi rizikové skupiny pacientů a jejich proočkovanost patří k nejvyšším. Alespoň první dávku má za sebou 85 procent příslušníků. Rakušan má ovšem vyšší ambice. "Pokud by se nám povedlo dostat se k 90 procentům, budeme na číslech, která odpovídají situaci ve zdravotnických zařízeních. A takových čísel bych dosáhnout chtěl, je to žádoucí," uvedl.

Inspirace u hasičů

Pokud resort k dotazníkovému šetření uvnitř policejního sboru přistoupí, Rakušan má představu, jak by s jeho výsledkem naložil. "Z dat by mělo vyznít, zda tam je skupina policistů, kteří se nenechají naočkovat za žádnou cenu, a pak ti, kteří váhají. Umím si představit cílenou kampaň dovnitř sboru, aby se ti váhající nechali naočkovat," vysvětlil.  

Inspirací mu je kampaň Hasičského záchranného sboru, která běží od poloviny prosince. Ve třech videích hasiči volají po zodpovědnosti, sepětí a ochraně druhých, což se má promítnout do vůle nechat se naočkovat. Jednou z tváří kampaně je hasič, který kvůli covidu strávil tři týdny v nemocnici. Čtyři dny z toho byl v kómatu. Video popisuje, jak bylo pro něj náročné vrátit se v kondici do služby.

Jednou z tváří očkovací kampaně hasičů je příslušník hasičského sboru z Jeseníku Jiří Šarman, který měl těžký průběh nemoci covid-19.
Jednou z tváří očkovací kampaně hasičů je příslušník hasičského sboru z Jeseníku Jiří Šarman, který měl těžký průběh nemoci covid-19. | Foto: Hasičský záchranný sbor České republiky

"Nechci porovnávat proočkovanost hasičů s policisty, ale v kampani měli profesionálně natočená videa. Byla to silně působivá věc," podotkl Rakušan. Zda se touto cestou vydá i policejní sbor a zda k tomu přispěje i ministrův zamýšlený dotazníkový průzkum, se ukáže v příštích dnech a týdnech.

Očkování novou vakcínou od března

Bývalá vláda Andreje Babiše spustila celostátní kampaň na podporu očkování proti nemoci-covid 19 loni v dubnu. Symbolicky ji začala v den, kdy po více než šesti měsících skončil nouzový stav. Hlavním motivem kampaně byl slogan "Udělejme tečku za koronavirem". Spoty běžely v televizi, rádiích, na sociálních sítích i na videopanelech na veřejném prostranství.

Další dvě fáze kampaně Babišův kabinet spustil počátkem září a následně během podzimu. Jak upozornil Deník N, Fialova vláda už centrální propagaci nechystá. "V tuto chvíli nebudeme dělat kampaň v médiích. (…) Přímo u nás tedy kampaň nebude, budeme se ale snažit vlastními silami chystat různé grafiky a další příspěvky na sociálních sítích," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

K 26. lednu je plně naočkovaných, má tedy dvě dávky vakcíny, 63,09 procenta obyvatel Česka, tedy zhruba 6,357 milionu lidí. Z toho více než 3,5 milionu podstoupilo očkování třetí dávkou. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ve středu oznámil, že 1. února se spustí předregistrace k očkování vakcínou Novavax. Na rozdíl od předchozích látek jde o "klasickou" vakcínu vytvořenou na základě prvku obsaženého ve viru.

"Jedná se o proteinovou vakcínu, kdybychom to chtěli zjednodušeně vysvětlit, je to něco podobného, jako známe u vakcíny proti spalničkám," uvedl ministr. Protože jde o látku vzniklou standardním způsobem, Válek si od ní slibuje zájem i velké části lidí dosud odmítajících očkování. Vakcinace Novavaxem by mohla začít v březnu, v intervalu tří týdnů se budou podávat dvě dávky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy