Rakovina prsu ohrožuje i muže, v Česku jich onemocní 60 ročně, varují lékaři

Michaela Vařeková
25. 11. 2016 17:15
Rakovina prsu je nejrozšířenějším nádorovým onemocněním u žen, ale v menší míře se může postihnout také muže. Ročně jich v Česku onemocní asi 60. Zatímco nejvíce nemocných žen je ve věkové kategorii 45–51 let, u mužů se nejčastěji vyskytuje ve věku 67–71 let. Asi tři čtvrtiny onemocnění se odhalí už v prvním stádiu nemoci. I mužům nad pětatřicet let radí, aby si prsa alespoň jednou měsíčně vyšetřili pohmatem.
Rakovinu prsu lze odhalit vyšetřením na mamografu.
Rakovinu prsu lze odhalit vyšetřením na mamografu. | Foto: Reuters

Praha – Zatímco u žen představuje rakovina prsu nejčastější druh nádorového onemocnění, muže postihuje jen zřídka. I tak jich ale v České republice ročně onemocní asi 60, tedy asi jeden ze 100 tisíc. Léčba karcinomu prsu u mužů je stejná jako u žen, rovněž úspěšnost léčby odpovídá tomu, v jakém stádiu nemoci je diagnóza zjištěna, upozorňují odborníci.

Onemocnění rakovinou prsu je často spojeno s genovými mutacemi BRCA 1, 2. Pravděpodobnost, že se u člověka s touto mutací objeví v průběhu života karcinom prsu, je osmdesát procent. Vysoký počet žen, u nichž vyšetření tuto mutaci prokáže, podstupuje preventivní mastektomii, tedy odstranění prsní tkáně.

"V Česku se takto rozhodne asi čtyřicet procent žen. Počty se napříč Evropou výrazně liší, třeba v Polsku se mastektomie provádí asi pěti procentům pacientek," říká lékařka Markéta Palácová. Mutace genu není podmíněna dědičností, až třetina jejích prokázaných nositelů stejný případ v rodině nemá. BRCA 1,2 se vyskytuje asi u pětiny mužské části populace.

Většina onemocnění se odhalí včas

Asi tři čtvrtiny onemocnění se odhalí už v prvním stádiu nemoci. Díky současným možnostem léčby dosahuje úroveň relativního přežití sto procent. Prvních pět let po diagnóze přežívá devadesát procent pacientek. Zatímco nejvíce nemocných žen je ve věkové kategorii 45–51 let, v případě mužů postihuje karcinom prsu nejčastěji věkovou kategorii 67–71 let.

"Samozřejmě existují výjimky. Měli jsme pacienta, u kterého jsme v sedmadvaceti diagnostikovali rakovinu prsu v prvním stádiu. Třebaže byl velmi mladý a nemoc se odhalila velmi brzo, nezabírala žádná léčba a nádor stále rostl," dodává onkoložka Jitka Abrahámová. Ta doporučuje mužům nad 35 let, aby si alespoň jednou měsíčně provedli samovyšetření pohmatem.

Posledních pár let funguje v Česku adresné zvaní k mamografickému vyšetření, poštou chodí všem pacientkám starším čtyřiceti pěti let. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistik uposlechne výzvu a vyšetření absolvuje asi jen desetina oslovených žen.

Vliv alkoholu na vznik rakoviny je doložen, kolem šesti procent úmrtí na nádory je spojeno právě s konzumací alkoholu, říká onkolog Luboš Petruželka. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy