Zelení v rakouské vládě nás ohrožují, řekl Klaus. Zkáza klimatu podle něj nehrozí

ČTK ČTK
29. 1. 2020 14:48
Účast Zelených v rakouské vládní koalici je pro Česko nebezpečná a představuje pro ni ohrožení. Rakouské agentuře APA to řekl bývalý český prezident Václav Klaus na okraj vídeňské konference com.sult. Česko podle něj nemá alternativu k jaderné energii, jejímiž odpůrci rakouští Zelení jsou.
Václav Klaus
Václav Klaus | Foto: Reuters

"Tato vládní kombinace je pro nás ohrožením," poukázal Klaus na novou rakouskou vládu lidovců (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze a právě Zelených.

"Rakouští zelení jsou pro nás nebezpeční," poznamenal exprezident. Česko podle něj nemá "žádnou dobrou alternativu vůči jaderné energii". "Nemáme řeky jako v Rakousku nebo něco podobného," upozornil podle APA.

Prezident České republiky z let 2003 až 2013 si položil řečnickou otázku, jak Rakousko chce zvládnout změnu energetické politiky, když usiluje dokonce o upouštění od plynu jako zdroje energie. Staré metody jako "tření liščího ohonu" pravděpodobně nebudou stačit k pokrytí vysoké spotřeby elektřiny v Rakousku, doplnil Klaus.

Václav Klaus už dlouho varuje před "klimatickým alarmismem", připomíná APA. Podle něj se mezitím potvrdily teze jeho knihy Modrá, nikoli zelená planeta (2007). "Panika lidí, jako je von der Leyenová, je komická, neuvěřitelná a iracionální," řekl Klaus s odkazem na nynější předsedkyni Evropské komise.

Zkáza klimatu nehrozí, což podle něj dokládají "seriózní data a analýzy". Na současné extrémy počasí je podle něj pouze upřena větší pozornost. "Sezona požárů v Austrálii je stejná jako dříve," domnívá se Klaus.

"Katastrofické předpovědi kvůli brexitu"

Euroskeptický politik a ekonom kritizoval například "katastrofické předpovědi" v souvislosti s brexitem a vyslovil se pro radikální reformu Evropské unie a návrat k Evropskému společenství před smlouvami z Maastrichtu a Lisabonu.

"I když nemám nic proti možnosti cestovat z Prahy do Vídně bez hraničních kontrol, cena za to je velmi vysoká," řekl Klaus a varoval před hromadnou migrací. "Tyto lidi pozvaly evropské elity," tvrdí Klaus.

Bývalý český prezident v rozhovoru rovněž kritizoval způsob, jakým "západoevropské elity" hodnotí situaci v Polsku a Maďarsku. Tato "iracionalita" je podle něj naprosto nepřijatelná. Obě země by měly dostat příležitost řešit si své problémy samy. I spor o polskou justiční reformu pokládá spíše za polský vnitropolitický spor.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy