Rakouská horská pěchota dobyla Jeseníky, zvítězila v extrémním závodu Winter Survival

Vojáci na trase 24. ročníku závodu Winter Survival v Hrubém Jeseníku
Už počtyřiadvacáté měřili vojáci síly v extrémním armádním závodě Winter Survival v Jeseníkách. Klání, které pořádají Češi, nemá svou obtížností a zaměřením čistě na vojenské jednotky obdoby.
O obtížnosti závodu svědčí to, že jej ne všichni účastníci dokončí, i když počasí závodníkům přeje. Typicky každoročně vypadnou tři až čtyři tříčlenné týmy. Letos to při zahájení nedaleko Pradědu vypadalo ještě zimně…
… a stejně tak i start v prostoru Ovčárny. Podstatou závodu je absolvování téměř stokilometrové trasy vlastními silami, s lyžemi, sněžnicemi, lezeckým vybavením a prostředky pro přežití v přírodě.
Pohyb na lyžích byl letos kvůli oblevě spíše vzácností. Konal se například paralelní slalom.
Foto: Univerzita obrany
Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
2. 2. 2018 16:51
Po deseti letech vítězství českých týmů se na nejvyšší stupeň hodnocení závodu Winter Survival vrátili zástupci Rakouska. Zvítězili s velkým náskokem.

Praha/Hrubý Jeseník - Unikátní závod Winter Survival, který v náročných podmínkách Hrubého Jeseníku prověřuje schopnosti špičkových armádních a policejních týmů ze střední a východní Evropy, má rakouské vítěze. Trojice Daniel Buchacher, David Suntinger a Peter Lamprecht zvítězila s velkým náskokem před českým týmem 7. mechanizované brigády.

Soutěž provázela obleva, kvůli které vojáci absolvovali většinu trasy pěšky. "Disciplíny závodu se nám zamlouvaly. Škoda jen, že je málo sněhu," litoval Peter Lamprecht, podle kterého účast na závodu v Jeseníkách pro Rakušany byla dobrou průpravou na jiný, ale také náročný závod ve Švýcarsku. "V Evropě není nic podobného, takže jsme rádi přijali pozvání," řekl.

"Rakušané navázali na čtyřletou šňůru vítězství týmu horských vůdců a záchranářů ze Saalfeldenu, kteří zde naposledy zvítězili před jedenácti lety," řekl Aktuálně.cz mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Letos Rakušané vyslali instruktory horské pěchoty z města Spittal an der Drau. Jejich tým byl bodově nejúspěšnější ve třech ze čtyř soutěžních dnů, pouze druhý den skončil pátý.

Vojáci se při soutěži na lyžích a s kompletní výbavou přesouvají podle mapy a buzoly zhruba sto kilometrů po hřebenech hor, zdolávají skalní stěny, říční rokle a lanové mosty, zachraňují raněné, střílejí na terč nebo utíkají ze zajetí. Nechybí sjezd, běh na sněžnicích či střelba. K tomu na ně pořadatelé chystají různé záludnosti, které prověří schopnost improvizace či psychickou odolnost.

Z dalších zahraničních týmů byli letos nejúspěšnější Slováci na osmém místě. Klání se účastnily i policejní zásahovky, což byla novinka 24. ročníku. Jihomoravská skončila jedenáctá, severomoravská sedmnáctá.

Soutěž kvůli zranění nedokončily dva týmy. Zástupci ženijního pluku v Bechyni museli odstoupit kvůli zranění jednoho člena na patách, chrudimští výsadkáři kvůli naražení zad při lezecké disciplíně.

 

Právě se děje

Další zprávy