Rakouská horská pěchota dobyla Jeseníky, zvítězila v extrémním závodu Winter Survival

Foto: Univerzita obrany
Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
2. 2. 2018 16:51
Po deseti letech vítězství českých týmů se na nejvyšší stupeň hodnocení závodu Winter Survival vrátili zástupci Rakouska. Zvítězili s velkým náskokem.

Praha/Hrubý Jeseník - Unikátní závod Winter Survival, který v náročných podmínkách Hrubého Jeseníku prověřuje schopnosti špičkových armádních a policejních týmů ze střední a východní Evropy, má rakouské vítěze. Trojice Daniel Buchacher, David Suntinger a Peter Lamprecht zvítězila s velkým náskokem před českým týmem 7. mechanizované brigády.

Soutěž provázela obleva, kvůli které vojáci absolvovali většinu trasy pěšky. "Disciplíny závodu se nám zamlouvaly. Škoda jen, že je málo sněhu," litoval Peter Lamprecht, podle kterého účast na závodu v Jeseníkách pro Rakušany byla dobrou průpravou na jiný, ale také náročný závod ve Švýcarsku. "V Evropě není nic podobného, takže jsme rádi přijali pozvání," řekl.

"Rakušané navázali na čtyřletou šňůru vítězství týmu horských vůdců a záchranářů ze Saalfeldenu, kteří zde naposledy zvítězili před jedenácti lety," řekl Aktuálně.cz mluvčí závodu Pavel Pazdera.

Letos Rakušané vyslali instruktory horské pěchoty z města Spittal an der Drau. Jejich tým byl bodově nejúspěšnější ve třech ze čtyř soutěžních dnů, pouze druhý den skončil pátý.

Vojáci se při soutěži na lyžích a s kompletní výbavou přesouvají podle mapy a buzoly zhruba sto kilometrů po hřebenech hor, zdolávají skalní stěny, říční rokle a lanové mosty, zachraňují raněné, střílejí na terč nebo utíkají ze zajetí. Nechybí sjezd, běh na sněžnicích či střelba. K tomu na ně pořadatelé chystají různé záludnosti, které prověří schopnost improvizace či psychickou odolnost.

Z dalších zahraničních týmů byli letos nejúspěšnější Slováci na osmém místě. Klání se účastnily i policejní zásahovky, což byla novinka 24. ročníku. Jihomoravská skončila jedenáctá, severomoravská sedmnáctá.

Soutěž kvůli zranění nedokončily dva týmy. Zástupci ženijního pluku v Bechyni museli odstoupit kvůli zranění jednoho člena na patách, chrudimští výsadkáři kvůli naražení zad při lezecké disciplíně.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy