Radnice: Pokud se registr nezlepší, chceme starý systém

ČTK ČTK
18. 7. 2012 13:33
Jen město Kladno kvůli nefunkčnosti registru měsíčně tratí 600 tisíc korun
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pokud se v nejbližší době nezlepší funkčnost registru vozidel, bude Svaz měst a obcí chtít po ministerstvu dopravy, aby přešlo na starý systém.

Řekl to předseda svazu a primátor Kladna Dan Jiránek.

Jenom město Kladno tratí podle Jiránka asi 600 tisíc korun měsíčně na tom, že registr jede jen na 40 procent. "Takových obcí třetího stupně je u nás 205, tak to není možné," uvedl.

Město muselo prodloužit odbavovací dobu na pracovištích registru, aby nápor lidí stihlo zvládnout.

"Pokud by to mělo trvat déle, tak se budeme chtít vrátit k tomu starému systému. Navíc se nám začínají na registru hromadit lidé, kteří nemohli být dříve obslouženi. Není možné, aby to tak bylo dlouhodobě. Města to nejsou schopná zvládnout. Pokud by se nic nestalo do týdne, pro nás je to katastrofa," dodal Jiránek.

Nový registr vozidel se nadále potýká s problémy, systém je pomalý a nespolehlivý. Část aplikace nadále nefunguje, a některé žadatele tak pracovníci nemohou obsloužit. Kvůli vyššímu zájmu lidí ve středu na pobočkách po celé zemi narůstaly fronty.

Odškodnění za nefunkční registr chtějí po ministerstvu dopravy zatím tři lidé, kteří o peníze písemně požádali. Je mezi nimi jeden podnikatel a dvě fyzické osoby. "Celkem požadují odškodnění ve výši 25 700 korun," řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Na zelenou linku ministerstva dopravy se zatím obrátilo s dotazem ohledně odškodnění za nefunkční registr 71 lidí. Výše požadované částky se pohybuje od 20 až po desítky tisíc korun.

"Žadatelé nejčastěji požadují odškodnění proto, že nemohli provozovat vozidlo k podnikání, chtějí také zpět náklady spojené s návštěvou registru," dodal Novák.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V Polsku hořelo 40 domů a hospodářských budov, devět lidí skončilo v nemocnici

Polské úřady vyšetřují příčiny požáru, který v sobotu večer zasáhl na 40 budov ve vesnici Nowa Biala na jihu Polska. Hořet začalo kolem šesté hodiny večer a oheň se rychle rozšířil, celkem zasáhl 21 domů a 23 hospodářských budov, píše server TVN24. Bojovalo s ním kolem 100 hasičských jednotek. Devět lidí skončilo v nemocnici. Podle úřadů uhynul zatím neupřesněný počet hospodářských zvířat.

Požár se podle serveru TVN25 rychle rozšířil, jelikož budovy ve vsi jsou blízko sebe a některé jsou dřevěné. "V současné době je požár už uhašen," uvedl dnes zpravodajský portál TVN24, podle nějž policie zasažená místa uzavřela a přístup mají pouze vyšetřovatelé a zástupci úřadů. Ty zatím nechtějí spekulovat o možných příčinách požáru. Vyšetřovatelé se k nim vyjádří po inspekci místa, což může trvat i několik dní, sdělil policejní mluvčí Sebastian Gleń.

Ztráty jsou obrovské, reagovala na požár starostka obce Krystyna Wenglarzová, podle níž ostatní lidé nabízejí postiženým rodinám nocleh a jídlo. Premiér Mateusz Morawiecki, který vesnici dnes navštívil, slíbil okamžitou pomoc i podporu při rekonstrukci shořelých anebo poškozených stavení.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Biker Stošek si na ME v maratonu vyjel bronz

Martin Stošek získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v maratonu horských kol ve švýcarském Evoléne. V závodu na 78 km s převýšením 3900 metrů ho porazili jen Němec Andreas Seewald a Ital Samuele Porro, který skončil druhý na třetím šampionátu za sebou.

Stošek výrazně vylepšil 18. příčku z roku 2019 a navázal na pět let starý bronz Kristiána Hynka, který dnes dojel v 41 letech sedmý. Na vítězného Seewalda ztratil Stošek téměř osm minut, za Porrem zaostal o čtyři minuty.

Závod žen na 70 km vyhrála Španělka Natalia Fischerová.

Příští rok se maratonský evropský šampionát uskuteční v Jablonném v Podještědí, kam se vrátí po deseti letech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy