Radní z ODS je zase stíhán, po volbách

ČTK, Red dom
20. 12. 2006 13:02
Praha - Radní Prahy 10 Tomáš Hrdlička (ODS) je znovu trestně stíhán. Rozhodl tak odvolací soud. Jiný soud přitom před volbami jeho stíhání zrušil, a de facto mu tak umožnil kandidovat.

Hrdlička je obviněný z korupce spolu s bývalým poslancem ODS Vladimírem Doležalem, podle informací ČTK je už za měsíc čeká proces.

Občanští demokraté před volbami na poslední chvíli škrtali v kandidátkách kvůli "morálním profilům" kandidátů, a o umístění tak přišel například trestně stíhaný Karel Kučera ze slánské organizace ODS.

Říjnové rozhodnutí soudu tak umožnilo Hrdločkovi kandidovat. Ten pak v podzimních komunálních volbách obhájil post radního Prahy 10.

Foto: Aktuálně.cz
Soud umožnil členovi ODS kandidovat

Podzimní rozhodnutí soudu, který Hrdličkovo stíhání zrušil, bylo velmi rychlé. Od převzetí žaloby od státní zástupkyně k verdiktu neuběhl ani měsíc.

Nyní městský soud vyhověl stížnosti žalobkyně, která se zastavením stíhání nesouhlasila.

Příběh jednoho autobazaru

Samotný příběh, pro který byl Hrdlička i s Doležalem stíhaný, se začal odehrávat už téměř před dvěma lety. Dva podnikatelé usilovali o pozemky v areálu gymnázia v Praze 10, na nichž provozovali autobazar a tržiště. Komise územního rozvoje, kterou na tamní radnici vedl Doležalův známý Tomáš Hrdlička, ale podnikatelům jejich žádost o prodloužení nájemní smlouvy zamítla.

Následně se uskutečnilo několik schůzek, na nichž Doležal s podnikateli jednal o možnosti, jak rozhodnutí komise zvrátit. Potud se shodují všichni aktéři příběhu. Rozcházejí se ale v popisu toho, co se na schůzkách přesně odehrálo.

Podnikatelé tvrdí, že Doležal po nich chtěl pro Hrdličku osm set tisíc korun výměnou za to, že jim pomohou potíže s pozemkem vyřešit. Podnikatelé proto dokonce podali na policii trestní oznámení. Hrdlička s Doležalem ale verzi, že by chtěli peníze, vždy striktně odmítali.

Podnikatelé nakonec na radnici Prahy 10 se svou žádostí o prodloužení nájmu v areálu gymnázia neuspěli. "My svůj názor nezměníme. Rok a čtvrt na něm setrváváme a najednou někdo přijde a obviní radního Prahy 10, že žádal úplatek. Buď je to velký omyl, nebo nějaká hra, která má odvést od něčeho pozornost," uvedl již dříve starosta Prahy 10 Milan Richter.

Doležal: Úplatky neberu

Exposlanec Doležal od počátku jakoukoli vinu popíral. V dřívějším rozhovoru pro Aktuálně.cz nicméně připustil, že na schůzkách mohla být o penězích řeč. Tvrdí ale, že on rozhodně nic nepožadoval.

"Je možné, že mi něco nabídli. Ale já jsem na to nereflektoval...Byly to obdobné schůzky, jaké vedu s řadou občanů. Dělám to proto, abych lidem pomáhal. Od toho jsem poslanec. A žádné úplatky neberu," dodal Doležal.

Celý případ si podle svých slov nedovedl vysvětlit: "S těmi podnikateli jsem se pak neviděl od té doby, co jsem jim na poslední schůzce řekl, že s tím neumím nic udělat. Nevylučuji, že se mi snaží takto pomstít."

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy