Radikálové protestovali, desítky jich skončily s pouty

Domácí ČTK Domácí, ČTK
25. 8. 2013 11:10
Dění z průběhu protestů jsme sledovali v online reportáži.
Pochod v Plzni.
Pochod v Plzni. | Foto: Reuters

Praha - Na protiromské protesty v šesti městech po celém Česku přišly podle policejních odhadů v součtu asi 2000 lidí.

Pochody či demonstrace se konaly v Ostravě, Duchcově, Českých Budějovicích, Jičíně a Plzni. Bez ohlášení několik desítek lidí protestovalo i v Brně.

Do ulic nevyrazili jen extremisté, ale i Romové a odpůrci rasismu a násilí.

Demonstrace se povětšinou obešly bez incidentů. Nejvíce lidí dorazilo do Ostravy, kde se radikálové poprali s policisty. Na policejních služebnách skončilo přes 60 lidí, v Plzni policie pro změnu zadržela asi 25 extremistů.

Dění na demonstracích jsme sledovali v online reportáži:


Ostrava (11:10) - Extremisté se zřejmě do Ostravy vrátí 27. září, svolávají demonstraci na náměstí SNP do ostravské městské části Jih, vyplývá z informací na sociální síti Facebook. V této části města v poslední době vznikla řada ubytoven pro sociálně slabé a jedna z nich je hned vedla místa plánovaného setkání radikálů.


Plzeň (09:54) - Celkem 29 lidí zadrželi policisté v Plzni. Většinu zadržených tvořili účastnici protirasistických shromáždění, kteří bránili pochodu. "Celkem jedenadvacet osob se dopustilo protiprávního jednání, zřejmě přestupku, z řad účastníků shromáždění proti pochodu. Osm osob bylo z řad účastníků pochodu. Definitivní přehled ale bude až v pondělí," řekla krajská policejní mluvčí Martina Kohoutová.

Ostrava (09:24) - V noci byl v Ostravě klid a policie nezaznamenala výrazné narušení veřejného pořádku. Policisté nyní vyslýchají zadržené demonstranty, mezi nimiž byly kromě podnapilých osob i mladistvé dívky. Policie zadržela celkem 62 lidí, při akci bylo zraněno 21 policistů a několik radikálů. "V noci byly provedeny první výslechy podezřelých osob, další výslechy zúčastněných jsou před námi. Postupně je dokumentováno také další poškození majetku v ulicích Ostravy, konkrétněji vozidel, budov, kontejnerů. Lze předpokládat, že další oznámení ještě občané učiní," uvedla policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Ostrava (23:24) - Při odpoledních nepokojích bylo v Ostravě zraněno 21 policistů a poškozeno 12 aut. Podle policejní mluvčí Gabriely Holčákové bylo zadrženo 62 lidí. "Policisté pokračují dokumentací protiprávního jednání, analyzovány budou také pořízené obrazové záznamy," uvedla.

Ostrava (19:31) - Na policejních služebnách skončilo v Ostravě přes 60 protiromských radikálů. Jsou podezřelí z výtržnictví, ublížení na zdraví nebo napadení úřední osoby.

Ostrava (18:55) - Protesty v Ostravě přinesly několik střetů demonstrantů s policisty. Ti několikrát použili slzný plyn. První roztržku demonstranti vyprovokovali ještě v Sokolské ulici, když slovně začali napadat Romy žijící v Domu na půli cesty, kteří pochod pozorovali z oken. První vážnější roztržky mezi policií však nastaly v sadu Boženy Němcové, kde se do té doby jednotný dav roztrhl. Demonstranti se totiž rozběhli a snažili se dostat k náměstí Svatopluka Čecha, části z nich se to podařilo, ale policie je z místa vytlačila. Většinu demonstrantů ale policie udržela v sadu Boženy Němcové, kde došlo k prvním střetům.

Dav se nakonec přesunul k sousední křižovatce Nádražní a Mariánskohorské ulice, kde se k němu přidalo několik desítek dalších radikálů schovaných v nedalekém dvoře. Extremisté poté začali ničit majetek a napadat policii. Nejtvrdší jádro demonstrantů nakonec skončilo na okraji sídliště. U tamního supermarketu převrátili kontejnery a lahvemi a kameny útočili na policii. Počet demonstrantů ale postupně ubýval.

Plzeň (18:45) - Asi 150 demonstrantů se po projevech na náměstí vydalo na několik kilometrů dlouhý pochod městem, který skončil bez vážnějších konfliktů cestou zhruba ve 16:17 na Slovanech. Policie ale do 18:00 zadržela v souvislosti s akcí asi 25 lidí, dvacítka z toho byli odpůrci pochodu, kteří nechtěli extremistům uhnout z cesty. Pět zadržených bylo účastníků pochodu.

Duchcov (18:22) - Protiromský pochod v Duchcově se obešel bez střetů mezi demonstranty a policií. Po oficiálním ukončení nahlášené akce, které se zúčastnilo několik stovek lidí, se část z nich oddělila a vydala se směrem k ulicím, kde bydlí Romové. Policie je k nim ale nepustila, nakonec se demonstranti rozešli. Na akci podle organizátorů přišlo 700 lidí, policie účast odhaduje na 250 až 300 lidí.

Plzeň (18:02) - Policie v Plzni podle České televize zadržela asi 20 lidí.

Jičín (17:03) - Padesát lidí dorazilo odpoledne do Jičína. Radikálové vyrazili v 15:30 od základní školy na Husově ulici na Valdštejnovo náměstí. Tam shromáždění po krátkých projevech a diskusi v 16:00 skončilo. Na pořádek dohlížely desítky policistů, vše se obešlo bez incidentů.

Duchcov (16:50) - Pochod v Duchcově oficiálně skončil bez incidentů. Několik desítek lidí ale stále pochoduje ulicemi a vykřikuje heslo "Stop černému rasismu". Přímo k romským domům ale demonstranti nemohou.

Ostrava (16:29) - Demonstranti se kvůli policejnímu zátarasu museli zastavit v ostravské Nádražní ulici, tedy jen několik desítek metrů od místa, kde se dopoledne konalo setkání Romů. Policii se později podařilo za pomocí dělbuchů několik desítek protestujících vytlačit k Mariánskohorské ulici.

Plzeň (16:27) "Toto shromáždění vypadá spíš na fiasko, nemá to v podstatě organizaci. Ta rétorika je stále stejná, zřejmě tam ale došlo k nějakému rozkolu s Dělnickou stranou, a to se projevilo i na organizaci," řekl ČTK ke shromáždění extremistů Radovan Kodera, plzeňský odborník na problematiku holokaustu.

Plzeň (16:20) - Na protiromský pochod v Plzni se sešlo asi 150 extremistů a jejich příznivců. Poté, co zazněly v prohlášení mimo jiné protesty proti "obrácenému rasismu", vydali se účastníci na trasu pochodu. Do 16:00 ušli ale asi jen 100 metrů od náměstí, policie je zdržovala. Nedaleko srazu totiž už před 15:00 protestovalo proti rasovému násilí 250 až 300 lidí, část z nich se poté odebrala na bohoslužbu, policie tím zřejmě chtěla zabránit tomu, aby se tyto skupiny potkaly. Atmosféra mezi extremisty byla vypjatá, někteří z jejich přívrženců odešli.

Ostrava (16:06) - Účastníci protiromského pochodu v Ostravě se odklonili od ohlášené trasy a vyzbrojeni klacky a kameny se zkouší dostat do čtvrti Přívoz obývané Romy. Policejní těžkooděnci se jim v tom snaží zabránit. Střetli se v Sadu Boženy Němcové, vzduchem létaly kameny, dýmovnice, rozbušky.

Jičín (15:45) - Jako protiváhu pochodu extremistů přichystali aktivisté v Jičíně kulturní akci pod názvem Pohádkou proti nenávisti. Svolali ji do prostor židovské synagogy nedaleko Valdštejnova náměstí. Aktivisté také na Valdickou bránu vyvěsili transparenty s nápisy "Jičín proti nenávisti" a "Žijeme tu společně".

Jičín (15:40) - Na protiromský pochod Jičínem vyrazilo po 15:00 od základní školy na Husově ulici kolem padesáti radikálů. Průvod skanduje různá hesla. Akce se zatím obešla bez incidentů. Na pořádek dohlížejí desítky policistů. Akci svolala Dělnická strana sociální spravedlnosti, podle níž by se pochodu a následného shromáždění mělo zúčastnit 100 až 300 lidí. Účastníci pochodu by měli přes Žižkovo náměstí dojít na Valdštejnovo náměstí, kde se očekávají projevy a diskuse radikálů.

Předzahrádky restaurací na trase pochodu fungují normálně. Zavřená je však Valdická brána, zámecký park a kvůli pochodu bylo zrušeno odpolední představení pohádky pro děti u Rumcajsovy ševcovny.

Brno (15:35) - Brnem pochoduje asi 30 protiromských extremistů. Policejní těžkooděnci jim brání vstoupit do ulic obývaných Romy. Asi 50 odpůrců pochodu následuje extremisty a slovně se napadají. Zatímco setkání občanských aktivistů je řádně ohlášené, extremisté pochod radnici nenahlásili.

Alternativní happening podporují nevládní organizace, satirický web Žít Brno, Sokol Brno 1 nebo Divadlo Feste. "Doufám, že se sejdeme ve větším počtu, než neonacisté," řekl ČTK Martin Máša z organizace IQ Roma servis, která happening podporuje. "Chceme vyjádřit soucit s frustrovanými neonacisty, podpořit soužití všech etnik a odmítnout projevy rasismu a nenávisti v Česku," dodal.

České Budějovice (15:30) - Padesát až sedmdesát lidí se v 15:00 shromáždilo v centru Českých Budějovic a po projevech řečníků průvod vyrazil z Lannovy třídy poblíž vlakového nádraží. Má skončit na křižovatce Husovy třídy a ulice Na Dlouhé louce u areálu Výstaviště. Trasa tak nevede přes sídliště Máj, kde se v minulosti konalo několik protiromských protestů. Na trase pochodu byly od ranních hodin nápisy mířící proti radikálům. Napsali je členové iniciativy Budějovice proti násilí.

Jejich aktivitu podpořil i rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer. Prohlásil, že se vždy bude vymezovat proti akcím typu dnešního pochodu. "Jsem zásadně proti neonacismu a doufám, že podobný názor jako já zastává i drtivá většina občanů České republiky," řekl. Odpoledne ovšem nápisy z Lannovy třídy zmizely, podle jejich autorů je nechal odstranit firma A.S.A, která se stará o údržbu města.

Duchcov (15:15) - V Duchcově se na protiromské demonstraci sešlo asi 250 lidí. Plánují ohlášený pochod městem, přímo k romským domům ale nemohou. Okolní ulice má zabrané sdružení Konexe, které brání práva Romů. Do ulic Duchcova se lidé vydali již potřetí. Důvodem k protestům bylo původně napadení mladého manželského páru skupinou Romů v polovině května.

Plzeň (15:05) - Na náměstí Republiky v Plzni se sešlo několik desítek extremistů, kteří vyrazí na protiromský pochod. Nedaleko jejich srazu už před 15. hodinou protestovalo proti rasovému násilí 250 až 300 lidí. Shromážděné přišel podpořit i plzeňský biskup František Radkovský. Ten řekl, že je třeba nejen protestovat proti rasovému násilí, ale také zabránit tomu, aby nenávist přeskočila i mezi běžné občany. "Naopak je třeba Romům pomáhat, aby měli stejnou startovací čáru jako my," řekl.

Ostrava (14:40) - Pavel Matějný z hnutí Čeští lvi, jehož akci úřad dříve zakázal, nakonec protest uspořádal na Prokešově náměstí. Spojil se s organizátorem demonstrace Stop rasovým útokům, která se měla konat v Komenského sadech a jejíž účastníci přešli na Prokešovo náměstí. Podle informací ČTK není vyloučeno, že se odsud demonstranti vydají na pochod. Na Prokešově náměstí účastníci demonstrace podepisují petici Za práva slušného občana České republiky, v níž žádají politiky, aby se zasadili o tvrdé potírání zneužívání sociálního systému.

Ostrava (14:30) - Odpůrci Romů se v Ostravě podle očekávání sešli na Prokešově náměstí před Novou radnicí, přestože oficiálně měli povoleno setkání u památníků v nedalekých Komenského sadech. Na demonstraci oficiálně nazvané Stop rasovým útokům je přibližně 500 osob, řekla ČTK policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Žádné závažnější incidenty zatím policie nezaznamenala.

Plzeň (13:55) - V Plzni je zatím podle krajské policejní mluvčí Martiny Kohoutové klid. Podle zjištění ČTK se žádné větší skupiny extremistů dosud neobjevily ani v centru, ale například ani na nádraží. Policie, která má k dispozici kolem 700 příslušníků.

Ostrava (13:13) - Policisté v Ostravě při kontrolách odhalili už asi desítku zbraní. Jednalo se o různé násady či pálku, řekla policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Romové už se scházejí na náměstí Svatopluka Čecha, kam svolali svou demonstraci proti rasismu a neonacismu nazvanou Mír mezi lidmi. Podle jedné z organizátorek Jolany Šmarhovyčové se očekávala účast minimálně 500 Romů, nicméně už hodinu před akcí bylo podle Holčákové na místě asi 600 lidí. Z ostravských ubytoven je k místu demonstrace svážely autobusy.

Brno (12:28) - Avizovaný protiromský pochod radikálů "proti černému rasismu, proti policejnímu násilí" centrem Brna doplní happening proti rasismu a násilí, který organizuje několik nevládních organizací. Obě strany se mají sejít dnes v 15:00 v parku Koliště v centru Brna. Zatímco setkání občanských aktivistů je řádně ohlášené, extremisté pochod radnici nenahlásili.

Ostrava (12:26) - Rovněž Ostrava se chystá na plánované protesty Romů a radikálů. Demonstrace ohlásili v centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Místa setkání jsou doslova v obležení policistů a městských strážníků. Na příjezdových trasách do města jsou policejní kontroly. Policisté prohlížejí vozidla, ale například i autobusy.

Plzeň (11:20) - Podle krajské policejní mluvčí Martiny Kohoutové je v Plzni zatím klid. Policie do dnešních 11:00 nezaznamenala ani žádné skupinky, které by se už začaly do města sjíždět. Nic se podle zjištění ČTK neděje ani v historickém středu, odkud pochod vyjde. Zatímco v minulosti při podobných akcích někteří obchodníci raději zavřeli nebo zabezpečili výlohy dřevěnými okenicemi, tentokrát k takovým opatřením nepřistoupili

České Budějovice (08:30) - Desítky nápisů jako Národ rovně, Nevybočuj z řady! Víš proč jsi tu? Ty jsi malý jedinácek, se v sobotu ráno objevily na komunikacích v Českých Budějovicích, kudy odpoledne půjde protiromský protestní pochod. Nápisy mají symbolizovat nesouhlas s odpolední demonstrací. Na chodníky je za svítání napsali členové iniciativy Budějovice proti násilí. Jejich aktivitu podpořil i rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.

"Zvolili jsme velmi mírumilovný a klidný protest proti pochodům, protože preferujeme nenásilí a upřímnou snahu na změně pracovat," řekla za iniciativu Radka Doležalová. Dodala, že osoby, které se na tvorbě nápisů podílely, nehodlají v sobotu odpoledne jakýmkoliv způsobem narušovat protestní pochod. Nápisy jsou prý lehce umyvatelné a jejich autoři podle Doležalové slíbili, že je nejpozději do jednoho měsíce odstraní.

v šesti městech po celém Česku přišly podle policejních odhadů v součtu asi 2000 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy