Řádění neonacistů na 17. listopadu? Jen přestupky

Michal Pavec
4. 12. 2009 17:32
Státní zástupce neviděl v jejich chování žádné trestné činy
17. listopad, 17 hodin odpoledne
17. listopad, 17 hodin odpoledne | Foto: Jan Langer

Praha - Napadání policistů, házení dlažebních kostek, snaha o násilné narušení pokojného průvodu z pražského Albertova.

Nic z toho, co 33 prošetřovaných pravicových extremistů při oslavách 17. listopadu napáchalo v pražských ulicích, není trestným činem. Jen přestupkem.

"Státní zástupce v chování extremistů nespatřil žádný trestný čin. Podle něj nebyla naplněna jeho skutková podstata," komentovala verdikt pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Žádného z policistů totiž přívrženci neregistrovaného hnutí Národní odpor nezranili tak, aby strávil sedm dní v pracovní neschopnosti, což je podmínkou pro trestný čin ublížení na zdraví.

Škody na policejních autech nepřesáhly hranici pěti tisíc korun, tudíž se nemohlo jednat ani poškozování cizí věci.

U státního zástupce však překvapivě neprošlo ani napadení veřejného činitele, přičemž bylo na zřejmé, že na náplavce u Vltavy radikálové fyzicky napadali policisty, kteří je nechtěli pustit dále do ulic.

"Vždy záleží na konkrétním výkladu trestního řádu u příslušného státního zástupce a jeho posouzení společenské nebezpečnosti činů," krčila rameny mluvčí Zoulová.

Dodala také, že policie se i nadále zabývá fyzickými útoky neonacistů vůči novináři a mladíkovi, který se ho zastal.

Napadení se odehrála také 17. listopadu, na mostě Legií po odpolední nepovolené demonstraci krajně pravicové Dělnické strany.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 54 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy