Radar v Česku: Schwarzenberg přijal hladovkáře

Jakub Antoš
29. 5. 2008 15:35
Jde o první setkání se členem koaliční vlády
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na pár desítek minut dnes ministr zahraničí Karel Schwarzenberg přijal Jana Tamáše a Jana Bednáře, kteří už sedmnáct dní drží hladovku proti umístění americké radarové základny v Brdech. Hladovkáři ministrovi přinesli požadavky, po jejichž splnění hladovku ukončí. Na žádném z nich se neshodli.

Poprvé od začátku hladovky se s Tamášem a Bednářem sešel člen koaliční vlády. Doteď šlo jen o komunistické či sociálnědemokratické politiky. Po Janu Kavanovi, Miladě Emmerové (oba ČSSD), Stanislavu Grospičovi, Miloslavu Ransdorfovi (oba KSČM) a dalších, tak mohli své postoje představit i Schwarzenbergovi.

Chtějí, aby vláda ukončila jednání s Američany o umístění radaru, uspořádala referendum nebo alespoň zahájila celospolečenskou diskusi.

Schwarzenberg: Zdvořile jsme si popovídali

"Uvítali jsme otevřenost pana ministra setkat se s námi a velmi si toho ceníme. Musíme ale také říct, že z té schůzky nemáme dobré pocity," řekl na brífinku pohublý Tamáš. A dodal, že šéf diplomacie jejich požadavky odmítl.

"My jsme si vyměnili názory a samozřejmě ani jedné straně se nepodařilo přesvědčit druhou. Byl to zdvořilý rozhovor o problematice radaru," řekl ministr Schwarzenberg deníku Aktuálně.cz.

Dalším z požadavků, kterými Tamáš podmiňuje ukončení hladovky, je veřejná debata stoupenců a odpůrců radaru. I takový návrh v Černínském paláci na Hradčanech přednesli. A slibují si úspěch a ukončení hladovky.

Hladovka pokračuje, Tamáš hubne

"Pan ministr je ochoten se zúčastnit, ale necítí se být tou osobou, která by mohla diskusi iniciovat," interpretuje ministrova slova Tamáš. Proto jej hladovkáři chtějí uspořádat sami.

Šéf české diplomacie ale tvrdí, že Tamášovi a Bednářovi takový příslib nedal.

"Já jsem řekl, že jsem vždycky ochoten přijít na diskusi, kterou média uspořádají. Nikdy jsme ale nemluvili o tom, že by to uspořádali oni. To mi nepřipadá jako smysluplné, s nimi už jsem se pobavil. Všeobecně se ale diskusi nevyhýbám." To znamená, že si Tamáš s Bednářem budou muset jídlo ještě nějaký čas odříct.

I na dnešní tiskové konferenci po setkání s ministrem zahraničí bylo patrné, jak se dvoutýdenní půst podepisuje na Tamášově chatrné tělesné konstituci. Po avizované odpolední návštěvě opozičního lídra Jiřího Paroubka se Tamáš chystá spát. "Síly docházejí. Cesta do Černínského paláce a zpět nás vyčerpala," stěžuje si Tamáš.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy