Radar v Česku: Schwarzenberg přijal hladovkáře

Jakub Antoš
29. 5. 2008 15:35
Jde o první setkání se členem koaliční vlády
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na pár desítek minut dnes ministr zahraničí Karel Schwarzenberg přijal Jana Tamáše a Jana Bednáře, kteří už sedmnáct dní drží hladovku proti umístění americké radarové základny v Brdech. Hladovkáři ministrovi přinesli požadavky, po jejichž splnění hladovku ukončí. Na žádném z nich se neshodli.

Poprvé od začátku hladovky se s Tamášem a Bednářem sešel člen koaliční vlády. Doteď šlo jen o komunistické či sociálnědemokratické politiky. Po Janu Kavanovi, Miladě Emmerové (oba ČSSD), Stanislavu Grospičovi, Miloslavu Ransdorfovi (oba KSČM) a dalších, tak mohli své postoje představit i Schwarzenbergovi.

Chtějí, aby vláda ukončila jednání s Američany o umístění radaru, uspořádala referendum nebo alespoň zahájila celospolečenskou diskusi.

Schwarzenberg: Zdvořile jsme si popovídali

"Uvítali jsme otevřenost pana ministra setkat se s námi a velmi si toho ceníme. Musíme ale také říct, že z té schůzky nemáme dobré pocity," řekl na brífinku pohublý Tamáš. A dodal, že šéf diplomacie jejich požadavky odmítl.

"My jsme si vyměnili názory a samozřejmě ani jedné straně se nepodařilo přesvědčit druhou. Byl to zdvořilý rozhovor o problematice radaru," řekl ministr Schwarzenberg deníku Aktuálně.cz.

Dalším z požadavků, kterými Tamáš podmiňuje ukončení hladovky, je veřejná debata stoupenců a odpůrců radaru. I takový návrh v Černínském paláci na Hradčanech přednesli. A slibují si úspěch a ukončení hladovky.

Hladovka pokračuje, Tamáš hubne

"Pan ministr je ochoten se zúčastnit, ale necítí se být tou osobou, která by mohla diskusi iniciovat," interpretuje ministrova slova Tamáš. Proto jej hladovkáři chtějí uspořádat sami.

Šéf české diplomacie ale tvrdí, že Tamášovi a Bednářovi takový příslib nedal.

"Já jsem řekl, že jsem vždycky ochoten přijít na diskusi, kterou média uspořádají. Nikdy jsme ale nemluvili o tom, že by to uspořádali oni. To mi nepřipadá jako smysluplné, s nimi už jsem se pobavil. Všeobecně se ale diskusi nevyhýbám." To znamená, že si Tamáš s Bednářem budou muset jídlo ještě nějaký čas odříct.

I na dnešní tiskové konferenci po setkání s ministrem zahraničí bylo patrné, jak se dvoutýdenní půst podepisuje na Tamášově chatrné tělesné konstituci. Po avizované odpolední návštěvě opozičního lídra Jiřího Paroubka se Tamáš chystá spát. "Síly docházejí. Cesta do Černínského paláce a zpět nás vyčerpala," stěžuje si Tamáš.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy