Radar potřebuje proud jako dva tisíce vysavačů

Pavel Baroch
28. 1. 2008 9:00
Americká základna v Brdech nebude energeticky náročná

Brdy - Plánovaná radarová stanice v Brdech by neměla být nijak zvlášť energeticky náročná. Dokonce i lokomotiva potřebuje víc elektřiny.

V okamžiku, kdy bude radar včetně přilehlých obslužných budov v provozu, bude to zhruba stejné, jako kdyby přibližně dva tisíce domácností najednou zapnuly vysavače.

Vládní koordinátor pro radar Tomáš Klvaňa pro Aktuálně.cz uvedl, že celá základna včetně radaru by měla mít příkon tři až čtyři megawatty. To odpovídá 1800 až 2400 vysavačů o příkonu 1,7 kilowattů.

A například elektrická lokomotiva má příkon zhruba třikrát větší než plánovaná americká základna - konkrétně osm až deset megawatt. 

Stanice bude mít i vlastní záložní zdroj

"Radiolokační stanice by ke svému provozu měla být napojena na běžnou rozvodnou síť a současně by disponovala záložním diselovým zdrojem energie," řekl Klvaňa.

Zdůraznil, že předpokládaná spotřeba se netýká jen samotného radaru, ale všech budov na plánované americké základně. "Dalším důležitým faktem je, že činnost radiolokátoru se plánuje v několika málo hodinách denně jen při kalibraci nebo při zkouškách. Jinak bude vypnutý," dodal Klvaňa.

V pondělí začíná další kolo jednání o jedné ze dvou smluv o radaru. Do Česka přijel se svým týmem Jackson McDonald, poradce pro bezpečnostní smlouvy amerického ministerstva zahraničí.

Vyjednávání skonči ve středu, ale vypracování definitivních verzí obou smluv bude nejspíš trvat ještě týdny až měsíce. Premiér Mirek Topolánek předpokládá, že smlouvy předloží parlamentu nejdříve po dubnovém zasedání NATO v Bukurešti.

Kilometr za Trokavcem začíná vojenský újezd - tady by mohl stát radar.
Kilometr za Trokavcem začíná vojenský újezd - tady by mohl stát radar. | Foto: Ludvík Hradílek

Padne velký kus lesa

Pokud v Brdech skutečně americká základna s radiolokátorem vyroste, bude se kvůli tomu muset vykácet les o rozloze až sedmi Václaváků. Základna bude potřebovat území o rozloze až třicet hektarů, přičemž známé pražské náměstí měří něco přes čtyři hektary.

"Podle předběžných odhadů by se měla odlesnit plocha o rozloze deset až třicet hektarů," řekl Aktuálně.cz Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva obrany.Dodal, že přesnější údaj bude znám až podle přesného rozmístění jednotlivých objektů na plánované základně v Brdech.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320.000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy