Radar nebude, lidé si oddychli, potvrdil průzkum

Domácí Domácí
30. 11. 2009 13:20
CVVM: 80 procent občanů rozhodnutí USA vítá
Aktivisté proti radaru byli velmi trpěliví, nechuť k americkému záměru jim vydržela několik let
Aktivisté proti radaru byli velmi trpěliví, nechuť k americkému záměru jim vydržela několik let | Foto: Michal Pavec

Praha - Po tři roky, kdy Topolánkova vláda oficiálně vyjednávala o umístění americké radarové základny v Brdech, vyjadřovala většina české veřejnosti k tomuto záměru nelibost.

A zdá se, že lidé si po rozhodnutí amerického prezidenta Obamy protiraketový deštník ve střední Evropě nevybudovat opravdu oddychli.

Naznačují to alespoň čísla zjištěná agenturou CVVM, která v říjnu zpovídala 1071 občanů, zda jsou s rozhodnutím severoatlantické mocnosti spokojeni.

Plných 80 procent kývlo že ano. "Výsledek v tomto ohledu poněkud překonal očekávání," připustili sami výzkumníci.

U většiny průzkumů, které Centrum pro výzkum veřejného mínění v souvislosti s radarem provádělo, se nesouhlas pohyboval mezi 61 a 70 procenty. Hlasů pro radar byla většinou čtvrtina.

V zatím posledním zkoumání projevilo ale zklamání nad Obamovým verdiktem jen 12 procent dotázaných.

"Z výsledku je zřejmé, že mezi spokojenými je i část těch, kdo se jinak k záměru vybudovat v České republice radarovou základnu systému americké protiraketové obrany stavěli vstřícně," domnívá se CVVM.

Další statistiky pak ukazují, že lidé příliš nevědí, co bude krok Spojených států pro Českou republiku znamenat - ať už ve vztahu k USA, bezpečnosti či suverenitě naší země.

Ve všech těchto případech nedokázala svůj názor vyjádřit více než třetina občanů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy