Radar? Lidé nejsou ochotni naslouchat, natož ustoupit

Pavel Baroch
12. 8. 2007 18:00
O základnu se lidí zajímají povrchně, řídí se emocemi
Radar u obce Nepolisy stojí v těsné blízkosti silnice číslo 327 mezi Chlumcem nad Cidlinou a Novým Bydžovem.
Radar u obce Nepolisy stojí v těsné blízkosti silnice číslo 327 mezi Chlumcem nad Cidlinou a Novým Bydžovem. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Do Česka v pondělí přijedou američtí experti. V Brdech prozkoumají území, kde by mohl stát protiraketový radar. Přesvědčit obyvatele o tom, aby s výstavbou americké základny souhlasili, ale bude nesmírně obtížné, ne-li nemožné.

"Myslím, že česká veřejnost je zablokovaná tak, že není ochotna ani naslouchat, natož ustoupit," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Jan Herzmann, ředitel agentury Factum Invenio, které se zabývá výzkumem veřejného mínění.

Proč je veřejnost takto zablokovaná?

K tomu do značné míry napomohlo několik dost nešťastných kroků. Například oznámení, že Američané mají o naše území zájem, ve stejný den, kdy česká vláda dostala důvěru ve sněmovně. Pak to byl po určitou dobu způsob komunikace. Teď je to podle mého názoru i oznámení o konkrétním místě v Brdech, kde by radar měl stát.

Blog Jana Herzmanna na Aktuálně.cz - čtěte ZDE

Většina veřejnosti je proti radaru. Opírají se lidé o konkrétní údaje, nebo jde spíše o jejich pocit, emoce?

Je to opravdu pocit. Faktických znalostí o radaru je relativně málo, a to jak z hlediska fyzikálního, tak i z hlediska geopolitického. Tedy jaké souvislosti v globální politice se s tím spojují, vztahy Rusko - Spojené státy, Evropa - Rusko, Evropa - Spojené státy a samozřejmě všechny subjekty, které jsou označovány za potenciální hrozbu. V tomto směru je informovanost veřejnosti poměrně nízká a nevelký je i zájem si ji zvýšit.

Jan Herzmann
Jan Herzmann | Foto: archiv

Proč? Copak lidé se o radar nezajímají?

Na jednu stranu je to téma poměrně často diskutované, ale zájem o něj je povrchní. Že by veřejnost sklutečně vyhledávala informace, že by se tímto tématem skutečně zabývala, to se říct nedá. Samozřejmě s výjimkou obyvatel obcí, které jsou poblíž vybrané lokality.

Ale pokud mluvíme o veřejnosti v celé České republice, tam je ten zájem poměrně povrchní. Na rozdíl například v porovnání s takovými záležitostmi jako je reforma zdravotnictví nebo daně. V těchto oblastech mají lidé daleko intenzivnější pocit, že se jich to může bezprostředně dotýkat. To ale neznamená, že lidé nemají na radar názor. Mají. Jednoznačně převažuje odmítavý.

Je tedy vina nízké informovanosti na straně veřejnosti, nebo na straně vlády?

Já bych nepoužil slovo vina ani v jednom případě. Když veřejnost něco nezajímá, nemá samozřejmě tendence si k tomu hledat informace. Z minulosti bych řekl, že byly události, které veřejnost měly zajímat daleko víc, a přesto byla intenzita hledání informací poměrně nízká. Mám na mysli třeba referendum o vstupu do Evropské unie. Z hlediska veřejnosti to tedy není nic překvapujícího, je to poměrně obvyklý jev.

Tady bude radar! Klvaňa v Brdech
Tady bude radar! Klvaňa v Brdech | Foto: Ludvík Hradilek

Pokud jde o vládu, přece jen určitý dluh tu je. Ale spíše než o vládě bych hovořil obecně o politické elitě. Mnoho informací, teď nemluvím o těch, které nemohou být zveřejněny z důvodu vojenských, strategických, je relativně špatně dostupných. Kdo nehledá skutečně intenzivně, kdo se nevyzná v tom, jak třeba hledat na internetu, nemá to tak úplně jednoduché.

Co máte konkrétně na mysli?

Například neexistuje žádný oficiální server, který by se tomuto tématu věnoval. Nevím, jestli by to mohlo být na stránkách ministerstva obrany nebo vlády. Mohl by existovat i samostatný informační server, kde by byly nejen názory - takových stránek je spousta - ale kde by byly faktické, ověřené informace podané experty.

Ale například na stránkách ministerstva obrany je kolonka s názvem protiraketová obrana.

Tak vidíte, sám jsem neinformován.

A lidé z okolí, kde by radar měl stát? Ti mají o radaru více informací?

V této oblasti jsme zatím neudělali žádný průzkum veřejného mínění, takže to, co teď budu říkat, jsou spíše dojmy. Mám pocit, že mají více informací, že se o základnu více zajímají. Nejsem ale úplně přesvědčen o tom, že mají informace přesné a nezkreslené. Zdá se mi, že u nich emoční stránka převažuje nad stránkou racionální.

Radar v Brdech nechceme!
Radar v Brdech nechceme! | Foto: Ludvík Hradílek

Já bych jim to ale nevyčítal. Spolu se všemi racionálními záležitostmi se tady objevuje princip, který by se dal nazvat  "Jenom ne tady u mě". To platí i u jiných problematických záležitostí, jako je vybudování uprchlické ubytovny, stavba nové dálnice nebo čističky. Každopádně platí, že komunikace směrem od politických elit není úplně šťastná. Uvidíme, jestli se to pod novým vládním zmocněncem Tomášem Klvaňou změní.

Máte už nějaké poznatky o tom, jak se veřejnost na Klvaňovo působení dívá?

Ne, chystáme výzkum až na podzim. V létě, v době dovolených se těžko získává reprezentativní vzorek populace.

 

Právě se děje

Další zprávy