Rada zahájila řízení s rozhlasem kvůli Kroupově reportáži o Agrofertu. Chybí jí vyjádření holdingu

bn bn
13. 4. 2018 12:12
Radní zahájili správní řízení kvůli reportáži novináře Kroupy, který informoval o tom, že Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy.
Janek Kroupa.
Janek Kroupa. | Foto: ČTK

Praha - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) zahájila správní řízení s Českým rozhlasem. Důvodem je reportáž investigativního novináře Janka Kroupy, který informoval o tom, že společnost Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy a holding na ně pobírá evropské dotace.

"Správní řízení jsme zahájili proto, že tam je řada nesrovnalostí, které by mohly vést k porušení zásad objektivity a vyváženosti," upřesnil pro Aktuálně.cz šéf RRTV Ivan Krejčí.

Rada rozhlasu vytýká, že se Kroupa nezeptal protistrany. "K vyjádření odborníků nebyla získána přímá reakce od společnosti Agrofert, která byla přímo zmiňována," stojí ve zprávě z jednání rady.

Správní řízení ale nejspíše skončí jen upozorněním, pokuta rozhlasu nehrozí. "Pokud by tam bylo typově shodné předchozí upozornění, tak by mohli dostat pokutu," dodal Krejčí s tím, že si nepamatuje, že by rozhlas v minulosti dostal podobné upozornění.

Český rozhlas nyní bude mít 30 dní na vyjádření a pak proběhne dokazování. "Výsledek správního řízení by tak mohl být v horizontu dvou měsíců," dodal Krejčí.

Kroupu za reportáž o Agrofertu kritizoval i ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Uvedl mimo jiné, že se Kroupa málo zaměřil na to, že podobně jako Agrofert hospodaří na cizí půdě celá řada dalších podobných podniků. Zavoralovi se nelíbilo ani to, že reportáž byla publikovaná právě v den, kdy Babiš jako premiér představoval prezidentovi Miloši Zemanovi nové členy své vlády.

Janek Kroupa se ke svému článku vyjádřil i pro DVTV:

Jestli z Rozhlasu odejdu, nevím, snahou ředitele je, aby se nedělala investigativa, pracuje proti zaměstnancům, závěry analýzy manipuluje, říká Kroupa | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 31 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy