Rada žádá odškodnění lidí, kteří byli pod dohledem, o němž psala Válková s Urválkem

ČTK ČTK
24. 3. 2020 14:34
Rada vlády pro lidská práva navrhla, aby stát odškodnil lidi, kteří museli za komunistického režimu strpět ochranný dohled z politických důvodů. Místopředsedkyně rady, vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková, čelila počátkem roku v souvislosti s ochranným dohledem kritice. V 70. letech o něm sepsala odborný článek s prokurátorem Josefem Urválkem.
Helena Válková
Helena Válková | Foto: ČTK

Ochranný dohled ukládaný z politických důvodů nepodléhá - na rozdíl od jiných zásahů do práv - odškodnění podle zákona o soudních rehabilitacích z roku 1990. Rada nyní vládě doporučila, aby ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) připravila analýzu možností, jak za ochranný dohled poskytnout odškodnění. "Rada vnímá jako důležité se s touto křivdou minulosti vyrovnat," stojí v předkládací zprávě.

Rada argumentuje tím, že ochranný dohled byl výrazným zásahem do svobody pohybu či pobytu a soukromého a rodinného života. Jeho součástí byla například povinnost hlásit se orgánům Státní bezpečnosti. "Tato omezení často byla doprovázena i dalšími ústrky v praxi ze strany státních orgánů, jak dokumentují svědectví Charty 77 a Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných," podotkla rada.

Zákon o ochranném dohledu byl účinný od července 1973. Opatření mělo přispět k "dovršení nápravy odsouzeného" a ukládalo se na jeden až tři roky. O dohledu rozhodoval soud - ukládal ho nebezpečným recidivistům, ale mohl jej uložit i těm odsouzeným, u nichž nebylo možné předpokládat, že "povedou řádný život pracujícího člověka" - například vzhledem k jejich dosavadnímu způsobu života.

Ochrannému dohledu soudci původně podrobovali pachatele obecné kriminality, v 80. letech ho však nařizovali i tzv. vězňům svědomí, tedy lidem stíhaným za jejich projevy proti komunistickému režimu.

"Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných evidoval šestnáct případů ochranného dohledu uloženého vězňům svědomí. Tento seznam není a nemůže být úplný, protože zahrnuje pouze ty případy nespravedlivého stíhání a odsouzení, o nichž se výbor dozvěděl," konstatovala rada. Odhadla, že odškodnění by mělo náležet desítkám lidí.

O šikaně disidentů jsem nevěděla, tvrdí Válková

Server Info.cz letos v lednu napsal, že na šikaně disidentů se svým obhajováním institutu ochranného dohledu podílela i současná vládní zmocněnkyně Válková. Ta to označila za pomluvu a podala trestní oznámení, v němž odmítla tvrzení historika Petra Blažka, že o zneužívání dohledu musela vědět.

Válková se několik dní po zveřejnění článku rozhodla nekandidovat na ombudsmanku. Zdůvodnila to však svým někdejším členstvím v komunistické straně, nikoliv spoluprací s Urválkem. Odstoupit z funkce vládní zmocněnkyně odmítla, což zapříčinilo odchod dvou členů rady vlády pro lidská práva.

Video: Výmluvy Válkově jsou výsměch, říká Bartoš

Je to stejné, jako když Andrej Babiš tvrdí, že nevěděl o tom, že se nemohlo za komunismu svobodně cestovat, říká předseda Pirátů Ivan Bartoš. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy