Sledovali jsme živě: Šéfem České televize bude dalších šest let Petr Dvořák. Ve finále vyhrál 15:0

Živě
Pět kandidátů na ředitele České televize ve středu odpoledne představilo členům Rady ČT své vize o dalším fungování veřejnoprávní televize. Radní nominovali současného šéfa Petra Dvořáka, bývalého ředitele TV Prima Martina Konráda, bývalého šéfredaktora zpravodajství ČT Karla Nováka, bývalého generálního komisaře českého Expa 2015 Jiřího Františka Potužníka a ekonoma Petra Vinkláře. Podle mediálních odborníků je jasným favoritem volby Dvořák, který také spolu s Konrádem postoupil do druhého kola hlasování a v tom jednohlasně vyhrál se ziskem patnácti hlasů.
Kandidátský projev Petra Dvořáka, staronového ředitele ČT.
Živě
Aktualizovat reportáž
18:00

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Náš online přenos končí. Generálním ředitelem České televize byl i na dalších šest let zvolen Petr Dvořák.

17:38

Poslanec ANO Martin Komárek nechtěl výsledky voleb komentovat. "Rozhodnutí Rady nehodnotím. Volba ředitele ČT není věcí politiků a to je dobře," řekl.

17:33

Předseda ODS Petr Fiala uvítal kontinuitu vedení České televize. "Petru Dvořákovi jako řediteli ČT přeji odvahu změnit zpravodajství ve skutečně veřejnoprávní. Respektuji rozhodnutí Rady, vítám stabilitu a kontinuitu vedení veřejnoprávní ČT a přeji jejímu řediteli hodně úspěchů," řekl.

17:29

"Tato volba dává naději, že ČT bude plnit funkci veřejnoprávního média a nezmocní se jí jednotlivé politické síly," reagovala Helena Langšádlová  z TOP 09.

17:27

Takto vypadá projekt staronového generálního ředitele Petra Dvořáka.

17:25

"Panu Dvořákovi gratuluji ke znovuzvolení. Nechci tuto volbu komentovat, ČT je veřejnoprávní televize, má být na politicích zcela nezávislá," zdůraznil vicepremiér Andrej Babiš (ANO).

17:22

Petr Dvořák nepočítá, že by Česká televize měla v nejbližší letech investovat do dalších rekonstrukcích svých objektů. "Já jsem přesvedčený, že Kavčí hory po rekonstrukci, kterou jsme naplánovali už v roce 2016, posunou Českou televizi na technologickou úroveň, která bude adekvátní k 21. století. A připadá mi, že je lepší investovat peníze od koncesionářů do programu, jeho tvroby a vysílání než do nové budovy. Náklady, které by musela Česká televize vynaložit, by byly návratné až v horizontu několika desítek let."

17:17

Petr Dvořák nepočítá s tím, že by do konce jeho jeho šestiletého mandátu mělo dojít ke zvyšování koncesionářských poplatků.

17:13

"Věřím, že dalších šest let bude úspěšných stejně jako teď - podle mého názoru - šest let uplynulých. A těším se na to, že můžu navázat na projekt, který stojí na dvou hlavních hodnotách. Jedním z nich je kontinuita, což znamená, že neplánuji žádné zásadní radikální změny. A druhá hodnota jsou inovace. Inovnace nejenom technologické, ale i inovace v oblasti tvorby, v oblasti tvůrčí invence," řekl Dvořák. 

17:10

Petr Dvořák poděkoval i Radě České televize: "Jednak za důvěru, kterou mi svěřili, a zároveň to trochu beru tak, že je to potvrzení, že těch 6 let, co jsem v České televizi strávil, rada hodnotí jako dobu úspěšnou"

17:06

Petr Dvořák poděkoval svým protikandidátům za férový souboj.  "Pro mě je to velký den a chtěl bych poděkovat v první řadě, i když je to překvapivé, svým protikandidátům. A to protože ten souboj, který jsme svedli, byl veden korektně, a oni si Českou televizi nevzali jako rukojmí a používali validní argumenty, oceňovali naši minulou práci, oceňovali, jakým způsobem Česká televize funguje." 

16:57

"Celkem jsem to čekal. Na rozhodnutí jsem neměl vliv, takže ho respektuji," řekl šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

16:50

Petr Gazdík k výsledkům volby: "Jako politik nemám být co spokojen nebo nespokojen. Podstatné je, zda ČT plní svou veřejnoprávní roli. Z mého pohledu ji pod jeho vedením plní."

16:33

Novým ředitelem České televize se na příštích šest let stal Petr Dvořák, ve druhém kole volby získal 15 hlasů.
Konrád skončil bez hlasu. 
Volba skončila. 

16:29

Všichni odhlasovali, sčítají se hlasy. Vítězný kandidát jich musí mít minimálně deset.

16:23 ilustrační foto.

Začalo druhé kolo hlasování.

16:22 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Karel Novák získal tři hlasy, Jiří František Potužník čtyři a Petr Vinklář jeden.

16:20

Do druhého kola pokračují Petr Dvořák se ziskem 14 hlasů a Martin Konrád se šesti hlasy.

16:14

Je odhlasováno, začalo počítání hlasů, které kandidáti na ředitele ČT získali v prvním kole volby. 

16:13

Všichni radní odhlasovali, probíhá počítání hlasů.

16:05

Hlasování začalo. Radní přistupují jeden po druhém k volební urně. 

16:00

Radní se sešli k volbě ředitele České televize na příštích šest let. Slovo si vzal předseda Jan Bednář. Oznámil, že se bude hlasovat vícekolovou tajnou volbou prostřednictvím hlasovacích lístků. Na něj může v prvním kole každý radní napsat nejvýše dva kandidáty. Do druhého kola postupují kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. Ve druhém kole už radní zakřížkují jen jednoho z postupujících. Post ředitele získá vítěz hlasování, pokud dostane alespoň deset hlasů. Jinak následuje třetí kolo, opět s limitem deseti hlasů. 

15:50

"Česká veřejnost, stát a televize by neměly stát proti sobě v nějakém rozkolu," byla poslední reakce Vinkláře na dotazy radních.
Tím prezentace kandidátů končí. Před vyhlášením volby je asi pětiminutová přestávka.

15:45 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Radní Zdeněk Šarapatka: "Píšete, že důkazem selhání zpravodajství ČT je zřízení Centra proti hybridním hrozbám na ministerstvu vnitra. Navrhujete také sáhnout do organizační struktury zpravodajství. Ztrácím se v tom, co máte na mysli s tím hybridním centrem." Ptá se také na nápad kontrolovat objektivitu nově zřízeným orgánem.

Petr Vinklář: "Skutečně si myslím, že samotný fakt zřízení CTHH je selháním ČT. Tuto roli má plnit ona. Neměl tu být vůbec prostor pro vznik takové instituce. ČT nemá problematiku fake news brát jako externalitu. Kontrolní mechanismy objektivity jsou, ale jen v rámci ČT. Myslím si, že je nutné zapojit i stát nebo veřejnost prostřednictvím speciálního orgánu."

15:42

Radní Dědič se ptá, jaký obsah vysílání by Vinklář zpoplatnil. Kandidát uvádí příklad v podobě takzvaného multiscreenového přenosu z Olympijských her, kde si mohl divák vybrat kameru, která mu zobrazovala sportovní klání. "Uvažoval bych však o menších částkách za krátké časové úseky," dodal.

15:39 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Na dotaz radních Vinklář k financování uvádí, že za ideální považuje zachování koncesionářského poplatku a jeho doplnění dalšími alternativními příjmy. 

15:36

Vinklář oznamuje radním, že přichází ze soukromého sektoru, kde načerpal množství zkušeností a úspěchů. "Nejedná se mi o to, že jde o ředitelský post, ale bylo by mi ctí přispět veřejnoprávní televizi," řekl. O svých vizích moc nemluví, oznamuje radním, jak si váží toho, že ho vybrali do finále, a že pokud ho nezvolí, rád by spolupracoval s ČT třeba jako konzultant. 

15:34 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Vinklář: "Jsem zastáncem konzervativního přístupu. Souhlasím se současnou profilací a usiloval bych o ustálení programové nabídky." Zásadní je podle něj objektivita zpravodajství. "Považuji za špatně nastavený systém, kdy je objektivita sama o sobě velmi subjektivní. Definování objektivity vyžaduje širší konsenzus než pouze v rámci České televize." Chtěl by objektivitu definovat třeba i ve spolupráci s Centrem proti hybridním hrozbám na ministerstvu vnitra.

15:23 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

"Rád bych inicioval diskuzi o změně současného způsobu financování a jeho nahrazení alternativními cestami příjmů," začíná ekonom Vinklář. 

15:31

Předstupuje poslední finalista Petr Vinklář. Jeho start brzdí aktivista Šinágl, který opět pokřikuje, tentokrát  na odcházejícího kandidáta Konráda a oznamuje mu podporu televizních diváků. Radní aktivistu opět zklidňují. 

15:30 ilustrační foto.

Radní Ivanu Levou zaujalo, že by Martin Konrád chtěl držet stopáž pořadů kolem čtyřiceti minut. "To byste chtěl pořady rozseknout, dát titulky a pustit další část?"

"To si nerozumíme, řeč je o původní hrané tvorbě," odpověděl Konrád. 

15:22 ilustrační foto.

Radní Jaroslav Dědič se zajímá, zda má Konrád nějaký odhad, na kolik by nová budova ČT přišla. "Nemám přesnou představu o nákladech takové budovy, ale u podobných se pohybovala mezi miliardou a miliardou a půl. Měla by v ní být celá televize," říká kandidát. Měly by se například i Otázky Václava Moravce přestat vysílat ze žižkovské televizní věže.

15:16 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Konrád se nedomnívá, že by "odklonem od komerce" došlo ke snížení sledovanosti. "Ta sledovanost, kterou má teď, je v pořádku, ale může ji vytvářet jinými prostředky," poznamenává.

15:15 ilustrační foto.

Radní Jiří Závozda se ptá, co si Konrád představuje pod "odklonem od komerce", o kterém píše v projektu. Zajímá ho, zda má hranici sledovanosti televize veřejné služby, pod kterou by nešel. "Komerce je všechno to, co se dělá jenom kvůli sledovanosti a je to prvoplánově uděláno pro většinového diváka," odpovídá Konrád. Chválí seriál První republika, je to podle něj povedený historický seriál. "Nechci odklonem od komerce ztratit sledovanost, to není cílem. Ale dá se vytvářet i jinými způsoby, tvoří ji marketing, tvoří se v regionech, záleží na dynamice toho, co prodáváte."

15:10 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Radního Jiřího Kratochvíla zajímá, proč byl Martin Konrád generálním ředitelem Primy jen jeden rok. "S korporátem nic nenaděláte. Váš výkon versus to, jak se na vás management dívá, to je v nadnárodním prostředí úplně jedno. MTG se dostalo do problémů v Rusku, Marek Singer dostal na starosti Českou republiku a mně nabídli vedení obchodu," vysvětluje, proč odešel. Kratochvíla také zajímalo, kdy se podílel na nějaké tvorbě, když to v životopise nemá. Konrád odpověděl, že byl přítomen vytváření pořadů přímo na place a seděl z titulu své funkce v programových radách a podobně, takže pozná, co je dobré a špatné.

15:06 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

"Přesně vím, kolik stojí běžný seriál, vím, kolik stojí kameraman, vím, kolik stojí pronájem studia. V televizi, kde jsem pracoval, jsme museli jít do položkových rozpočtů. Zjistíte díky tomu marže produkcí. Česká televize je jedna z těch televizí, které vyrábějí nejdráž," podotýká Konrád. "Potěšpámbu, pokud tvrdí, že čím dál víc produkce zadává externě, protože to vyjde levněji," uzavřel vystoupení.

15:04 ilustrační foto.

Co jste dělal od roku 2014, kdy jste odešel z vedení Primy? To jsem se ve vašem životopise nedočetl," ptal se místopředseda rady Richard Hindls. Konrád odvětil, že potřeboval po patnácti letech v médiích pauzu. "Přiznám se, že mě baví víno, takže se věnuji jeho dovozu," upřesnil Konrád. 

15:00 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Martin Konrád kritizuje čerpání Fondu televizních poplatků z minulých let, ČT ho prý má jako banku, do které si chodí vyrovnat rozpočet. "Měly by se hledat úspory ve dvou oblastech - provozní náklady a náklady na výrobu." V rozpočtu ho zarazily náklady na areál ČT představující 53 milionů korun, dalších 50 milionů seberou investice do tohoto areálu. "Sto milionů korun ročně na záplatování neřeší, co bude do budoucna," namítá Konrád. ČT by měla postavit novou jednu budovu a zbytek areálu dát k dispozici v architektonické soutěži pro jiné využití, z něhož by televizi plynuly dodatečné příjmy.

14:57 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Zpravodajství by mělo být více analytické a témata by na ČT24 měla vykrýt celý den. "Podstatou veřejné služby je, že přinášíte informace a divák si vybírá, co je pro něj důležité." Nechce, aby na moderátorech bylo poznat, zda má některé politiky rád nebo nerad. Zpravodajství by nemělo podsouvat názory, moderátoři by měli znát mantinely.

14:54 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Konrád chce nekompromisně vyrovnané hospodaření. "Všichni mluví o hospodaření, ale nikdo nemluví o úsporách," řekl kandidát. Například investice sto milionů korun do areálu televize označil za záplatování. "Co se  stane, až dojdou tyto prostředky? Někdo bude muset dojít do sněmovny, poslanci mu slíbí, že mu něco dají, ale budou za to chtít část nezávislosti televize a budou chystat další zákony, které ji omezí," připodobnil Konrád.  

14:50 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Česká televize by měla vysíláním a tvorbou pořadů o historii budovat národní hrdost a povědomí, míní Konrád. "Za posledních pět a půl roku vám na sečtení historických seriálů budou stačit prsty jedné ruky," uvedl. Další síly by měla ČT napnout směrem ke komediální produkci a k odstraňování "blbé nálady ve společnosti". "Diváci si nás platí, abychom byli jiní než komerční televize."

14:47 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Před radní předstoupil Martin Konrád. A začal kriticky. "Chci, aby herci hráli, tak jako hráli v sedmdesátých letech," odstartoval svoji řeč. Připomněl, že se za celý rok v zemi nestane tolik vražd, kolik se jich odehraje na obrazovce ČT.

14:44

Novák by nechal platit koncesionářské poplatky každou domácnost, u firem by ponechal poplatky za každý přijímač. Tím jeho "výslech" skončil.

14:40

"Navrhujete sloučení televize s rozhlasem. Pomiňme, že je to v kompetenci Parlamentu a ne ředitele České televize," vzal si slovo radní Luboš Beniak. Připomněl kandidátovi, že na Slovensku už podobné sloučení zkusili s nedobrými následnými zkušenostmi. Nejvíce ho však zarazil nepoměr mezi patnáctimilionovými úsporami, které Novák slíbil, a devítimiliardovým rozpočtem obou veřejnoprávních médií.

14:31 ilustrační foto.

"Je tam kluzké místo. Myšlenka udělat z České televize takové Národní divadlo je nenaplnitelná. Šlo by to udělat i bez spojení televize s rozhlasem?" ptal se radní Michael Hauser. Novák slíbil, že by pro to udělal všechno. 

14:28

Novák nevidí potřebu vytvořit nový vysílací kanál. Chce klást důraz na virtuální realitu, hovoří o reportérech s 360stupňovou kamerou, jeho reportáž divák shlédna na zařízení, umožňující projekci virtuální reality. Tím by se do cílové divácké skupiny České televize dostala i generace ve věku 15 až 24 let, která tam podle Nováka nyní vůbec není. 
Novák však překročil desetiminutový časový limit, musí předčasně ukončit přednes svých vizí. 

14:23 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Novák přichází s myšlenkou spojení České televize a Českého rozhlasu v jednoho národního vysílatele. Jmenuje důvody k tomuto spojení: lobbing, ideologické důvody a vznik instituce skutečně národního významu. Následně přechází k financím. "Uvědomuji si, že to nemůže zaplatit koncesionář," řekl. V prvním roce vidí náklady na sloučení 60 milionů korun, po čtyřech letech už by však nová organizace byla podle Nováka v plusu. 

14:17

Petr Dvořák "to má za sebou". Před radní předstupuje kandidát Karel Novák. 

14:12

Dvořák právě dostal otázku, co se mu na ČT nelíbí. Musí se rozmyslet, ale nakonec prokáže dostatek diplomacie. Ve výčtu není nic, co by vzniklo pod jeho vedením. "Nelíbí se mi nízká flexibilita a přebujelá smluvní byrokracie. Nelíbí se mi, jak byl komplex budov v 70. letech postaven. Kdybyste se mě zeptal na to, co se mi na ČT líbí, tak by ten výčet byl delší," řekl. 

14:11 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Původní tvorba by se podle Dvořáka měla zaměřit na historická témata. "Přineseme divákům životy dalších významných postav českých dějin, jako jsme natočili Jana Husa." Chce navázat na dramatickou tvorbu pro děti jako byla Arabela nebo Pan Tau. A pro mladší diváky chce pokračovat v produkci pořadů typu Čtvrtá hvězda nebo Kosmo.

14:04 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Dvořák chce budovat další studia, tentokrát zpravodajská v Plzni a v Ústí nad Labem. Opírá se o zkušenosti s vybudováním regionálních studií v Hradci Králové a v Českých Budějovicích. Celkem sedm studí (spolu s Prahou, Brnem a Ostravou) by tak podle něj mělo zpravodajsky pokrývat celou republiku. 

13:57 ilustrační foto.

Radní se ptají na šíření digitálního signálu. Ukazuje se výhoda Petra Dvořáka, který se v této oblasti dlouho pohybuje. Zavalil radní spoustou informací, paragrafy i zprávami ze sněmovny na dané téma.

13:57 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Česká televize by pod Dvořákovým dalším vedením měla otevřít další dvě regionální studia, dostavět stávající budovu zpravodajství a otevřít další posty zahraničních zpravodajů. Na požadavky publika by reagovala nově zřízená Divácká rada, stížnostmi by se zabýval nový televizní ombudsman.

13:54

Jednání narušil přítomný aktivista a odpůrce Petra Dvořáka Jan Šinágl. Hlasitě si stěžoval, že mu bylo bráněno v tichém protestu. Předseda rady Jan Bednář ho však rychle umlčel a vyzval ho, ať nevyrušuje. 

13:52 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Výzvou pro budoucnost je podle Dvořáka druhá fáze digitalizace televizního vysílání. "Celý tento proces bude muset být provázen nutnou změnou mediální legislativy. Budu se snažit, aby změny vycházely z evropské legislativy. Přechod na DVB-T2 pro ČT přináší nezbytnost obměnit zastaralé technologie v areálu Kavčích hor, ale i nutnost zachovat neplacené vysílání."

13:50 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Dvořák si přeje, aby Česká televize byla i nadále inovačním motorem české televizní tvorby. Navrhuje vznik nových tématických internetových kanálů se zaměřením na sport či zábavu.  Přispět by měl i personální rozvoj a otevření dvou nových regionálních studií. "Prioritou by měl být posun na poli vzdělávání," řekl Dvořák a slíbil vybudovat portál pro pedagogické pracovníky. 

13:46 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Dvořák mluví o svém fungování v Evropské vysílací unii (EBU), kdy se ČT stala důležitým hráčem v koprodukcích, nákupu sportovních práv a evropské mediální legislativě. Tyto mezinárodní spolupráce chce rozvíjet i dál. Bude se držet principů kontinuity, inovací technologických i kreativních. "Beru si za vzor nejvyspělejší televize v Evropě. Navrhuji změny, které jsou realizovatelné, ekonomicky průchodné a nevyžadují ani velké legislativní změny."

13:44 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Petr Dvořák: "Už šest let před vás předstupuji, abych vás informoval o činnosti ČT. Znáte tedy lépe než kdo jiný mé představy," zahájil Petr Dvořák. "Moje šestiletá zkušenost s chodem média veřejné služby je, že si plně uvědomuji význam televize pro českou kulturu i společnost. Před šesti lety jsem si její dopad na českou společnost vůbec neuměl představit. Jejím rysem je univerzalita. Univerzální služba dostupná všude a všem je podstata veřejné služby. A největší hrozba spočívá v omezení této univerzality v podobě preferování určitých formátů a žánrů. To bychom neměli nikdy připustit."

13:41

Jiří František Potužník odpověděl všechny dotazy radních, na jeho místo míří se svou kandidátskou řečí dosavadní ředitel ČT Petr Dvořák. 

13:39

Drama se neočekává ani mezi sázkovými kancelářemi:

 

12:34 ilustrační foto.

Radní Luboš Beniak: "Máte úctyhodný pracovní životopis. Kdy, kde, v jakém rozsahu jste byl zodpovědný za řízení finančních toků?"

Potužník: "Minimálně při české účastí na výstavě Expo v Miláně, kde byl rozpočet přes 250 milionů korun, a byla to nejen nejlevnější účast, ale naopak i sponzorovaná třetími stranami, dopadlo to dobře a nebyla z toho pouťová atrakce. Přivezli jsme bronzovou medaili za architekturu, to se nepodařilo šedesát let." Dále hospodařil s rozpočtem v soukromé firmě, ani tam se nikdy nedostal do dluhů.

13:32

"Nezavání třídění informací cenzurou a zpolitizováním?" chtěl vědět Jaroslav Maxmilián Kašparů. Potužník upozorňuje, že řeč je o ověřování zpráv a nikoliv o jejich třídění. "Jakmile se objeví například strašení novou chorobou, tak je povinnosti veřejnoprávního média takové zprávy ověřovat a ne se snažit s nimi přijít jako první," řekl kandidát na ředitele ČT. 

13:27

Současný ředitel má na sociálních sítích podporu veřejnosti:

13:26

Řeč je o ruské propagandě, Hoaxech i takzvaných fake-news. "Jak byste chtěl zajistit objektivní seznam těchto zdrojů?" ptá se radní Zdeněk Šarapatka. Jako příklad uvádí "tragikomickou figuru" mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka. Podle Potužníka to stoprocentně nejde nikdy, ale je možné udělat alespoň základní selekci zpráv. "Nemá to být korekce všech zpráv, ale Česká televize může být tím kanálem, kde je vysoký koeficient důvěryhodnosti," řekl Potužník. 

13:23 ilustrační foto.

Člen rady Zdeněk Šarapatka: "Ve vaší koncepci mě zaujalo, že jste se zabýval zpravodajstvím. Je velmi zajímavá poznámka, že by ČT měla spolupracovat s dalšími veřejnoprávními médii na odhalování hoaxů." 

13:19

První dotaz klade Potužníkovi místopředseda rady Richard Hindls. Ptá se ho na tom, v jakém poměru by měly být tři hlavní příjmy ČT: podnikatelské příjmy, koncesionářské poplatky a příjmy ze státního rozpočtu. "Stabilita pilířů je, když se dělí na rovné třetiny," říká Potužník. Příjmy ze státního rozpočtu však chce podřídit tomu, jak se daří státní ekonomice. Hindlsovi to přišlo jako zvláštní řešení v porovnání se současným stavem, kdy příjmy z rozpočtu tvoří minimum zisků ČT. 

13:15 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Potužník: "Pokud jde o původní tvorbu, kvalita by měla být nad kvantitou. Je to jedna z kapitol, která ukazuje, v jak složité situaci je ČT už nyní. Na původní tvorbu, která má-li být na špičce i technologicky a má-li být patrno, že program vytvářejí profesionálové, by měla ČT rozpočet rozhodně navyšovat."

13:13 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Potužník chce rozšířit nabídku ČT i do on-line oblasti. "Dovedu si představit, že by některé tyto služby byly zpoplatněné," řekl. 

13:11 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Jiří František Potužník předstoupil před členy rady. "V celém světě jsme svědky informačních kapacit, které můžeme označit za ideologické nástroje. Ty můžeme nechat na divácích České televize, aby si sami rozhodli, jak jim věřit. Role zpravodajství by ale měla být jiná," řekl Potužník. 

13:08

Vylosované pořadí předstoupení kandidátů je:

1. Jiří František Potužník
2. Petr Dvořák
3. Karel Novák
4. Martin Konrád
5. Petr Vinklář

13:06

Rozhoduje se o pořadí, v němž kandidáti budu předstupovat před Radu České televize. Losování provede místopředseda rady Jaroslav Dědič. "Nelosuji generálního ředitele, ale pořadí uchazečů," glosuje Dědič.

13:00

Všichni členové rady jsou přítomni, volba ředitele začala. Předseda rady Jan Bednář dává přítomným fotografům poslední možnost k volnému pohybu po konferenční místnosti a pořízení fotografií. 

12:57

Všichni kandidáti jsou na svých místech. Poslední se dostavil favorit volby a dosavadní generální ředitel Petr Dvořák. 

12:39

Konferenční místnost se začíná plnit novináři. Z kandidátů na ředitele ČT jsou na svých místech dvacet minut před začátkem Karel Novák, Jiří František Potužník a Petr Vinklář.

12:45 Petr Dvořák o tom, jak registr smluv ovlivní fungování zpravodajství ČT

Radní v druhé kole vybírají mezi současným šéfem ČT Petrem Dvořákem, bývalým ředitelem TV Prima Martinem Konrádem, bývalým šéfredaktorem zpravodajství ČT Karlem Novákem, někdejším generálním komisařem českého Expa 2015 Jiřím Františkem Potužníkem a ekonomem Petrem Vinklářem.

12:40

Petr Dvořák je silný soupeř a dobrý ředitel, ČT 24 má na více, s politiky se musí jednat, říká jeden z kandidátů Karel Novák.

Petr Dvořák je silný soupeř a dobrý ředitel, ČT 24 má na více, s politiky se musí jednat, říká Novák

Novák
19:55
Babišův výrok zkorumpovaná pakáž není akceptovatelný, říká kandidát na generálního ředitele ČT Karel Novák. | Video: Martin Veselovský
12:32

"Favoritem je Petr Dvořák, jednoznačně. Ostatní jsou druhá až třetí liga. Podle výsledku hlasování radních to vidím jasně," uvedl expert na televizní scénu Jan Potůček.

Martin Ťopek Domácí Martin Ťopek, Domácí
26. 4. 2017 12:52
 

Právě se děje

Další zprávy