Rozhlas povede děkan Končelík, právník Němeček, nebo tři další muži. Radním chyběly nápady

Julie Kochová Julie Kochová
Aktualizováno 21. 12. 2015 18:46
Do druhého kola volby nového generálního ředitele Českého rozhlasu postoupili děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jakub Končelík, manažer České spořitelny Michael Kralert, právník psychiatrické nemocnice v Bohnicích Tomáš Němeček, člen představenstva Mladé fronty Tomáš Skřivánek a programový náměstek Českého rozhlasu René Zavoral. Prozatímní ředitel Karel Zýka získal nepostoupil. Druhé kolo proběhne 20. ledna a kandidáti v něm při veřejných slyšeních představí svou vizi fungování rozhlasu na období let 2016-2021.
Český rozhlas.
Český rozhlas. | Foto: Český rozhlas

Praha - Rada Českého rozhlasu vybrala v pondělí pět kandidátů, kteří postupují do druhého kola volby nového generálního ředitele.

Šest hlasů radních získali děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jakub Končelík, manažer České spořitelny Michael Kralert a právník Psychiatrické nemocnice v Bohnicích Tomáš Němeček. O jeden hlas méně dostali člen představenstva Mladé fronty Tomáš Skřivánek a programový náměstek Českého rozhlasu René Zavoral.

Druhé kolo výběrového řízení, ze kterého by měl vzejít nový generální ředitel, proběhne 20. ledna. Pětice kandidátů bude 15 minut představovat svůj projekt a 15 minut odpovídat na dotazy radních.

"Při veřejných slyšeních posoudíme integritu osobnosti, jestli je to někdo, kdo je schopen zvládnout tuto instituci a všechny souvislosti," uvedl člen rady Jiří Vejvoda.

Radním v projektech chyběly nové nápady

Do konkurzu se celkem přihlásilo 31 zájemců, pět z nich nesplnilo všechny podmínky výběrového řízení. Kandidáti předložili radě svou představu fungování Českého rozhlasu na období let 2016-2021. Postupující projekty jsou volně dostupné veřejnosti.

Podle diskuse radních před volbou by měl nový ředitel přijít s něčím novým, někteří členové rady si ale stěžovali, že právě to předložené projekty postrádají. Místopředseda rady Petr Šafařík řekl, že mu v mnoha projektech chyběla vize kandidátů pro měnící se technologické prostředí kvůli rozhlasové digitalizaci a prudkému rozvoji mobilních telefonů.

Rada zdůraznila, že post rozhlasového ředitele není běžnou manažerskou prací. "Není to klasický tovární komplex, rozhlas bychom měli vnímat jako něco mimořádného," řekl radní Michal Stehlík.

Český rozhlas nyní dočasně vede Karel Zýka, někdejší rozhlasový šéf odboru techniky a týmu pro digitalizaci. Prozatímním ředitelem se stal po rezignaci Petera Duhana.

Zýka chtěl ve vedení rozhlasu jako generální ředitel pokračovat, ve volbě ale získal od radních jen čtyři hlasy.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy