Marksová nemá peníze na zvýšení příspěvku na péči, Rada postižených hrozí protestem

ČTK ČTK
7. 10. 2015 14:17
Podle slibu ministerstva práce se měla dávka na péči příští rok od července zvýšit, resortu ale chybí peníze. Ministryně Marksová (ČSSD) ve středu řekla, že by se o náklady mohla podělit s ministerstvem financí. Národní rada osob se zdravotním postižením požaduje do dvou týdnů jasný veřejný slib, jinak uspořádá demonstraci. Příspěvek na péči, který je pro lidi vyžadující asistenci nezbytný, se od svého zavedení před osmi lety nevalorizoval, přitom sociální služby zdražily o polovinu.
Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením.
Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením. | Foto: DVTV

Praha - Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) vyzve šéfy vládních stran, aby koalice ve Sněmovně v projednávaném rozpočtu přesunula peníze a přidala je na růst příspěvku na péči. Podle slibu se měl zvýšit příští rok od pololetí, ministerstvo práce na přidání ale nemá peníze. Pokud by rada s požadavkem neuspěla, svolá na přelomu října a listopadu protest před sídlo kabinetu. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) ve středu řekla, že počítá s tím, že pokud příspěvek od července poroste, podělí se o náklady její resort s ministerstvem financí.

Rada zdůrazňuje, že se příspěvek od svého zavedení v roce 2007 nevalorizoval. "Cena sociálních služeb se za tu dobu přitom zvýšila o 53 procent, inflace o 17 procent. Mzdy a důchody se zvedly o 24 procent. Jen u lidí závislých na pomoci nedošlo k žádnému navýšení. Vláda nemůže neustále diskriminovat ty, kteří se nemohou bránit," řekl šéf rady Václav Krása.

NRZP žádala původně růst o deset procent od ledna. Ministerstvo práce v novele o sociálních službách navrhlo dvě varianty - přidání o deset procent od pololetí příštího roku, nebo o pět procent od července a zbytek pak od ledna 2017. V prvním případě by bylo příští rok potřeba 1,05 miliardy korun navíc, ve druhém 520 milionů.

"Počítám s tím, že pokud se zvýší příspěvek od července, že se podělíme (o výdaje) - část se budu snažit najít já ve svém resortu, ale očekávám, že část také najde ve své rezervě ministerstvo financí," řekla novinářům Marksová. Podle ní je i cesta přesun peněz při projednávání v rozpočtu.

Kvůli valorizaci příspěvku se ve středu mimořádně sešlo předsednictvo NRZP. O jednání požádá předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD) i ostatní šéfy koaličních stran. Budou žádat příslib, že postižení a senioři dostanou na péči příští rok přidáno. Pokud by se schůzka nekonala do dvou týdnů a politici nedali jasný veřejný slib, že se dávka po letech zvedne, uspořádá rada demonstraci. Posledního velkého protestu před několika lety se zúčastnilo pár tisíc postižených a jejich příbuzných.

Příspěvek na péči, za který si mohou pobírající zajistit péči v zařízení či asistenci doma, se dělí do čtyř kategorií podle míry závislosti. Osoby nad 18 let mohou dostat 800 až 12 tisíc korun, u dětí a mladistvých začíná dolní hranice na třech tisících korunách.

Na konci loňska pobíralo dávku 331 tisíc lidí. Proti roku 2007 jich bylo o 75 tisíc víc. Loni do příspěvků putovalo 20,4 miliardy korun, předloni 19,54 miliardy a v roce 2007 asi 14,6 miliardy. Letošní rozpočet počítá se sumou 21 miliard. Podle návrhu rozpočtu, který dostala Sněmovna, by měl resort práce v roce 2016 na příspěvky mít 21,3 miliardy korun. Finance na přidání tedy chybějí.

 

Právě se děje

Další zprávy