Marksová nemá peníze na zvýšení příspěvku na péči, Rada postižených hrozí protestem

ČTK ČTK
7. 10. 2015 14:17
Podle slibu ministerstva práce se měla dávka na péči příští rok od července zvýšit, resortu ale chybí peníze. Ministryně Marksová (ČSSD) ve středu řekla, že by se o náklady mohla podělit s ministerstvem financí. Národní rada osob se zdravotním postižením požaduje do dvou týdnů jasný veřejný slib, jinak uspořádá demonstraci. Příspěvek na péči, který je pro lidi vyžadující asistenci nezbytný, se od svého zavedení před osmi lety nevalorizoval, přitom sociální služby zdražily o polovinu.
Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením.
Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením. | Foto: DVTV

Praha - Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) vyzve šéfy vládních stran, aby koalice ve Sněmovně v projednávaném rozpočtu přesunula peníze a přidala je na růst příspěvku na péči. Podle slibu se měl zvýšit příští rok od pololetí, ministerstvo práce na přidání ale nemá peníze. Pokud by rada s požadavkem neuspěla, svolá na přelomu října a listopadu protest před sídlo kabinetu. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) ve středu řekla, že počítá s tím, že pokud příspěvek od července poroste, podělí se o náklady její resort s ministerstvem financí.

Rada zdůrazňuje, že se příspěvek od svého zavedení v roce 2007 nevalorizoval. "Cena sociálních služeb se za tu dobu přitom zvýšila o 53 procent, inflace o 17 procent. Mzdy a důchody se zvedly o 24 procent. Jen u lidí závislých na pomoci nedošlo k žádnému navýšení. Vláda nemůže neustále diskriminovat ty, kteří se nemohou bránit," řekl šéf rady Václav Krása.

NRZP žádala původně růst o deset procent od ledna. Ministerstvo práce v novele o sociálních službách navrhlo dvě varianty - přidání o deset procent od pololetí příštího roku, nebo o pět procent od července a zbytek pak od ledna 2017. V prvním případě by bylo příští rok potřeba 1,05 miliardy korun navíc, ve druhém 520 milionů.

"Počítám s tím, že pokud se zvýší příspěvek od července, že se podělíme (o výdaje) - část se budu snažit najít já ve svém resortu, ale očekávám, že část také najde ve své rezervě ministerstvo financí," řekla novinářům Marksová. Podle ní je i cesta přesun peněz při projednávání v rozpočtu.

Kvůli valorizaci příspěvku se ve středu mimořádně sešlo předsednictvo NRZP. O jednání požádá předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD) i ostatní šéfy koaličních stran. Budou žádat příslib, že postižení a senioři dostanou na péči příští rok přidáno. Pokud by se schůzka nekonala do dvou týdnů a politici nedali jasný veřejný slib, že se dávka po letech zvedne, uspořádá rada demonstraci. Posledního velkého protestu před několika lety se zúčastnilo pár tisíc postižených a jejich příbuzných.

Příspěvek na péči, za který si mohou pobírající zajistit péči v zařízení či asistenci doma, se dělí do čtyř kategorií podle míry závislosti. Osoby nad 18 let mohou dostat 800 až 12 tisíc korun, u dětí a mladistvých začíná dolní hranice na třech tisících korunách.

Na konci loňska pobíralo dávku 331 tisíc lidí. Proti roku 2007 jich bylo o 75 tisíc víc. Loni do příspěvků putovalo 20,4 miliardy korun, předloni 19,54 miliardy a v roce 2007 asi 14,6 miliardy. Letošní rozpočet počítá se sumou 21 miliard. Podle návrhu rozpočtu, který dostala Sněmovna, by měl resort práce v roce 2016 na příspěvky mít 21,3 miliardy korun. Finance na přidání tedy chybějí.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy