Rada od kmotra. Jak "kluci od golfu" začali řídit Prahu

Tereza Šídlová
28. 3. 2012 9:15
Příběh "empatie" a vzestupu Romana Janouška
Roman Janoušek po páteční havárii, kdy srazil jedenapadesátiletou ženu.
Roman Janoušek po páteční havárii, kdy srazil jedenapadesátiletou ženu. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Těžko hledat méně nápadné místo, kde by mohl začít příběh pražské chobotnice.

Píšou se devadesátá léta. Do kina Blaník na Václavském náměstí chodí studenti na protidrogové přednášky. A Pražané, pořád ještě vyprahlí z dob komunismu, na americké velkofilmy.

V zákulisí dnes už nefungujícího biografu se ale v druhé polovině začíná formovat propletenec vztahů, který dodnes klíčově ovlivňuje přinejmenším pražskou politiku a zřejmě se podepsal i na finanční situaci Prahy.

I vztah dvou politicko-byznysových pragmatiků totiž může začít skoro romanticky - v kině. Tak to bylo s "Mazánkem" Romanem Janouškem, spoluvlastníkem společnosti Medea Kultur, a mladým protidrogovým expertem, "Kolibříkem" Pavlem Bémem.

Oba muže spojily již zmiňované protidrogové přednášky: Jeden je organizoval, druhý na nich vystupoval.

Janouškova empatie

Ale už jejich první „spolupráci" provázela podezření z machinací se státními penězi.

Nejvyšší kontrolní úřad od druhé poloviny 90. let opakovaně kritizoval neprůhledné nakládání s dotacemi na protidrogovou prevenci a Medea Kultur měla po léta na protidrogovou osvětu pro školy téměř monopol.

V tomto nečekaném zárodku politického propletence se pohybovala ještě jedna důležitá postava současného politického dění. Na přednáškách se podílel i novinář Radek John, jehož známá tvář předloni významně pomohla Věcem veřejným do Parlamentu a do vlády.

Bývalý číšník z pražského hotelu Beránek a sportovec Roman Janoušek, jehož vliv na dění v Praze dokázaly nahrávky nedávno zveřejněné MF Dnes, dělal v půlce 90. let v Blaníku obchodního ředitele.

„Spolupráce s Medea Kultur byla vždy perfektní. Osobně si vážím pana Janouška, je to nesmírně inteligentní, empatický a přátelský člověk," řekl Aktuálně.cz psycholog a odborník na léčbu závislostí Ivan Douda, který se tehdy podílel na přípravě protidrogových přednášek. Ty ostatně pořádá Medea Kultur společně s VZP dodnes.

Golfové večírky v Blaníku

Exprimátor Bém na loňské oslavě 20. narozenin ODS.
Exprimátor Bém na loňské oslavě 20. narozenin ODS. | Foto: Ludvík Hradilek

Douda ale prozrazuje také to, kde vznikaly neformální vztahy mezi vlastníky Blaníku a pražskou smetánkou včetně politiků

„Pořádaly se tam různé večírky - slavilo se třeba výročí osvobození republiky, narozeniny - nebo golfové večery," dodal Douda.

Jeho slova potvrzuje i další z protidrogových expertů Jiří Presl. „S panem Janouškem jsem se potkával spíš na různých společenských večerech v Blaníku, tam se scházela význačná pražská společnost," říká expert.

Bém byl v letech 1997-98 také šéfem vládní Meziresortní protidrogové komise, která psala posudky na různé protidrogové akce dotované ze státních peněz; rozhodovalo ale hlavně ministerstvo školství.

V době přednášek byl Janoušek jiný než dnes. Do doby před svou páteční bouračkou byl pro novináře téměř nepolapitelný. Existovalo jen pár jeho fotografií, vždy však měly nádech moci: z golfu, z volnočasového pražského centra Žluté lázně spojeného s „kmotrovskou" pověstí či ze Špindlerova Mlýna. K vidění ale býval i na kongresech ODS.

Janoušek v Hollywoodu

V půlce 90. let ale ještě podle všeho neměl Janoušek důvod se před médii skrývat.

V dobových novinách se například chlubí tím, že jezdil pro Blaník do Hollywoodu nakupovat americké filmy. A také tím, jak se tam potkal s americkým hercem, shodou okolností hvězdou filmu Kmotr, Al Pacinem.

Magistrát města Prahy.
Magistrát města Prahy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

„Cítil jsem se jak český Honza, co šel na zkušenou do Hollywoodu. Z té radosti jsem pak šel koupit šéfovi doutník do obřího hollywoodského humidoru a ze zákazníka, který mi při výběru přátelsky radil, se vyklubal Al Pacino," rozpovídal se v roce 1996 v Lidových novinách osmadvacetiletý podnikatel.

Podobný posun lze vysledovat i z Janouškových sportovních aktivit. Z muže, který se v minulosti živil tenisem, se po revoluci stal vášnivý golfista.

„Roman Janoušek byl v 90. letech jedním z nejlepších českých amatérských hráčů. Měl velmi nízký handicap, většina hráčů má ambici jej neustále snižovat, ale pro něj už pak šel golf zřejmě stranou," řekl Aktuálně.cz golfový expert Čeněk Lorenc.

Mediální poradenství

Názory na to, kdy se Janoušek stal skutečným „dvojčetem" politika Béma, se liší. Anonymní zdroje z ODS tvrdí, že se Janouškovo jméno začalo objevovat v době, kdy byl Bém starostou Prahy 6. Bývalý primátor Prahy Jan Kasl říká, že to bylo krátce po Bémově zvolení primátorem.

„Nejdřív se o Janouškovi začalo mluvit tak na jaře 2003. A to v té souvislosti, že si mi chodili stěžovat investoři a developeři, že si musí chodit nechat schválit projekty do Blaníku," řekl Aktuálně.cz.

Bém vždy narážky na příliš těsnou vazbu na Janouška odmítal - připouštěl jen to, že mu dělá mediálního poradce.

Média také obsáhle referovala o propojení Janouška a výše zmíněného předsedy VV Johna. Ten byl totiž předsedou představenstva firmy Ora Print, za jejímž založením stál Janoušek. Firma vydávala pro VZP, tedy sponzora protidrogových přednášek, časopis "Pohoda pojištěnce" za sto milionů korun ročně.

O ovlivňování personálního složení VZP spolu zase mluví Janoušek s Bémem na zveřejněných nahrávkách.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy