Rada od kmotra. Jak "kluci od golfu" začali řídit Prahu

Tereza Šídlová
28. 3. 2012 9:15
Příběh "empatie" a vzestupu Romana Janouška
Roman Janoušek po páteční havárii, kdy srazil jedenapadesátiletou ženu.
Roman Janoušek po páteční havárii, kdy srazil jedenapadesátiletou ženu. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Těžko hledat méně nápadné místo, kde by mohl začít příběh pražské chobotnice.

Píšou se devadesátá léta. Do kina Blaník na Václavském náměstí chodí studenti na protidrogové přednášky. A Pražané, pořád ještě vyprahlí z dob komunismu, na americké velkofilmy.

V zákulisí dnes už nefungujícího biografu se ale v druhé polovině začíná formovat propletenec vztahů, který dodnes klíčově ovlivňuje přinejmenším pražskou politiku a zřejmě se podepsal i na finanční situaci Prahy.

I vztah dvou politicko-byznysových pragmatiků totiž může začít skoro romanticky - v kině. Tak to bylo s "Mazánkem" Romanem Janouškem, spoluvlastníkem společnosti Medea Kultur, a mladým protidrogovým expertem, "Kolibříkem" Pavlem Bémem.

Oba muže spojily již zmiňované protidrogové přednášky: Jeden je organizoval, druhý na nich vystupoval.

Janouškova empatie

Ale už jejich první „spolupráci" provázela podezření z machinací se státními penězi.

Nejvyšší kontrolní úřad od druhé poloviny 90. let opakovaně kritizoval neprůhledné nakládání s dotacemi na protidrogovou prevenci a Medea Kultur měla po léta na protidrogovou osvětu pro školy téměř monopol.

V tomto nečekaném zárodku politického propletence se pohybovala ještě jedna důležitá postava současného politického dění. Na přednáškách se podílel i novinář Radek John, jehož známá tvář předloni významně pomohla Věcem veřejným do Parlamentu a do vlády.

Bývalý číšník z pražského hotelu Beránek a sportovec Roman Janoušek, jehož vliv na dění v Praze dokázaly nahrávky nedávno zveřejněné MF Dnes, dělal v půlce 90. let v Blaníku obchodního ředitele.

„Spolupráce s Medea Kultur byla vždy perfektní. Osobně si vážím pana Janouška, je to nesmírně inteligentní, empatický a přátelský člověk," řekl Aktuálně.cz psycholog a odborník na léčbu závislostí Ivan Douda, který se tehdy podílel na přípravě protidrogových přednášek. Ty ostatně pořádá Medea Kultur společně s VZP dodnes.

Golfové večírky v Blaníku

Exprimátor Bém na loňské oslavě 20. narozenin ODS.
Exprimátor Bém na loňské oslavě 20. narozenin ODS. | Foto: Ludvík Hradilek

Douda ale prozrazuje také to, kde vznikaly neformální vztahy mezi vlastníky Blaníku a pražskou smetánkou včetně politiků

„Pořádaly se tam různé večírky - slavilo se třeba výročí osvobození republiky, narozeniny - nebo golfové večery," dodal Douda.

Jeho slova potvrzuje i další z protidrogových expertů Jiří Presl. „S panem Janouškem jsem se potkával spíš na různých společenských večerech v Blaníku, tam se scházela význačná pražská společnost," říká expert.

Bém byl v letech 1997-98 také šéfem vládní Meziresortní protidrogové komise, která psala posudky na různé protidrogové akce dotované ze státních peněz; rozhodovalo ale hlavně ministerstvo školství.

V době přednášek byl Janoušek jiný než dnes. Do doby před svou páteční bouračkou byl pro novináře téměř nepolapitelný. Existovalo jen pár jeho fotografií, vždy však měly nádech moci: z golfu, z volnočasového pražského centra Žluté lázně spojeného s „kmotrovskou" pověstí či ze Špindlerova Mlýna. K vidění ale býval i na kongresech ODS.

Janoušek v Hollywoodu

V půlce 90. let ale ještě podle všeho neměl Janoušek důvod se před médii skrývat.

V dobových novinách se například chlubí tím, že jezdil pro Blaník do Hollywoodu nakupovat americké filmy. A také tím, jak se tam potkal s americkým hercem, shodou okolností hvězdou filmu Kmotr, Al Pacinem.

Magistrát města Prahy.
Magistrát města Prahy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

„Cítil jsem se jak český Honza, co šel na zkušenou do Hollywoodu. Z té radosti jsem pak šel koupit šéfovi doutník do obřího hollywoodského humidoru a ze zákazníka, který mi při výběru přátelsky radil, se vyklubal Al Pacino," rozpovídal se v roce 1996 v Lidových novinách osmadvacetiletý podnikatel.

Podobný posun lze vysledovat i z Janouškových sportovních aktivit. Z muže, který se v minulosti živil tenisem, se po revoluci stal vášnivý golfista.

„Roman Janoušek byl v 90. letech jedním z nejlepších českých amatérských hráčů. Měl velmi nízký handicap, většina hráčů má ambici jej neustále snižovat, ale pro něj už pak šel golf zřejmě stranou," řekl Aktuálně.cz golfový expert Čeněk Lorenc.

Mediální poradenství

Názory na to, kdy se Janoušek stal skutečným „dvojčetem" politika Béma, se liší. Anonymní zdroje z ODS tvrdí, že se Janouškovo jméno začalo objevovat v době, kdy byl Bém starostou Prahy 6. Bývalý primátor Prahy Jan Kasl říká, že to bylo krátce po Bémově zvolení primátorem.

„Nejdřív se o Janouškovi začalo mluvit tak na jaře 2003. A to v té souvislosti, že si mi chodili stěžovat investoři a developeři, že si musí chodit nechat schválit projekty do Blaníku," řekl Aktuálně.cz.

Bém vždy narážky na příliš těsnou vazbu na Janouška odmítal - připouštěl jen to, že mu dělá mediálního poradce.

Média také obsáhle referovala o propojení Janouška a výše zmíněného předsedy VV Johna. Ten byl totiž předsedou představenstva firmy Ora Print, za jejímž založením stál Janoušek. Firma vydávala pro VZP, tedy sponzora protidrogových přednášek, časopis "Pohoda pojištěnce" za sto milionů korun ročně.

O ovlivňování personálního složení VZP spolu zase mluví Janoušek s Bémem na zveřejněných nahrávkách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Exhejtman Zimola chce jako člen ČSSD kandidovat za Změnu 2020 v krajských volbách

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola hodlá v krajských volbách v příštím roce kandidovat za hnutí Změna 2020. Jedná se podle něj o hnutí členů ČSSD i nestraníků. Za Změnu 2020 by mohli kandidovat i někteří další lidé z vedení jihočeské sociální demokracie.

"Nemáme v plánu střílet do nohy ČSSD a ani stranu nějak štěpit. Je to určitá vize, s níž chceme do voleb jít, a vycházíme z modelu, který využil Michal Šmarda," uvedl Jiří Zimola. Řekl, že Šmarda loni v komunálních volbách v Novém Městě na Moravě jako člen sociální demokracie vedl formaci Lepší Nové Město a stal se starostou. Předseda jihočeské ČSSD dodal, že Změna 2020 se otevře i adeptům z řad nestraníků, kteří prý nechtějí figurovat na kandidátní listině sociální demokracie.

Další zprávy