Zaveďte v Česku jasná pravidla pro jednání s lobbisty a zlepšete boj s korupcí, vyzývá Rada Evropy

Domácí Domácí
2. 11. 2016 10:00
Rada Evropy po Česku chce, aby posílilo protikorupční opatření mezi poslanci, soudci i státními zástupci. Kromě toho by měla být zavedena i pravidla pro lobbing a pro majetková přiznání poslanců a změněn zákon o střetu zájmů.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: ČTK

Praha – České úřady by měly posílit opatření proti korupci mezi poslanci, soudci a státními zástupci. Vyzvala k tomu Skupina států proti korupci (GRECO), která působí při Radě Evropy. Česku doporučuje, aby zvýšilo transparentnost legislativních procesů a zavedlo také jasná pravidla pro poslance, jak jednat s lobbisty. Kromě toho by měla být upřesněna i pravidla pro majetková přiznání poslanců a změněn zákon o střetu zájmů. Takto nastavené normy by pak měly být efektivněji vymáhány, vyzývá protikorupční skupina.

Podle GRECO by Česko mělo pozměnit i zákon o jmenování nových soudců a o jejich kariérním postupu, aby byla zajištěna objektivita jejich rozhodování. Rovněž doporučuje, aby byly více transparentní výběrové procedury pro jmenování nejvyššího státního zástupce a dalších vedoucích státních zástupců a aby jejich odvolání bylo možné pouze v rámci disciplinárního řízení.

Na druhou stranu, zpráva GRECO vítá současné reformy, které posilují nezávislost státních zastupitelství na politickém vlivu a zvýšení jejich odpovědnosti.

České úřady mají zprávu o tom, jak doporučená opatření zavádí do praxe, podat GRECO do konce ledna 2018. Jak se to Česku dařilo, posoudí skupina v druhé polovině téhož roku.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy