Zaveďte v Česku jasná pravidla pro jednání s lobbisty a zlepšete boj s korupcí, vyzývá Rada Evropy

Domácí Domácí
2. 11. 2016 10:00
Rada Evropy po Česku chce, aby posílilo protikorupční opatření mezi poslanci, soudci i státními zástupci. Kromě toho by měla být zavedena i pravidla pro lobbing a pro majetková přiznání poslanců a změněn zákon o střetu zájmů.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: ČTK

Praha – České úřady by měly posílit opatření proti korupci mezi poslanci, soudci a státními zástupci. Vyzvala k tomu Skupina států proti korupci (GRECO), která působí při Radě Evropy. Česku doporučuje, aby zvýšilo transparentnost legislativních procesů a zavedlo také jasná pravidla pro poslance, jak jednat s lobbisty. Kromě toho by měla být upřesněna i pravidla pro majetková přiznání poslanců a změněn zákon o střetu zájmů. Takto nastavené normy by pak měly být efektivněji vymáhány, vyzývá protikorupční skupina.

Podle GRECO by Česko mělo pozměnit i zákon o jmenování nových soudců a o jejich kariérním postupu, aby byla zajištěna objektivita jejich rozhodování. Rovněž doporučuje, aby byly více transparentní výběrové procedury pro jmenování nejvyššího státního zástupce a dalších vedoucích státních zástupců a aby jejich odvolání bylo možné pouze v rámci disciplinárního řízení.

Na druhou stranu, zpráva GRECO vítá současné reformy, které posilují nezávislost státních zastupitelství na politickém vlivu a zvýšení jejich odpovědnosti.

České úřady mají zprávu o tom, jak doporučená opatření zavádí do praxe, podat GRECO do konce ledna 2018. Jak se to Česku dařilo, posoudí skupina v druhé polovině téhož roku.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy