Rada ČT prověří reportáž, která zlomila Čunkovi vaz

Eliška Bártová Eliška Bártová
2. 11. 2007 22:30
Vedení zpravodajství si za ní stojí
Jiří Čunek odchází z vládních funkcí
Jiří Čunek odchází z vládních funkcí | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Reportáž o sociálních dávkách a Jiřím Čunkovi už přistála na stole Rady České televize. Podle zjištění on-line deníku Aktuálně.cz míří také ke generálnímu řediteli veřejnoprávní televizní stanice.

"Je závažné, co bylo jejím důsledkem," říká o reportáži uvedené v pořadu Reportéři předseda Rady České televize Jiří Baumruk. "Vyžádali jsme si stanovisko generálního ředitele."

Baumruk také řekl, že Radě ČT už přišly na reportáž dvě stížnosti. Jednu na to, že televize zveřejnila rodná čísla členů Čunkovy rodiny, což zákon zakazuje. Druhá protestuje proti způsobu, jakým vedl autor reportáže rozhovor.

Reportáž tento týden rozhoupala politickou scénu a přivodila rezignaci vicepremiéra Jiřího Čunka. Oficiálním důvodem sice bylo, že nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká znovu otevřela případ Čunkovy rok staré korupční kauzy, pod tlakem politiků se však Čunek octl právě po zmíněné reportáži o zneužívání dávek na veřejnoprávní stanici.

"V tuto chvíli to nechci komentovat," dodává Jiří Baumruk. "Jsme kolektivní orgán, tak nechci říkat vlastní názor."

Podezření z reportáže

Inkriminovanou reportáž uvedl v pondělí moderátor Marek Wollner slovy: "Tento týden by měla nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká rozhodnout, jak dál v kauze Čunek... Ať už šéfka žalobců rozhodne jakkoliv, nám se podařilo odhalit fakta, která by neměla uniknout pozornosti."

To, že byla reportáž načasována právě na tuto dobu, šéf zpravodajství Zdeněk Šámal odmítá. "Ani jsem nevěděl, že to Vesecká ohlásila," řekl Aktuálně.cz. "Vůbec to s tím nemělo souvislost. Reportáž byla prostě připravena, tak jsme ji odvysílali."

Odvysílanému materiálu dominují dvě informace. Fakt, že rodina Jiřího Čunka pobírala sociální dávky. A doklady o tom, že Čunek v roce 1998 uložil na tři konta 3,5 milionu korun, aniž by vysvětlil, jak k nim přišel.

Už v prvních minutách zaznívá, že "nad Čunkem se vznáší celá řada vážných podezření, z netransparentních finančních transakcí, ze zatajování příjmů, ze zneužívání dávek státní sociální podpory."

Měl Čunek nárok? Nevíme

Redakce deníku Aktuálně.cz zjistila, že jestliže Čunek čerpal příspěvky v letech uvedených v reportáži, měl na ně ze zákona nárok.

V reportáži se však neobjevilo, kolik přesně jakých dávek a do kdy Jiří Čunek pobíral, a především neřešila se ani otázka, zda na ně měl nárok.

"Tohle já nevím, ale minimálně vím, že příspěvek na bydlení a sociální příplatek bral v roce 1996 a 7," řekl Aktuálně.cz autor reportáže Dalibor Bártek. "Důležité je, že ty miliony neměl z čeho naspořit."

V reportáži přitom třikrát zazněla formulace "podezření ze zneužití sociálních dávek". Jednou je čerpání dávek dáno do přímé spojitosti s miliony na účtu: "...to vše v době, kdy stát posílá desetitisíce coby sociální podporu."

Stojím za tím

"Stojím za tou reportáží," říká šéf zpravodajství ČT Zdeněk Šámal. "Taky nemám rozkryté, zda na dávky měl nárok, ale předpokládám, že hoši na tom dál pracují. Věřím v jejich profesionální přístup."

Podle zjištění Aktuálně.cz mohl Jiří Čunek pobírat v inkriminované době dávky oprávněně. Tehdy byla jeho manželka na mateřské a se čtyřmi dětmi bydleli v panelákovém bytě na vsetínském sídlišti.

VÍCE ZDE: Nová fakta: Dávky, jež mu zlomily vaz, Čunek brát směl

Je možné, že autoři reportáže mají další informace, které o zneužití svědčí. V odvysílané reportáži se neobjevily.

"Ta reportáž se neskládá jen z jedné věty," oponuje Šámal. "Odehrává se v kontextu, a to je důležité."

Je pravděpodobné, že Rada ČT se bude reportáží zabývat příští týden. Rada chce podle Baumruka požádat také o analýzu práce redaktorů aktuální publicistiky od začátku roku až do dnešního dne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 5 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy