Pytlák zabil v Beskydech medvěda. Za odhalení 100 tisíc

Pavel Baroch
2. 5. 2009 14:14
Odměnu vypsali ochránci přírody, po neznámém lovci už začala pátrat policie
Medvěd hnědý
Medvěd hnědý | Foto: Archiv

Frýdlant nad Ostravicí - Zatím neznámý pytlák zabil v Beskydech medvěda, jedno z nejvzácnějších zvířat v republice.

Kriticky ohrožený medvěd hnědý trvale žije pouze v horách severovýchodní Moravy, pracovníci Chráněné krajinné oblasti Beskydy odhadují jejich počet na tři až pět.

Ekologické Hnutí Duha, které dlouhodobě usiluje o návrat velkých šelem do české přírody, vypsalo za dopadení pytláka odměnu ve výši 100 tisíc korun. Policie už po neznámém pachateli, kterému hrozí za zabití vzácného zvířete i vězení, začala pátrat.

Pytel se zbytky medvědího těla našel náhodný chodec na břehu řeky Ostravice u mostu mezi obcemi Frýdlant nad Ostravicí a Pržno. "Pytlák se tak zřejmě chtěl zbavit čtyř tlap stažených z kůže, z nichž vyrval i drápy, dále krčních obratlů s okolní svalovinou a jazykem," uvedl Miroslav Kutal z olomoucké pobočky Hnutí Duha.

Zabit kvůli trofejím

Člen místního mysliveckého sdružení pak části mědvědího těla předal Správě CHKO Beskydy. První zjištění ukazují, že medvěd byl zabit jinde.

"Je zřejmé, že po zastřelení byl vyvržen, byla z něj stažena kůže s drápy pro preparaci a byla odebrána lebka. Zločince tedy zajímaly trofejové části těla. Většinu masa si zřejmě pytláci nechali pro konzumaci, a co se jim nehodilo, vyhodili přes most do koryta Ostravice," konstatoval Kutal.

Jelikož v Beskydech žije pouze několik medvědů, má zabití byť jen jednoho zvířete vážné důsledky pro celou populaci na česko-slovenském pomezí. Správa CHKO Beskydy odhaduje, že nejde o první případ pytláctví.

Foto: Lenka Šrubařová

"I v předešlých letech jsme evidovali medvědy na různých horských lokalitách, z nichž pak náhle zmizeli," řekla Dana Bartošová ze Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

"Informace o upytlačených medvědech se vynořily obvykle se zpožděním a informátoři se báli prozradit jméno pytláka. Je smutné, že v praxi o osudu chráněných šelem nerozhoduje stát, ale primitivové s puškou," dodala Bartošová.

Pytláctví - největší hrozba pro velké šelmy

Ilegální lov je největší hrozbou pro všechny tři druhy velkých šelem v Česku - vlka, rysa i medvěda. A to i přes přísnou ochranu. Již dříve byli v Beskydech nalezeni také zastřelení rysové a objevily se důkazy o upytlačených vlcích.

"Pytláctví je to nejsmutnější, co může medvědy v našich horách potkat. Je to projev kruté bezohlednosti a zásadní nepochopení ekologických vazeb v přírodě," řekl Miroslav Kutal z olomoucké pobočky Hnutí Duha.

Foto: Národní park Šumava

Doufáme, že díky vypsané odměně 100 tisíc korun se podaří zjistit také další informace o tomto případu. I tak bude dopadení pytláků velmi obtížné," dodal Kutal.

Podle odborných odhadů bylo za posledních dvacet let nelegálně zabito nejméně 500 rysů. V anonymní anketě, kterou provedli pracovníci Akademie věd mezi myslivci v oblastech výskytu velkých šelem, se 10 procent dotázaných přiznalo, že nezákonně zastřelili rysa, několik z nich dokonce více než jednoho.

Medvěd vyžaduje kvalitní životní prostředí, nejvíce mu vyhovují horské pralesy, proto je indikátorem nedotčené horské přírody. Hnutí Duha upozornilo, že člověku jsou medvědi nebezpeční jen výjimečně; v Beskydech nebyl zaznamenán žádný útok na člověka.

 

Právě se děje

Další zprávy