Půta o samopalu pro Zemana: Udělal bych to znova. Kdo chtěl, pochopil to

Lucie Stuchlíková Václav Dolejší, Lucie Stuchlíková
1. 3. 2016 14:20
Liberecký hejtman Martin Půta chce v podzimních volbách znovu kandidovat, přestože je obviněný z přijetí úplatku. Před několika dny na sebe také upozornil tím, že prezidentu Miloši Zemanovi při návštěvě kraje věnoval nefunkční sovětský samopal. V rozhovoru pro Aktuálně.cz v souvislosti s kontroverzním darem hovoří o nepochopení těch, kteří v něm viděli narážku na Zemanův nedávný výrok o odstraňování premiéra kalašnikovem.
Miloš Zeman a Martin Půta
Miloš Zeman a Martin Půta | Foto: ČTK

Před týdnem jste na sebe upozornil, když jste prezidentovi při návštěvě kraje daroval samopal, a to jen několik týdnů poté, co zmínil zbraň jako jednu z možných cest odvolání premiéra. Jak to teď zpětně hodnotíte? A co jste tím vlastně myslel?

Udělal bych to znova. Je pravda, že jsem mu to dal na soukromém setkání, takže jsem nečekal, že to někdo z kanceláře Hradu bude chtít zveřejnit. Kdo to chtěl pochopit, tak to pochopil. Když si to někdo vykládá podle sebe a dává tomu různé konotace, tak to spíš vypovídá o jeho pohledu na svět. Když si někdo pod samopalem vybavuje atentát na premiéra, tak je to především o něm samém.

No, do této souvislosti to dal mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, který to označil za "zjevnou narážku" na prezidentův výrok.

Tak se na to zeptejte pana Ovčáčka.

Vy jste tím nic takového nemyslel?

Rozhodně ne. Když si pak čtu pološílené vzkazy ve vlastním mailu nebo komentáře novinářů, tak mi dochází, že k novinářské realitě není potřeba skutečnost.

Vaši spolustraníci z toho ale nadšení nebyli. Bylo to podle nich nepovedené, úlet...

Je to jejich názor, který respektuji. Komentovat to nebudu, k ničemu to nepřispívá.

54 hlasů pro kandidaturu, jeden proti

Oznámil jste, že budete kandidovat na hejtmana, ačkoli jste obviněný z přijetí úplatku. Přemýšlel jste, že do voleb nepůjdete?

Přemýšlel jsem chvíli, jestli má nějaké veřejné angažmá ještě smysl. Ale pak, po konzultacích s kolegy tady ze Starostů, jsem se rozhodl, že má. Obžalovaný zatím nejsem, ale určitě budu. Podle mojí teorie se to dostane k soudu v červnu, nejpozději v září. Náhoda to není. Pro státního zástupce je dobré mít za sebou nějaký mediálně vděčný případ, který mu může pomoct k lepšímu angažmá v budoucnosti.

Tohle jste řekl stranickým kolegům a cítíte podporu?

Tady na Liberecku na sněmu, kde se o tom hlasovalo, bylo asi 54 hlasů pro, jeden proti.

A na celostátní úrovni?

Celostátně to je tak, že se to líp vysvětluje lidem, kteří vás dlouho znají, než někomu z jižní Moravy, kdo vás viděl čtyřikrát na nějaké schůzi. Už dříve jsem se rozhodl, že by bylo fajn, aby STAN nenesl stigma mého osobního případu v krajských volbách, takže jsem odstoupil z funkce předsedy a předpokládám, že předsedou bude na jaře zvolen Petr Gazdík.

Nechci je do toho zatahovat

Budete kandidovat na nějakou jinou funkci, třeba na místopředsedu?

Dokud se to nevyřeší, nebylo by to dobře. Nechci do toho zatahovat zbytek hnutí v celé republice.

A tím, že kandidujete, je do toho nezatahujete?

No, tak trochu ano. Ale lidi tady v kraji můžou kritičtěji zhodnotit, jestli s tím rizikem do toho chtějí jít.

Jste tady po tom všem pořád populární?

Teď jsme v nějakém průzkumu měli 12,9 procenta a jsme třetí v kraji, ale pamatuji si dobře, že měsíc před krajskými volbami v roce 2012 jsme měli 11 procent a ve skutečnosti jsme získali 22. Takže průzkumům moc nevěřím.

Kdo bude vaše největší konkurence?

Největší konkurence je ANO, velká část voličů stále věří projektu Andreje Babiše. A pak Změna, minule byli třetí ve volbách.

Žena mi říká, že jsem byl hvězda

Čím to je, že tady tradiční politické strany dopadly tak špatně? Kraj je bohatý, daří se mu...

Je to hodně dané tím, že do roku 2010 tady měli všichni pocit, že peněz je nekonečně hodně, chyběla tam odpovědnost, přemýšlení o tom, co bude. Liberecký dluh vznikl tak, že nikdo nepočítal s tím, že příjmy města neustále neporostou. Když se to někde rozvíjí moc rychle a jsou u toho draví lidi, kteří mají tendenci si podrobovat i oblasti, kde by podnikání nemělo hrát hlavní roli, nedopadne to dobře.

Na co jste pyšný po těch čtyřech letech?

Od 1. ledna 2013 zveřejňujeme všechny smlouvy. V roce 2010 velké povodně a loni na podzim se podařilo všechno opravit. Naši předchůdci se na vyjednávání s vládou o peníze tak nějak vykašlali, tak jsme až v roce 2013 vyjednali peníze a teď se to dokončilo.

A nějaká zklamání?

Zásadní zklamání nemám. Všechno, co se člověku stane, se stane z nějakého důvodu. Moje žena mi vždycky říká, že jsem byl v kraji hvězda, no a teď jsem v situaci, kdy o to musím bojovat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy