Půl roku s koronavirem preferencemi nepohnulo. Piráti a ODS dál soupeří o druhé místo

ČTK ČTK
2. 9. 2020 11:29
Volby do sněmovny by v srpnu podle modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO. Stejně jako v březnu na počátku koronavirové pandemie v Česku by ho volilo 29,5 procenta lidí. S velkým odstupem za ním by skončili Piráti s podporou 12,5 procenta. Proti březnu tak předstihli ODS, která mírně ztratila a s 11 procenty by skončila třetí. Do dolní parlamentní komory by se dostalo zřejmě ještě šest stran.
Volební model Median pro srpen 2020.
Volební model Median pro srpen 2020. | Foto: Aktuálně.cz

Předchozí průzkum udělala agentura před začátkem nouzového stavu v Česku kvůli koronaviru, poté jej až do srpna kvůli epidemiologickým opatřením neprováděla. Důsledky pandemie nemoci covid-19 se v preferencích politických stran ale příliš neprojevily, konstatoval Median.

Podpora vládnoucího hnutí ANO je stabilní. Piráti si od března polepšili o půl procentního bodu a ODS si pohoršila o dva body. Tyto strany si proti březnovému modelu sice prohodily pořadí, nicméně už delší dobu si udržují podobný procentuální zisk.

Dva body navíc si od března připsala také ČSSD, která by v srpnu získala s 9,5 procenty hlasů čtvrtou příčku. Následovaly by SPD s 7,5 procenta, KSČM se sedmi procenty, TOP 09 s 6,5 procenta. Těsně u pětiprocentní hranice pro vstup do sněmovny by byli Starostové a nezávislí a také lidovci. S ohledem na potenciální výši zisků a statistickou odchylku mají podobnou šanci na vstup do sněmovny, uvedl Median.

Proti březnu mírný nárůst preferenčních bodů zaznamenala většina těchto stran, pouze STAN a KSČM si o půl bodu pohoršily.

Stejné umístění stran na prvních čtyřech místech v případných sněmovních volbách vyplynulo i z červencového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Také podle něj by ANO zvítězilo s velkou převahou nad Piráty, ODS a ČSSD. Následující pořadí stran se od Medianu mírně liší, podle CVVM by následovali komunisté, lidovci, SPD a STAN. Podpora TOP 09 by nedosáhla pěti procent nutných pro vstup do sněmovny.

K volbám by v srpnu podle Medianu přišlo 63 procent lidí. Při posledních sněmovních volbách v říjnu 2017 dosáhla volební účast zhruba 61 procent.

Průzkum provedla agentura mezi 1. a 27. srpnem na vzorku 1037 respondentů.

 

Právě se děje

Další zprávy