Půda pro dálnici státu utekla. A vlastník je tajemný

Sabina Slonková
22. 10. 2010 6:15
Komu skutečně patří lukrativní pozemky kolem plánovaného obchvatu Prahy?

Praha - Stavba nejsledovanějšího silničního projektu v republice na severozápadě Prahy ještě zdaleka nezačala, ale už se rýsují nové potíže, které přinese. 

Aktuálně.cz už zveřejnilo, že pozemky potřebné pro severozápadní část pražského dálničního okruhu skupují v tichosti ve velkém spekulanti, mezi nimiž patří k největším neznámý středočeský podnikatel Jan Čonka.

Z dalších zjištění však vyplývá, že skutečným majiteleme půdy za stovky miliónů korun nemusí být právě tento muž. To situaci při případném výkupu pozemků ještě více komplikuje.   

Hodně přes 50 milónů

Jan Čonka, jehož jméno zjistilo Aktuálně.cz ze záznamů v katastru nemovistostí,  investoval podle svých vlastních slov do parcel kolem předpokládaných tras okuhu okruhu "hodně přes 50" milionů. S rodinou a firmami ovládá v okolí hlavního města kolem 200 hektarů půdy.

Čonka trvá na tom, že je výhradním majitelem pozemků. Místní jej ale považují za pouhého prostředníka, který kryje skutečné majitele.

„Je to nesmysl. Jsou to jenom moje pozemky," trvá na svém Čonka.

Miliardoví klienti a Čonka

Pochybností ale přibývá: neznámý podnikatel je totiž podle zjištění Aktuálně.cz v pravidelném kontaktu s renomovanou advokátní kanceláří. Společnost Weinhold Legal, specialista na obchodní právo, se přitom podle referencí věnuje obřím transakcím, v nichž jde o miliardy.

Jen namátkou: pro ministerstvo obrany připravovala smlouvy o pronájmu stíhaček Gripen a smlouvu o ofsetech, celkem šlo o 46 miliard. Právní poradenství právníci Weinhold Legal poskytli armádě i v souvislosti s modernizací tanků T72. Ministerstvo financí si firmu vybralo, aby hájila zájmy státu v několika miliardových arbitrážích. Mezi její další klienty v Česku patří společnost CME, Česká pošta či Erste. Na Slovensku pak její právníci asistovali při privatizaci slovenských elektráren.

Jak se neznámý Jan Čonka z Noutonic dostal k mezinárodním právnickým esům?

„Bylo to přes nějaké doporučení. Ale já vám stejně nic víc říci nemohu, jsem vázaný mlčenlivostí," uvedl partner kanceláře Milan Polák.

Pan Čonka nikdy nelže

Stejně tak není jasné, co přesně kancelář pro středočeského podnikatele dělá. Advokáti se odkazují na profesní mlčenlivost, sám Jan Čonka mlží.

„Něco pro mě dělali. Smlouvy? Ne, ty si dělám vždycky sám," říká podnikatel.

Advokáti i on přitom shodně odmítají, že by pomocí právníků Čonka jen maskoval skutečné vlastníky pozemků v okolí obchvatu.

"Sice jsem vázaný mlčenlivostí, ale to je jediné, co vám mohu říci: jestli pan Čonka říká, že pozemky jsou jeho, tak mluví pravdu. On nikdy nelže," dodal advokát Polák.

Na scéně další právník

Právníci kanceláře Weinhold Legal přitom nejsou jediní, s nimiž Čonka spolupracuje. Dalším je také Tomáš Benák, který aktuálně hájí zájmy banky Unicredit v miliardové bitvě o nedostavěné outletové centrum v Tuchoměřicích u Prahy.

Spojenectví Čonky a Benáka je přitom těsné. Právník Benák je podle kupních smluv na katastru dokonce vedený jako spolumajitel některých parcel, které koupila Čonkova rodina. Jde například o téměř 50 000 metrů čtverečních ve středočeské obci Číčovice.

Okolnosti vzájemných vztahů ale neosvětlil ani Čonka, který pouze připustil, že se znají, ani sám Benák. Ten ve čtvrtek nezvedal mobilní telefon, na sms zprávu také nereagoval.

 

Právě se děje

Další zprávy