Puč proti Okamurovi: Schyluje se k boji o stranické miliony

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Eliška Nová
16. 2. 2015 6:00
Předsednictvo Úsvitu, kde mají převahu odpůrci Tomia Okamury, si v lednu zajistilo lepší dohled nad stranickými penězi. Lídrovi teď hrozí, že mu část poslanců zběhne i se štědrými příspěvky od státu.
Hnutí Úsvit
Hnutí Úsvit | Foto: Hnutí Úsvit

Praha - Puč poslanců Úsvitu z počátku minulého týdne nebyl první rebelií proti dosavadnímu suverénnímu šéfovi strany Tomiu Okamurovi. Už v lednu jej straníci "odstavili" od neomezené moci nad miliony korun ve stranické kase.

Předsednictvo, v němž drží většinu Okamurova opozice, si nově vymínilo, že bude rozhodovat o každé faktuře. Až do té doby přitom mohl Okamura podepisovat dokumenty až do jednoho milionu sám.

"Od ledna letošního roku musí o všech financích vždy rozhodovat předsednictvo. Chceme, aby vše bylo transparentní,” uvedl výkonný tajemník strany Jan Zilvar. Dodal, že straníci už si nepřejí podobné skandály, jako když se loni zjistilo, že Okamura vystavil svému hnutí faktury na 984 tisíc.

Okamura se brání tím, že nikdy nepodepsal jediný platební příkaz sám. "Vždy bylo všechn ve dvojici s Janem Zilvarem, mnoho příkazů naopak podepisoval on sám," uvedl Okamura.

Strkanice o účetnictví ukazuje, že v pozadí boje o hnutí se kromě údajných programových neshod rýsuje ještě jeden, možná důležitější motiv - miliony na stranickém kontu.

Jen na státních příspěvcích dostane Úsvit během volebního období 122 milionů korun. Strana s pouhými devíti členy má přitom ve srovnání s velkými partajemi, které musí živit rozsáhlé aparáty v krajích, minimální náklady.

Politici, kteří zůstali věrní předsedovi Úsvitu Tomio Okamurovi, se teď bojí, že "pučistům" jde o vyvedení peněz do nové strany, kterou se chystají založit. "Ptal jsem se jich, kde na novou stranu chtějí vzít peníze. Myslím, že počítají s tím, že by si pomohli penězi z Úsvitu," uvedl poslanec Radim Fiala.

Pučisté nařčení odmítají - o peníze prý vůbec nejde a ani se o nich nejednalo. Netají se však tím, že způsob, jakým se až doteď o penězích rozhodovalo, se jim nelíbí.

"O tom, co se dělo s financemi, jsme moc nevěděli a ani nebylo chtěno, abychom o tom něco věděli. Samozřejmě že nejsme ochotní nechat peníze Úsvitu, který je ovládán dvěma třemi lidmi, aby si s nimi neomezeně nakládali," uvedl poslanec Karel Fiedler.

Miliony ze státního

Jen za poslanecké mandáty dostává strana každý rok 22 milionů korun. Po parlamentních volbách navíc dostala jednorázový příspěvek ve výši 34 milionů. I díky tomu uzavřel Úsvit v roce 2013, kdy mnohé strany kvůli výdajům na volby skončily v minusu, účetnictví s přebytkem téměř 27 milionů korun.

Do Úsvitu plynou peníze i za mandáty několika poslanců, kteří se sice do Sněmovny dostali na jeho kandidátce, ale stále jsou členy Věcí veřejných. Ačkoli si sami přispívali na kampaň, na peníze za mandáty nedosáhnou a nevědí ani, co se s nimi v Úsvitu děje.

Loni na jaře se objevily zprávy, že strana chce po Okamurovi část peněz vyplatit. Jejich poslanci však dnes vše popírají. "Je to mediální kachna. Peníze nás vůbec nezajímaly a nezajímají," uvedla poslankyně Olga Havlová (VV).

Právě Věci veřejné jsou jednou z partají, která se má přidat k nové straně. Kromě nich má o členství zájem i Hnutí pro sport a zdraví exministra školství za VV Josefa Dobeše a OK strana Jiřího Janečka.

Převést státní příspěvky na jinou partaj však není úplně jednoduché - jsou totiž vázány na původní stranu. S většinou v pětičlenném předsednictvu, kterou nyní Okamurova opozice má, se přece jen několik možností nabízí. První z nich je sloučení s novým hnutím, díky kterému by nárok přešel na nově vzniklou stranu. Podobně se postupovalo, když se v roce 2001 slučovala Unie svobody s Demokratickou unií.

Druhá možnost je uzavřít s nově vzniklou stranou darovací smlouvy. Podobně se převáděly peníze za mandáty například mezi Evropskými demokraty a Sdružením nezávislých kandidátů.

Okamura přiznává, že pokud by pučisti takovou smlouvu chtěli uzavřít, lehce ho v předsednictvu přehlasují. "Ty peníze by měly zůstat v Úsvitu. Nevím, jestli to chce někdo převádět, ale může to být pro někoho lákadlem. Když mě předsednictvo přehlasuje, tak s tím nic neudělám," řekl Okamura.

 

Právě se děje

Další zprávy