Ptali jste se Josefa Radimeckého

Kateřina Eliášová
10. 5. 2007 16:30
Vlak? Hloupost a navíc drahá
Josef Radimecký
Josef Radimecký | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Původně myšlenku protidrogového vlaku podpořil, později ale svoji spolupráci s nadací Český vlak ukončil.

"Projekt je v souladu s prioritami protidrogové politiky vlády zavádět inovativní postupy v prevenci užívání drog," napsal o projektu před třemi lety Radimecký.

Teď je Radimecký k revolučnímu protidrogovému vlaku skeptický.

Přečtěte si jeho odpovědi čtenářům Aktuálně.cz.

"I kdyby takový vlak objížděl celou republiku, nemůže přispět k ochraně dětí před drogami, je to hloupost, která stojí spoustu penězů," tvrdí dnes Radimecký.

Proč je Revolution train ztrátou času a peněz, proč změna názoru na drogový vlak? Ohrožuje, straší nebo odrazuje školáky? Existuje recept na to, jak děti od drog odradit? Jaké jsou nejnovější "trendy" v oblasti protidrogové prevence?

Odpovězeno: 10. 05. | 15:09Autor: Klára

Otázka: Dobrý den. Co je vlastně špatného na strachu z drog? Není to spíš pozitivní? Děkuji

Josef Radimecký: strach odedávna přispíval k vytváření řady mýtů, které ovlivňovaly jednání řady lidí - vy jako policista asi budete znát nejlépe přísloví "pokud chcete s někým bojovat, měl byste poznat svého nepřítele".
ale tím nejsou neživé drogy, ale lidé, kteří s nimi více či méně umí zacházet.

Odpovězeno: 10. 05. | 15:18Autor: Břetislav Brejcha

Otázka: Pane Radimecký Nepřipadá Vám zvláštní, že když byl pan Kubů ještě zaměstnancem Státního zdravotního ústavu projekt podporoval, ale jakmile "přešel" do sdružení Sananim, tak změnil názor pro mě s výmluvou, že se nemění obsah což nebyla pravda, protože jsem s ním o tom mluvil v době kdy

Josef Radimecký: Pane Brejcho, vy byste možná měl na projekt také jiný názor, kdybyste nebyl pracovníkem Národní protidrogové centrály. Já, když jsem pracoval na Úřadu vlády, jsem byl nucen své výzkumem podložené názory ohledně prevence rovněž korigovat podle přání svých nadřízených a politiků. Dnes mohu vyjadřovat své názory svobodně.

Odpovězeno: 10. 05. | 15:19Autor: Smažka

Otázka: Nechápu to. Proč jste změnil názor?

Josef Radimecký: Už nejsem úředník poplatný svým nadřízeným - politikům a mohu svobodně vyjadřovat výzkumem podložené názory.

Odpovězeno: 10. 05. | 15:25Autor: Břetislav Brejcha 1

Otázka: obsah už byl jiný než v původní studii? Jen na to již nechtěl slyšet. Jestli Vám to není divné, tak Vás ubezpečuji, že pro mě je to jasné jako horská studánka. NEPŘESVĚDČUJTE TADY VEŘEJNOST ZÁSTUPNÝMI DŮVODY A PŘIZNEJTE, ŽE JDE JEN O PENÍZE !!! Škoda, že jste své úsilí jako ředitel sekretariátu RVK

Josef Radimecký: pane Brejcho, moje příjmy nemají žádnou souvislost s tím, jestli se vlak rozjede nebo ne. já prevenci nedělám a dělat nehodlám. pokud má někdo finanční zájem na realizaci vlaku, asi to bude pan Lain a vy jako člen odborné skupiny vlaku. I když vy za tu práci nemusíte být odměněn hmotně, jen se snažíte zlepšovat image Národní protidrogové centrály, jejíž ředitel léta lhal, že zadržíte 30-40% drog zkonzumovaných v ČR a skutečnost je taková, že zadržíte ročně necelé 1 %.

Odpovězeno: 10. 05. | 15:30Autor: Břetislav Brejcha 2

Otázka: a svůj potenciál, který podle mne máte, neopřel spíše do tlaku směrem k vládě ČR, protože jestli tady někdo nese hlavní vinu za stav primární prevence, tak je to přístup vlády ČR za posledních 17 let k této oblasti, důsledkem kterého se tady pak lidi, kteří stojí v protidrogovém spektru léčby a prim

Josef Radimecký: Primární prevence spočívá ve výchově a vzdělávání. za tu odpovídají především dvě sociální instituce - rodina a škola. kdyby fungovaly správně, nebude potřeba vytvářet "umělé" programy primární prevence, které "suplují" nedostatečně plněnou roli rodin a škol. vláda podle mého názoru přispěla za vámi uvedenou dobu k tomu, že se povědomí o rizicích spojených s užíváním drog zejména mezi dětmi a mladými lidmi zvýšila.

Odpovězeno: 10. 05. | 15:32Autor: Petr S.

Otázka: Muj syn ma problemy s drogami. Muzete mi rict, co protidrogova politika dela proto, aby mladi znali rizika brani drog? Prijde Vam dostatecna? Sam resim mnoho problemu a opravdu mnohdy nevim kam se obratit?

Josef Radimecký: v první řadě jste měl o rizicích užívání drog informovat svého syna vy - od vlády to opravdu čekat nemůžete. pokud máte problémy spojené s užíváním drog svého syna, využijte stránku www.drogy-info.cz, kde naleznete tzv. mapu pomoci. tam naleznete odborná zařízení v okolí vašeho místa bydliště. neobávejte se na ně obrátit, s takovými problémy se bohužel potýká řada mladých lidí a jejich rodičů.

Odpovězeno: 10. 05. | 15:34Autor: Jana

Otázka: Dobry den, zajimalo by mne, kolik penez jde ze statniho rozpoctu na protidrogovou prevenci a kolik je urceno na informovani deti o nebezpecich, ktere drogy prinaseji. Dekuji.

Josef Radimecký: dobrý den, bohužel přesnou informaci neznám, ale výše finančních prostředků, jež byste chtěla vědět byste měla najít ve výroční zprávě Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti o situaci ve věcech drog v ČR za rok 2005 - tu najdete na www.drogy-info.cz

Odpovězeno: 10. 05. | 15:41Autor: marty

Otázka: kam myslite, ze by bylo lepsi vlozit penize, ktere stal drogvlak?

Josef Radimecký: do programů léčby a minimalizace rizik užívání legálních a ilegálních drog. výzkumy ukazují, že tyto programy skutečně fungují a ovlivňují životy jednotlivců a komunit - místních společenství. primární prevence má jen velmi malý vliv na chování mladých lidí, tento vliv však nemá dlouhodobý charakter.

Odpovězeno: 10. 05. | 15:46Autor: Pepé

Otázka: Pane Radimecký,mě by zajímalo,když jste ten specialista na národní protidrogovou politiku,zda-li si myslíte,že debata s "feťákem" a shlédnutí vystoupení "umělce" (Jan Kalousek),je účinná prevence? Já si to nemyslím,i když nejsem žádný specialista,jen pohý učeň.

Josef Radimecký: naprosto s vámi souhlasím, typy tzv. preventivních programů, o němž píšete výzkum prokázal jako naprosto neúčinné. kdyby totiž fungovaly - v ČR se dělají již řadu let - lidé by u nás drogy neužívali. což se ale neděje.

Odpovězeno: 10. 05. | 15:48Autor: Radim

Otázka: Moje dcera (12 let - 7 tř.), měla možnost se spolužáky vlak navštívit, a byla nadšená ona i celá její třída....zaujalo je to, mluvili o "vlaku" ještě několik dní. To Vám připadá špatně ??? Děkuji

Josef Radimecký: moje dcery (11 a 13 let) před rokem také na Matějské pouti navštívily hrad hrůzy. Líbílo se jim to, mluvily o tom ještě několik dní atd. Špatné mi to nepřipadá, ale takové "zážitky" neovlivňují chování mladých lidí v okamžiku, kdy se musí sami rozhodnout, zda užijí či neužijí drogy nebo jestli půjdou v noci na táboře na noční hru.

Odpovězeno: 10. 05. | 16:01Autor: Jan Marek

Otázka: Působil jste jako ředitel, národní stratég, koordinátor a profesní turista v obl protidrogové. Tato scéna stále roste. Nemáte pocit, že je o vaše velké profesionální fiasko? Co takhle vrátit peníze-výplatu? Nebo je rovnou převeďte na projekt protidrogového vlaku, který rozhodně děti nestraší.

Josef Radimecký: Milý pane, nepovažuji to za své profesionální fiasko. když se podíváte do jakékoli země ve světě, situace je podobná jako v ČR ne-li dokonce horší. Jak si myslíte, že se mi během 6 let mělo podařit změnit kulturu v ČR, jež toleruje užívání drog (byť alkoholu), v jehož spotřebě jsme na jednom z prvních míst ve světě a to je příklad, jaký dospělí dávají mladým lidem. ti se chovají stejně, jenom užívají jiné drogy. tohle jeden člověk - ale ani sto nemůže změnit nikde ve světě.

Odpovězeno: 10. 05. | 16:06Autor: Břetislav Brejcha

Otázka: Pane Radimecký NPC přistoupila k projektu dobrovolně na základě svých zkušeností ze 4 letého úspěšného projektu Malá policejní akademie. Proč jste pracoval z donucení?

Josef Radimecký: já jsem na projektu nikdy nepracoval. pod tlakem již zmíněným jsem pouze napsal jedno stanovisko, k němuž se dnes již nehlásím. změnit názor je podle mě běžné, i kdyby v tom nehrály roli nějaké vnější vlivy.

Odpovězeno: 10. 05. | 16:07Autor: Lucie

Otázka: Dobrý den, připadá mi, že dle Vašeho tvrzení jsou pro Vás prioritou spíše finance než životy dětí a mládeže. I kdyby "Revolution train" odradil od drog třeba jen pětinu dětí, je to veliký úspěch. Na základě jakého konkrétního výzkumu či šetření tvrdíte, "že nemůže přispět k ochraně dětí"???

Josef Radimecký: podobný vlak a autobus již vyzkoušeli např. v Belgii, závěry evaluace tohoto projektu jsou jednoznačné - tj. stejně nulový dopad na chování mladých lidí - jako např. monstrbesedy v kině Blaník s populárními odborníky a zpěváky.

Odpovězeno: 10. 05. | 16:10Autor: Břetislav Brejcha

Otázka: Pane Radimecký to jste si přečetl v médiích, že ? V tomto kontextu byla řeč o zadržených a prokázaných drogách v rámci trestních spisů,kdy Ř mluvil o 20 %. Mohu Vám to někdy vysvětlit máte zájem ? A když prevenci neděláte proč do toho mluvíte ?

Josef Radimecký: Pracuji v centru adiktologie - tj. obor, do něhož primární prevence patří. Psal jsem, že nerealizuji preventivní programy a nežádám na jejich realizaci na dotace z veřejných zdrojů - takže pokud se vyjadřuji k vlaku, rozhodně za tím nejsou mé skryté motivy, že když nebude vlak, může se mi dostat více peněz. vy jste taky policista a vyjadřujete se k prevenci...?

 

Právě se děje

před 22 minutami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 23 minutami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy