Ptákem roku je potápka černokrká, symbol čistoty rybníků

ČTK ČTK
2. 2. 2015 12:12
Z Česka tento ptačí druh téměř vymizel, ačkoli ještě nedávno se zde vyskytoval v hojných počtech. Loni se podařilo najít jen 50 hnízd.
Potápka černokrká
Potápka černokrká | Foto: Martin Mecnarowski/photomecan.eu

Praha - Ptákem roku 2015 vyhlásila Česká společnost ornitologická (ČSO) potápku černokrkou, která je typickým ptákem rybníků a odráží všechny jejich problémy. Z Česka tento ptačí druh přitom téměř vymizel, ačkoli ještě nedávno se zde vyskytoval v hojných počtech. Například v sousedním Polsku nebo Německu se potápkám černokrkým stále daří.

Ještě v 50. a 60. letech minulého století v Česku hnízdily potápky černokrké v koloniích i o několika stovkách párů, loni se jich podařilo najít jen 50 hnízd.

Potápka černokrká
Potápka černokrká | Foto: Petr Salinger/petrsalinger.cz

Podle ředitele ČSO Zdeňka Vermouzka takto dramatický pokles silné populace potápek černokrkých nemá v evropském kontextu obdoby. V okolních zemích se s ničím takovým ornitologové nesetkali, podle nich je proto nutné hledat příčiny úbytku potápek v Česku.

"Tento krásný a elegantní pták je ztělesněním problémů, ve kterých se nacházejí české a moravské rybníky," uvedli ornitologové.

Potravou potápek černokrkých jsou hlavně vodní korýši a larvy hmyzu. Při jejich lovu se ptáci řídí zrakem, proto potřebují rybníky s čistou vodou. Podle ornitologů se na úbytku potápek podepsal příliš intenzivní chov kaprů, kteří kalí vodu a zcela změní složení živočichů i rostlin ve vodě.

Potápka černokrká
Potápka černokrká | Foto: Tomáš Bělka/birdphoto.cz

Druhým problémem je nadměrné množství fosforu, který se do vody dostává z okolních polí. Velké množství fosforu vede k nedostatku kyslíku ve vodě. Podle přítomnosti potápek tak lze podle ornitologů na první pohled poznat "zdraví" rybníka a lokality s výskytem potápek černokrkých patří v Česku k těm nejcennějším.

Podle zkušeností ornitologů lze snížením rybích obsádek a vhodnou úpravou okolí zajistit návrat potápek černokrkých k rybníkům. Díky tomu se tak lze s nimi setkat u Vrbenských rybníků u Českých Budějovic, Lednických rybníků, u rybníku Řežabinec na Písecku, rybníku Rod na Třeboňsku nebo u Bohdanečského rybníku.

Kampaň Pták roku organizuje ČSO od roku 1992. Loňským ptákem roku se stal čáp černý a čáp bílý.

 

Právě se děje

Další zprávy