reklama
 
 

Ptačí chřipka dorazila do Prahy. Veterináři ji našli u labutě

14. 1. 2017
Volně žijící labuť nalezené u Pražské tržnice v Praze 7 má virus ptačí chřipky H5N8. Potvrdili to veterináři po zkoumání vzorků šesti volně žijících ptáků. Mimořádná opatření zatím nechystají, uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

Praha - Veterináři potvrdili přítomnost viru ptačí chřipky H5N8 u volně žijící labutě nalezené u Pražské tržnice v Praze 7. Zatím však mimořádná opatření nechystají. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

"Městská veterinární správa v Praze v minulém týdnu prověřovala pět labutí a volavku," sdělil Pejchal, podle kterého byla pozitivní na ptačí chřipku pouze jedna labuť.

Veterináři i chovatelé tak podle něj mají informaci, se že nakažení ptáci můžou vyskytovat i v metropoli a měli by proto dodržovat všechna preventivní opatření. Nejblíže hlavnímu městu zatím bylo ohnisko v Lázních Toušeň na východ od Prahy.

V Česku se ptačí chřipka objevila před více než týdnem. Zatím je v republice šest ohnisek, hlavně na jižní Moravě, ale i například v Chotčinách na Táborsku, kde v pátek utratili pět desítek kusů drůbeže z chovu zasaženého ptačí chřipkou. Celkem v Česku veterináři dosud utratili přes 13 tisíc kusů ptáků.

Ptačí chřipka se v Česku znovu objevila po téměř deseti letech, nákaza je také v mnoha dalších evropských zemích. Chovatelé mohou dostat od státu za vybité kusy náhradu, musí však o ni požádat do šesti týdnů od utracení drůbeže. Kvůli nákaze platí zákaz pořádání výstav ptáků, komerční chovatelé nesmějí ptactvo mít ve volném výběhu, jinak jim hrozí až dvoumilionová pokuta.

autor: ČTK | 14. 1. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama