Psí válečný hrdina z Afghánistánu míří do důchodu. Armáda ovčáka Athose nabízela za 500 korun

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
1. 12. 2015 19:50
Mezi několika psy, kterých se česká armáda zbavuje, je i šestiletý německý ovčák Athos. Toho před třemi lety zranila raketa, kterou na základnu v Lógaru vystřelil Tálibán. Válečný veterán se objevil v nabídce zvířat určených k odprodeji, kde by si ho prakticky kdokoliv mohl koupit za pouhých pět set korun. Armáda ale nakonec inzerát stáhla, Athos zůstane na základně v Chotyni, kde bude mít veškerou péči.
Foto: ČTK

Praha - Zrovna bylo okolo oběda, když na konci září 2012 zasáhly spojeneckou základnu v afghánské provincii Lógar dvě rakety Tálibánu. Jedna ze střel téměř srovnala se zemí kotce, které byly v tu chvíli naneštěstí obsazené. Několik střepin zasáhlo i německého ovčáka Athose, který byl na misi spolu s armádním psovodem Rostislavem Bartončíkem. Přeťaly mu tepnu, rozdrtily několik kostí a napáchaly řadu dalších zranění.

Athos se sice po necelém roce a půl od zranění vrátil do výcviku a připravoval se na další mise, kvůli zdravotnímu stavu však nakonec musí odejít do psího důchodu předčasně. Zůstane ale mezi svými na základně v Chotyni, kde sídlí armádní kynologové. "Vzhledem k jeho náročné službě, nasazení i zdravotnímu stavu si opravdu zaslouží odpovídající zázemí," vysvětluje mluvčí generálního štábu Jolana Fedorková.

Původně přitom armáda psa nabídla na internetu k odprodeji. Válečného hrdinu by si tak mohl koupit prakticky kdokoliv, a to navíc za poměrně nízkou cenu - pouhých 500 korun, inzerát ale nakonec stáhla. Fedorková však říká, že na první pohled nízká cena se odvíjí od tabulek a zdravotního stavu každého zvířete, v žádném případě tedy neznamená, že by si vojáci zvířat cenili tak málo. Armáda vyvěšení inzerátu a jeho následné stažení vysvětlila nedorozuměním.

Obecně přitom platí pravidlo, že vysloužilé psy vojsko nejprve nabízí jejich psovodům. Ti se zvířetem tráví už od štěněte prakticky veškerý čas, a vzniká tak mezi nimi velmi těsná vazba.

Důkazem jsou i slova Rostislava Bartončíka, který byl s Athosem v Afghánistánu. "Už tam jsem věděl, že ať to dopadne jakkoli a pokud nebude schopen dalšího výcviku, vezmu si ho domů. Je to zkrátka parťák, který se jen tak neodkládá," prohlásil už dříve.

Američané mu dali "deku hrdinů"

Jak bude vypadat Athosův nový program, naznačilo už stažené oznámení. „Procházky, zahrádka, vhodný k dětem,“ doporučovala armáda s přihlédnutím k Athosově bázlivé povaze. Po zranění je totiž špičkový "bombař", jak se psům s výcvikem na hledání trhavin mezi vojáky přezdívá, velmi citlivý na střelbu a větší hluk.

Athos těžká zranění přežil jen díky tomu, že mu ještě na základně poskytli první pomoc lékaři, kteří obvykle zachraňují vojáky. První vrtulník pak českého psa převezl do Bagrámu, kde už se ho ujali američtí specialisté. Jako výraz úcty mu dokonce nejvyšší americké velení darovalo "deku hrdinů", jinak vyhrazenou pouze americkým vojákům. Po několika dalších operacích, které podstoupil na základně v německém Ramsteinu, se Athos vrátil zpátky do Česka.

Zde se dočkal vyznamenání od tehdejšího ministra obrany Vlastimila Picka, který označil Athosův příběh jako příklad oddanosti a soudržnosti.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 41 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 46 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy