Psal Klausovi o radaru.Proč? Jan Kačer odpovídal online

Jakub Antoš
19. 7. 2007 14:40
Herec a režisér chce referendum o radaru
Foto: Ludvík Hradilek

Online - Herec a režisér Jan Kačer minulý týden připojil svůj podpis pod otevřený dopis prezidentovi Václavu Klausovi. On a spolusignatáři po něm chtějí, aby se zasadil o vypsání referenda k umístění radarové stanice USA na našem území.

Dopis prezidentovi vnímá jako dobrou radu. "Vážím si pana prezidenta, ale nemám žádnou příležitost ani odvahu mu něco navrhovat. I když se domnívám, že vzhledem k jeho objektivitě a pozornosti k veřejným věcem se mu i naše iniciativa bude jevit jako jistý druh rady," napsal v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz Jan Kačer.

Kačer: Nesnažíme se nikoho zastupovat

"Náš dopis je dopis osobní a je námi podepsán. V žádném případě se nedomníváme, že reprezentujeme většinu národa. Svým podpisem reprezentuji sám sebe, svoji práci, svoji zkušenost, velmi nejistou a neúplnou, svůj postoj k životu," odpověděl Kačer na dotaz čtenáře, zda si uvědomuje, že členové inciativy nejsou reprezentativním vzorkem společnosti.

Na dopis, který mu zaslalo na padesát osobností veřejného života, Klaus odpověděl vzápětí. V odpovědi varoval před populismem a iracionálním jednáním.

Klaus: Varuji před laciným populismem

"Varuji však před laciným populismem. Při známých pacifistických náladách u nás (i v celé dnešní Evropě) a při podceňování nově vznikajících bezpečnostních rizik je důvod k obavě, že by racionální argumenty mohly jít stranou, a že by byl výsledek referenda předem téměř znám. Proto nevím, zda signatáři otevřeného dopisu žádají referendum, nebo žádají-li odpověď NE," napsal prezident.

"Také my jsme těmito jevy hluboce znepokojeni. Jak jinak než jako projev hrubého populismu chápat například výroky místopředsedy vlády Jiřího Čunka o tom, že cizí vojáci budou pro naši zemi dobrodiním, neboť toho na své základně hodně protopí a snědí," stojí v prohlášení iniciativy, které na včerejší tiskové konferenci přečetl herec Jan Kačer.

Co ho vedlo k tomu napsat prezidentovi? Proč si myslí, že by o umístění radaru měla rozhodovat veřejnost? Jaký má on sám na radar názor?

I na tyto otázky odpovídá herec, režisér a neúspěšný kandidát KDU-ČSL v minulých volbách do Senátu Jan Kačer. Rozhovor začal v pravé poledne.

Odpovězeno: 19. 07. | 12:11Autor: pegy

Otázka: Dobré poledne, nemyslíte si, že by se o věcech vojensko-politického charakteru mělo hlasovat pouze na půdě Parlamentu? Přeci jsme si poslance a senátory zvolili a delegovali tak na ně část rozhodování...Děkuji.

Jan Kačer: Dobrý den, děkuji vám za zajímavou otázku.

Bylo by to samozřejmě ideální, kdy o tak zásadních otázkách, které mají dlouhodobý význam např. v mém případě (mám osm vnoučat) a velmi se zajímám o jejich budoucnost, rozhodoval plně kvalifikovaný parlament, ale domnívám se, že i proto že jsme dlouhá léta žili bez zkušeností s demokracií i naši poslanci vždy a plně nemohou být zcela zodpovědni a informováni. Dokonce se domnívám, že účast laiků by mohlo naši politickou reprezentaci posílit. A jejich zájem (laiků-lidu) přesvědčit, že berou svoji reprezentaci vážně.

Odpovězeno: 19. 07. | 12:11Autor: Vrkoč

Otázka: Zaznamenal jste reakci na vaši iniciativu od Ladislava Smoljaka? Co jí říkáte. Díky

Jan Kačer: Doslechl jsem se, že má jiný názor než já. To samozřjmě nic nemění na mém obdivku k němu.

Odpovězeno: 19. 07. | 12:14Autor: Bláhová S.

Otázka: Dobrý den. Jak byste v referendu hlasoval? Jste pro radar, nebo proti? To by asi také mělo zaznít... Děkuji Vám.

Jan Kačer: V tomto případě nejsem velkým přiznivcem referenda. V tak citlivých věcech se lidé dají rádi zmanipulovat okamžitým prospěchem. Ale jistý odklad rozhodnutí v tak složité otázce vítám také proto, že se chci víc dovědět o skutečném významu a potřebě radaru, abych se mohl rozhodnout.

Odpovězeno: 19. 07. | 12:17Autor: Adam D.

Otázka: Dobrý den, první otázka je, zda-li podmiňujete platnost referenda alespoň 50% účastí? Myslím, že v opačném případě referendum nemá smysl. Druhou otázkou je, zda Vás k tomuto kroku vedl odpor k základně či zahraniční politice G. Bushe? Děkuji nashledanou.

Jan Kačer: Děkuji za zajímavou otázku. Dlouhá léta jsem žil ve světě, kde se mě na mé názory nikdo neptal. A to co se mi veřejně sdělovalo, nebývala pravda. Musel jsem se tedy a zdá se, že je to výhoda spoléhat sám na sebe, ne proto, že bych se považoval za bůh ví jak chytrého, ale protože nebylo jiného zbytí. Tento zvyk mám do dneška a cítím jistou obavu, že nejsem informován zcela úplně a pravdivě.

Odpovězeno: 19. 07. | 12:19Autor: Standa

Otázka: Z Německa a Ruska mně historicky i sočasně mrazí, Francie vždycky "pomáhala" jen sobě. Řejkl bych, že někteří umělci jsou ryzí demokrati, ale malí realisté.
Pozn. Jsem učitel dějepisu - důchodce

Jan Kačer: Pane učiteli, máte absolutní pravdu. Když člověk hledá pomocnou ruku, najde je většinou a někdy i výhradně na svém předloktí. Proto se domnívám, že je na čase, aby tak malý nárůdek, jako jsme my přestal spoléhat na pomoc mocných a opíral se o vlastní rozum a zkušenosti. Přeji Vám pevné zdraví a poctivý rozum.

Odpovězeno: 19. 07. | 12:24Autor: Pavel

Otázka: V otázkách národní bezpečnosti musí rozhodovat pouze parlament, který je zodpovědný za svoje skutky voličům a celé zemi a ne anonymní skupina lidí, často s podprůměrnou inteligencí/a neříkejte že český národ je moudrý, stačí zajít do IV. cenový/. A celonárodní debata po které voláte už dávno běží.

Jan Kačer: Je pozoruhodné, že tak kriticky mluvíte o těch, kteří si zvolili parlament, o němž nepochybujete.

Odpovězeno: 19. 07. | 12:25Autor: Jiří Bryan

Otázka: Dobrý den,
odkud Vy osobně čerpáte informace o radaru (technické parametry) a otázce jeho umístění v ČR?

Jan Kačer: Nemám takové informace a toužím po nich.

Odpovězeno: 19. 07. | 12:27Autor: Pavel Novotný

Otázka: Otázka pro pana Kačera : existuje na Vás Mailové spojení umožňující výměnu zpráv v reálném čase ? To se týká i ostatních autorů iniciativy za referendum a nejen o RADARU. Za Vaši laskavou odpověď na Mailovou adresu : [email protected] Za Vaší odpověď předem děkuji. P.N.

Jan Kačer: Jsem bohužel starý pán a neovládám moderní technologie, moderní techniku. Dávám přednost osobnímu styku a nemím být stručný.

Odpovězeno: 19. 07. | 12:27Autor: Sirka

Otázka: Můžete nám teď, kdy máte jen omezené informace, jednoznačně říci, zda jste pro nebo proti umístění radaru armády USA u nás? Nebylo by lepší vyjednat jeho umístění se souhlasem EU a NATO?

Jan Kačer: Domnívám se a po výtce zcela idealisticky, že žádný terorismus ani žádná válka se nedá odstranit pomocí zbraní a radarů. Věřím zcela hloupě na diplomacii a jednání. A toho nikdy není dost. A představuju si něco, jako celosvětový summit náboženských a politických vůdců, kteří by se usilovně a bez přestání pokoušeli odstranit nesmyslné rozdíly mezi jejich ideologiemi. A byl bych šťasten, kdyby pro každého obyvatele planety byl dostatek pitné vody a chleba.

Odpovězeno: 19. 07. | 12:28Autor: Jan Stárek

Otázka: Dobrý den pane Kačer,
proč nenavrhnete panu prezidentovi aby se konalo referendum o tom zda je náš parlament schopen správně posoudit a rozhodnout v otázce radaru. Po tomto referendu by mohly být nové volby a tam zvoleni poslanci, kteří by to uměli.

Jan Kačer: Vážím si pana prezidenta, ale nemám žádnou příležitost ani odvahu mu něco navrhovat. I když se domnívám, že vzhledem k jeho objektivitě a pozornosti k veřejným věcem se mu i naše iniciativa bude jevit jako jistý druh rady.

Odpovězeno: 19. 07. | 12:31Autor: ikas

Otázka: Jestli jsem dobře četl píšete, že máte o radaru málo informací. Řeněte jak byste si představoval abyste jich dostal dostatek.

Jan Kačer: Pokud se za nedostatkem informací skrývají vojenská tajemství, chápu to, ale zároveň mě to znepokojuje. Otázky války a míru, života a smrti se týkají každého z nás osobně a každý musíme svou životní pouť projít samostatně a bez pomoci. Život i smrt jsou veliká tajemství se kterými se je nutno smířit, ale s inrikami a válečnou psychózou z jakých koli stran se smiřovat nechci.

Odpovězeno: 19. 07. | 12:33Autor: Kadý

Otázka: Proč si myslíte, že zrovna k tomuto tématu je nutné referendum? Myslím si, že veřejnost opravdu nemůže mít všechny objektivní informace k tomuto tématu.Věděl bych o jiných tématech na referendum, které dokáží občané, nebo alespoň většina z nich objektivně posoudit.

Jan Kačer: Těší mě Váš zájem o veřejné věci. Na Vaše témata jsem zvědavý a předem si jich vážím. Mě se teď hluboce dotýká tento problém a proto na něj reaguji.

Odpovězeno: 19. 07. | 12:37Autor: Noname

Otázka: Děkuji, že se zastáváte veřejného referenda. Nechápu lidi jako je Václav Klaus a jemu podobné, kteří všechny ostatní lidi považují za hloupé čtenáře bulváru neschopné samostatného uvažování, rozhodování a správné volby. Demokracie se vytácí tehdy, pokud je veřejné mínění srovnáváno s populismem.

Jan Kačer: Existuje takové přísloví: "ve dvou rada, ve třech zrada" a je všeobecně známo, že čím víc lidí, tím víc názorů. Demokracie má velikou nevýhodu, že je pomalá, protože počítá s míněním velkého množství lidí. Každá diktatura je rychlejší a vykazuje strmé výsledky na začátku, má i rychlé konce. Jistá pomalost, která je jistě nevýhodou umožňuje hluboce se zamyslet a vnímat opačné názory, z nich se poučit a posílit. Děkuji za pozornost.

Odpovězeno: 19. 07. | 12:43Autor: Karel Svoboda

Otázka: Pane Kačere, proč by mělo o zásadních otázkách bezpečnosti země namísto skutečných vojenských a bezpečnostních odborníků rozhodovat sdružení anonymních naprostých laiků? Nezlobte se,ale já to nedokážu pochopit. Nechci, aby můj osud ležel v rukou babky kořenářky z Horní Dolní a pana Vopičky ze Lhoty.

Jan Kačer: Vážený pane, znám několik dam a pánů z Horní Dolní, kteří žijí poctivý život a jich si vážím. Vážím si samozřejmě i lidí, kteří pracují v politice, ale v životě i politice se dějí různé náhody. Jednou je předsedou vlády Churchil a jednou chlapec z Horní Dolní. Může se stát, že o osudových otázkách rozhoduje Churchil, Kenedy nebo Eisenhaver a někdy jakousi zlomyslností osudu z vůle strany, která vyhrála volby, někdo kdo k tomu nemá dostatečnou kvalifikaci. I v případě operace, která může zachránit Váš život nebo ho ohrozit, vyhledáváte pomoc skutečného odborníka, který leta studoval a má skutečnou praxi. Těžko toto můžete očekávat od politika, který né vlastní vinou přišel do politiky včera bez dostatečného vzdělání a empirie.

Odpovězeno: 19. 07. | 12:50Autor: Wiki

Otázka: Dobrý den, pane Kačere,
uvědomujete si, že Vy a další signatáři dopisu oslovujete prezidenta za všechny občany, ale že tvoříte naprosto nereprezentativní vzorek společnosti? Z čeho plyne Váš názor, že jste k takovému kroku oprávněný?

Jan Kačer: Vážený pane, náš dopis je dopis osobní a je námi podepsán. V žádném případě se nedomníváme, že reprezentujeme většinu národa. Svým podpisem reprezentuji sám sebe, svoji práci, svoji zkušenost velmi nejistou a neúplnou svůj postoj k životu. Musím Vám říct, že jsem rád, že například Vy se mnou nesouhlasíte a dáváte to najevo. Projevujete tím velký zájem o veřejné věci a to má velkou cenu. V mém případě můj podpis byl vlastně výzvou k veřejné výměně názorů a to se děje a jsem s tím spokojen. Byl bych jenom rád, kdyby naše rozdílné názory neznamenaly nepřátelství, ale potvrzovaly různost a bohatost člověka vzpřímeného.

Odpovězeno: 19. 07. | 12:52Autor: Blanka

Otázka: Vážený pane,
nemyslíte si, že Vaše věková kategorie by měla ponechat rozhodnutí o umístění radaru na našem území na mladší generaci? Nebezpečí, kterého se týká se vztahuje spíše na ni. Základní informace k radaru jsou lehce dostupné. Proč Vás nazývají osobností?

Jan Kačer: Děkuju Vám, že mě a mé věkové kategorii doporučujete klidný odchod do krematoria. Necítím žádnou hořkost z Vaší otázky, ale trochu smutku.

Odpovězeno: 19. 07. | 12:53Autor: Suchánek

Otázka: Dobrý den,
s vaší iniciativou souhlasím , ale když vidím ty otázky, tak mne napadá, jestli lidé vůbec chápou, že přímá demokracie je nejvyšší formou "vlády lidu". Nemyslíte, že by měl být již konečně přijat zákon o všeobecném raferendu?? Děkuji.

Jan Kačer: Nevím.

Odpovězeno: 19. 07. | 12:55Autor: Tazatel

Otázka: I když budete znát všechny informace a rizika týkající se radaru, souhlasíte prosím s tím, aby v naší zemi samostatně a utajeně operovala armádní jednotka naprosto jiné země, kde veškeré takové činnosti se neváží k smlouvám s NATO a mají sloužit jen k ochraně USA a jejich zájmů? ANO či NE?

Jan Kačer: Pokud by to bylo opravdu tak, jak píšete pak bych s tím samozřejmě nesouhlasil. Ale obávám se, že v dnešním světě je nezpochybnitelných jistot strašně málo a tuto jistotu hledám.

Odpovězeno: 19. 07. | 12:55Autor: Karel

Otázka: Bojíte se ptačí chřipky?

Jan Kačer: Ne. Navzdory tomu, že jsem Kačer :)

Odpovězeno: 19. 07. | 13:04Autor: blik

Otázka: Dobrý den, opravdu považujete za vhodné, aby o složitém bezpečnostním zajištění naší země, souvisejícím s členstvím v NATO, rozhodovala každá podkrkonošská babička, která teď naříká, jak to bylo lepší za starých časů(před r.89)? Děkuji za odpověď a přeji příjemný den:-)

Jan Kačer: Je to možná moje velká chyba, ale nevidím tak obrovský rozdíl mezi podkrkonošskou babičkou, která vychovala několik dětí, má několik vnuků z nichž někteří jsou lesníky, učiteli, vědeckými pracovníky někdy dokonce vědci a dá-li pán Bůh třeba i poslanci a mezi těmi, na které padá přímá odpovědnost za tak důležité věci. Je to samozřejmě na první pohled zjednodušující tvrzení, že zodpovědnost za vlastní život v poctivosti a úctě ke společnosti je stejně veliká a "lidská" jako zodpovědnost za věci státu. Znám osudy babiček a maminek, ktré celý svůj život, štěstí a zodpovědnost věnovaly dětem prostě proto, že si vážily života a přebírali za něj plnou odpovědnost. A jsou samozřejmě příklady ze života, z dějin, že to mnozí politici nedělají ba naopak starají se o věci, které jsou zcela osobní a v žádném případě ve veřejném zájmu. Když nastanou okamžiky, kdy jde skutečně o budoucnost státu, nelze podceňovat žádný poctivý názor obyvatel této malé země. Děkuji za Váš zájem.

Odpovězeno: 19. 07. | 13:07Autor: Pavel Ditmar

Otázka: Dobrý den, proč preferujete odklon v zahraničněpolitické orientaci ČR od Euroatlantických vazeb a naopak prosazováním referenda žádáte příklon k Rusku? Vypsání referenda za současného stavu veřejného mínění znamená fakticky odmítnutí základy v ČR. Děkuji za odpověď. Pavel Ditmar

Jan Kačer: Nedomnívám se, že je to tak. Ale děkuji za Váš názor.


Děkuji všem vzdáleným a neviditelným za jejich otázky a jsem upřímně překvapen, že všechny byly vážné, seriózní, nikdo mně nenadával a nepokládal mě za vola. To mě velmi povzbuzuje a moje nálada prudce stoupla. Ještě jednou děkuji

 

Právě se děje

před 20 minutami

D11 u Prahy bude uzavřena kvůli demolici mostu až do 18:00

Dálnice D11 v pražských Horních Počernicích bude kvůli komplikacím při demolici mostu uzavřená až do nedělních 18:00. Stavbaři v konstrukci našli kabel, který nebyl evidován v dokumentaci a který byl pod proudem.  Kvůli kolonám navíc Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavírku v průběhu odpoledne posunulo dále od Prahy. Uzavírka, která začala v sobotu v podvečer měla skončit původně dnes v 09:00. Most, který převádí Božanovskou ulici přes dálnici, byl ve špatném stavu. Příští rok začne stavba nového. Řidiči musí jezdit po objízdné trase.

"V nosné konstrukci jsme objevili kabel vysokého napětí, který nebyl nikde zanesen, v žádné dokumentaci, a byl pod proudem. Proto se práce z bezpečnostních důvodů zastavily na několik hodin. V noci se následně znovu rozjely, ale předpokládáme, že uzavírka se prodlouží až do dnešních 18:00," řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

ŘSD odpoledne rozšířilo uzavírku dálnice ve směru z Prahy až na exity 25 na Sadskou a ve směru do hlavního města na exit 18 směrem na Bříství na Nymbursku. "Práce na demolici mostu pokračují. Prioritní je pro nás v tuto chvíli směr do Prahy. O postupu prací a znovuzprůjezdnění budeme průběžně informovat," řekla ČTK ve zhruba 14:30 Lišková.

Diagnostika letos prokázala, že stav mostu se zhoršuje, zatékalo do něj. V mostní konstrukci se rozpadal beton a padal na dálnici. Před demolicí mostu byl provoz na dálnici omezen na dva jízdní pruhy v každém směru, důvodem byly přípravné práce. Provoz v Božanovské ulici bude přerušen až do dokončení nového mostu. Objízdná trasa pro osobní auta vede ulicemi Ve Žlíbku a Náchodská a pro nákladní je svedena z ulice Ve Žlíbku do Mladých Běchovic a dále po Českobrodské na Pražský okruh. Omezení se dotklo i autobusových linek 222, 224 a 221.

Zdroj: ČTK
Další zprávy