Prymulu by mohl nahradit náměstek brněnské nemocnice Blatný, sešel se s Babišem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
23. 10. 2020 21:24
Novým ministrem zdravotnictví by se mohl stát lékař a náměstek Fakultní nemocnice Brno Jan Blatný. Premiér Andrej Babiš (ANO) nechtěl komentovat žádná konkrétní jména, odpoledne se však sešel právě s Blatným, kterého přijal na Úřadu vlády.
Foto: ČTK

"Navrhl jsem panu prezidentovi nového kandidáta na ministra, přijme ho v úterý a doufám, že se mu bude líbit, protože je to člověk, který má ve zdravotnictví bohaté zkušenosti," uvedl Babiš na tiskové konferenci po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Uvedl také, že novým adeptem je lékař, který má velkou odbornou praxi a zkušenosti ze zahraničí.

Premiér také uvedl, že Zemanovi již předložil životopis nového kandidáta, aby se mohl podrobněji seznámit s jeho kvalifikací. "Jsem přesvědčen, že nový kandidát splní jeho představy a že může zastávat tu funkci velmi kvalitně," konstatoval Babiš.

Informaci, že by Prymulovým nástupcem mohl být Blatný, přinesl server Lidovky.cz, podle kterého právě Blatného životopis Babiš Zemanovi v Lánech ukázal. Neoficiální informace, že novým ministrem by mohl být lékař z Brna, potvrdily také zdroje redakce Aktuálně.cz.

Setkání s Babišem

Tomu, že by se mohlo jednat o Blatného, nasvědčuje i schůzka, která proběhla mezi ním a premiérem. Babiš již dopoledne avizoval, že jeden z kandidátů je na cestě za ním. Odpoledne pak na Úřadu vlády přijal Jana Blatného, který důvody schůzky s premiérem nechtěl pro přítomné novináře komentovat.

Jan Blatný je dětský hematolog, zaměřuje se na léčbu dětí s touto poruchou srážlivosti krve. Je přednostou oddělení dětské hematologie a biochemie a zdravotnickým náměstkem pro pracoviště Dětská nemocnice Fakultní nemocnice v Brně.

Nabídku na ministerský post dostal také ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl. České televizi (ČT) ale řekl, že ji odmítl. Zdá se, že kandidátů bylo hned několik. Ve veřejném prostoru se spekulovalo rovněž o tom, že Prymulu by mohl nahradit exministr Miloslav Ludvík (ČSSD), který s podporou ANO neúspěšně kandidoval v říjnových volbách do Senátu. Ten podle ČT ale nabídku nedostal.

Podle serveru Seznam Zprávy dostal podobnou nabídku také Jaroslav Štěrba, šéf z Fakultní nemocnice Brno. "Takových nás bylo víc. Bavili jsme se nezávazně s panem premiérem. Chci ještě zůstat u medicíny v Brně. To mi dovoluje ponechat si ambulanci a částečný úvazek na klinice," řekl serveru.

 

Právě se děje

Další zprávy