Babiš chce mít Prymulu u sebe, exministr byl na jednání rady. Mezitím obnovil živnost

Jan Horák Jan Horák
7. 11. 2020 9:49
Roman Prymula už není déle než týden ministrem zdravotnictví. O vládní post ho připravila noční schůzka v restauraci, ačkoliv stravovací podniky musí být zavřené. Premiér Andrej Babiš nicméně stojí o to, aby se exministr z jiné oficiální pozice dál podílel na řešení koronavirové krize. Prymula si mezitím obnovil živnost, chce se věnovat poradenství.
Roman Prymula
Roman Prymula | Foto: Milan Jaroš / Týdeník Respekt

Mandát Romana Prymuly coby ministra zdravotnictví byl nejkratší v historii České republiky, trval 39 dní. Z funkce ho nechal odvolat premiér Andrej Babiš poté, co Prymula 21. října večer navštívil restauraci na pražském Vyšehradě. Podle dosud potvrzených informací se tam sešel s šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem a ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava Jiřím Havrlantem. Schůzka tam proběhla v době, kdy měl být podnik zavřený.

Prymula ještě před svým odvoláním připustil, že by chtěl dál pomáhat vládě s řešením epidemie. Vyloučil však konkrétní pozici spjatou přímo s kabinetem. "Můj názor je takový, že bych chtěl pomoci jako osoba nezávislá, jako expert. Myslím, že tohle jsem schopný nabídnout. Ale nechci jít do nějaké pozice," uvedl v předposledním vydání Otázek Václava Moravce v České televizi.

Tehdy také zmínil, že je součástí mezinárodní skupiny epidemiologů věnující se probíhající pandemii. Mluvil o tom i Babiš, když byl s Prymulou jako končícím ministrem obhlížet vznikající polní nemocnici v Letňanech. "Předpokládám, že bude spolupracovat jako expert epidemiolog, to znamená v rámci mezinárodní expertní skupiny," uvedl premiér.

Mám masmediální klid

Zda a jak by se mohl Prymula angažovat na domácí půdě, je však stále otevřené. Babiš i čerstvý ministr zdravotnictví Jan Blatný s ním podle informací Aktuálně.cz na toto téma v týdnu opakovaně jednali, k dohodě zatím nedošlo. O Prymulovy služby stojí především premiér. Jak by si spolupráci s ním konkrétně představoval, není jasné. Babiš na dotaz Aktuálně.cz neodpověděl.

Směr možného zapojení Prymuly mohl naznačit uplynulý pátek. V ten den prostřednictvím videokonference jednala Rada vlády pro zdravotní rizika, jež je v tuto chvíli hlavním poradním orgánem kabinetu při zvládání epidemie. Podle informací Aktuálně.cz se jí zúčastnil i Prymula, ačkoliv podle zakládající listiny rady není jejím členem.

Sám exministr zdravotnictví se k tématu vyjadřovat nechce. Důvodem je, že si nařídil veřejné mlčení. "Do 15. listopadu mám masmediální klid, do té doby se nevyjadřuju nikomu a k ničemu," sdělil Aktuálně.cz. "Masmédia ke mně vystupovala velmi korektně, tak jsem si od nich dal pokoj," vysvětlil své důvody s ironií v hlase a zavěsil. Na SMS dotazy už nereagoval.

Soukromou profesní budoucnost už si ale podle všeho naplánoval. Z veřejného rejstříku Aktuálně.cz zjistilo, že 2. listopadu obnovil svou živnost. Založil si ji letos 17. června, krátce po odchodu z ministerstva zdravotnictví. Po vzájemném pnutí s tehdejším šéfem resortu Adamem Vojtěchem coby náměstek skončil. Oficiálním důvodem byla jeho chybějící bezpečnostní prověrka.

Poradenství a školení

Jako živnost uváděl mimo jiné výrobu zdravotnických prostředků a zprostředkování obchodu a služeb, přerušil ji v září kvůli nástupu do čela resortu po rezignaci Adama Vojtěcha. V oblasti výroby pomůcek už se však podle aktuálních údajů v živnostenském rejstříku pohybovat nebude, hodlá se věnovat poradenství, výzkumu v přírodních vědách a pořádání školení.

Než po Vojtěchově odstoupení převzal Prymula ministerstvo zdravotnictví, působil necelé tři měsíce jako zmocněnec vlády pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Pozici nechal premiér Babiš zřídit právě kvůli Prymulovi, aby mohl dál pomáhat s epidemií. Post zmocněnce po Prymulovi převzal profesor biochemie Ondřej Slabý.

"Jako vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví zde navážu na svého předchůdce pana profesora Romana Prymulu a budu podporovat výzkumné aktivity v této oblasti. Budu hledat cesty, jak pro ně zajistit financování," přiblížil své plány Slabý v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA udělí dočasné povolení k pobytu uprchlým Venezuelanům

Nová administrativa amerického prezidenta Joea Bidena udělí dočasné povolení k pobytu Venezuelanům, kteří uprchli do Spojených států. Kvůli "mimořádným" podmínkám ve Venezuele není návrat do této latinskoamerické země v současnosti bezpečný, uvedl podle agentury DPA nejmenovaný vládní představitel. Nárok na přechodný pobyt v USA vznikne podle odhadů zhruba 320 tisícům osobám.

Lidé s "dočasným ochranným statusem", který bude platit zatím jen 18 měsíců, mohou ve Spojených státech získat pracovní povolení. Žadatelé budou muset prokázat, že přišli do USA do dnešního dne. Na později příchozí se nárok na poskytnutí ochrany vztahovat nebude.

Nejmenovaný činitel dále uvedl, že Bidenova administrativa hodlá prověřit sankce, které proti jihoamerické zemi bohaté na ropu uvalil bývalý prezident Donald Trump. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy