Pryč s bezdomovci? Ministryni vadí vyhrocené volební kampaně

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
28. 9. 2014 7:10
Strany slibují zatočit s bezdomovci či narkomany. "Měla by tam spíše zaznít hesla typu, že jim zajistíme pomoc," myslí si ministryně práce a sociálních věcí.
Předvolební billboard Tomáše Holečka
Předvolební billboard Tomáše Holečka | Foto: Facebook

Praha - Kampaň před komunálními a senátními volbami se vyostřuje, kandidáti si to více než kdy dříve hodlají vyřídit s nepřizpůsobivými, bezdomovci nebo narkomany.

Například Tomáš Holeček z pražské ODS slibuje, že odsune “osoby bez domova mimo obytné zóny”. Kandidátka na senátorku hnutí ANO Laura Janáčková jde do předvolebního boje s kampaní “proti píchání na ulici” - ráda by, aby aplikace drogy na veřejnosti byla trestným činem.

Ostrou předvolební kampaň mají ale i strany, které se rády prezentují jako sociálně citlivé. Například pražská ČSSD slibuje, že z Nuslí vyžene pouliční živly. “Mrzí mě to, zejména když se to týká ČSSD,” komentuje aktivity svých spolustraníků ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.

Nejlepší obranou proti podobným kampaním podle ní je, aby se stát začal o dlouhodobě zanedbávané sociálně slabé lidi starat.

Ministryně práce a sociálních věcí
Ministryně práce a sociálních věcí | Foto: DVTV

A.cz: V ulicích jsou stále častěji k vidění billboardy, které útočí na bezdomovce, sociálně slabé, nezaměstnané. Co na to jako ministryně práce a sociálních věcí říkáte?

Mě to mrzí, zejména když se to týká ČSSD. Na předvolebních plakátech naší strany by nemělo být, že vyženeme bezdomovce z ulic. Tam by měla spíše zaznít hesla typu, že zajistíme sociální pomoc, aby lidé nemuseli na ulicích být. Na druhou stranu chápu, že v některých oblastech je to velký problém, se kterým je potřeba něco dělat. Léta zanedbávaná sociální práce a práce s těmi nejchudšími ze strany státu i ze strany obcí jde trošku přes celé politické spektrum. Ale od sociálních demokratů bych očekávala, že budou navrhovat pozitivní řešení této situace. Kam ty bezdomovce a narkomany vyženeme? táži se já. To je nesmysl, s těmi lidmi se musí pracovat.

A.cz: Máte pocit, že se kampaně v průběhu let vyostřují?

Určitě se vyostřují, ona se totiž celkově přiostřuje i situace ve společnosti. Přičítám to tomu, že sociální problémy se dlouho neřešily, vláda to nechávala být a situace mnoha lidí se zhoršovala. A dát si na plakát jednoduchá hesla a víc nad tím nepřemýšlet je samozřejmě to nejjednodušší.

A.cz: Laura Janáčková má kampaň proti “píchání na ulici”, podle které by měla být aplikace drogy na veřejnosti trestný čin. Souhlasila byste s tím?

To myslím není cesta. Měli bychom spíš postihovat obchod s drogami, dealery. Uživatelům bychom se měli spíše snažit pomoci.

A.cz: Je něco, co proti takové kampani z pozice ministryně můžete dělat? Třeba vystoupit a apelovat na politiky, aby touto cestou nešli?

Já jsem si na toto téma ve své historii napsala hodně článků. Teď se snažím spíš pracovat. Pokud se ministerstvu podaří nějak nastavit boj proti chudobě, zainteresovat do něj obce, tak to bude mnohem účinnější než vystupovat a někoho napomínat.

A.cz: A uvnitř strany jste o tom s někým mluvila? Třeba konkrétně s pražskými sociálními demokraty?

Ano, s Prahou 4 jsem mluvila. Ale je to těžké. Řekli mi, že billboard stáhli, a pak mi někdo řekl, že tam stále visí. Je to autonomie regionálních organizací.

A.cz: Neměla by strana regionální kampaně raději centrálně kontrolovat?

Je to věc k zamyšlení. Ale jsou to komunální volby a regiony si o tom rády rozhodují samy.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy