S Bártou byl zatčen i "mozek" protikorupční policie

Radek Nohl Jan Gazdík Eliška Bártová Radek Nohl, Jan Gazdík, Eliška Bártová
1. 11. 2013 13:05
Hlavní analytik, kterého zadržela policie, měl informace ze všech klíčových kauz.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Vedoucí analytik Jan Petržílek, který byl ve čtvrtek společně se šéfem Věcí veřejných Vítem Bártou zatčen, měl u protikorupčního útvaru klíčovou roli.

Podle zjištění Aktuálně.cz měl právě Petržílek přístup k citlivým informacím z veškerých kauz.

Jeho minulost je však spojena především s Bezpečnostní informační službou (BIS).

Tu opustil v roce 2011 a jen o pár měsíců později, na začátku 2012, se stal šéfem odboru analytiky protikorupční policie.

"Jde o nejcitlivější pozici u útvaru, dělal veškerý servis pro vyšetřovatele a rukama mu procházely všechny informace této služby," řekl Aktuálně.cz policejní zdroj.

O Petržílkovi, o jehož zatčení informoval server Česká pozice, se přitom ještě letos mluvilo jako o jednom z kandidátů na nového šéfa protikorupční policie poté, co útvar opustil Tomáš Martinec. Toho ale nakonec letos v červnu nahradil dosavadní náměstek ředitele středočeské policie Milan Komárek.

Bárta byl zatčen u hotelu

U policie byly podle zdrojů Aktuálně.cz o kontaktech Petržílka pochybnosti.

Byla to přitom právě protikorupční policie, která měla na starosti i Bártův případ takzvané úplatkářské kauzy ve Věcech veřejných. Připomínáme, že v této aféře byl Bárta nakonec zproštěn viny.

Mezi policisty se o možném úniku informaci z protikorupčního útvaru mluvilo dlouho.

Bárta byl zadržen ve čtvrtek večer před luxusním hotelem Four Seasons v centru Prahy.

Důvodem jeho zatčení údajně je, že si od policie kupoval informace. Pokud by se tato skutečnost potvrdila, tak Vít Bárta moc dobře věděl, kde má protikorupční policie svůj mozek.

Petržílek vyhodnocoval veškeré informace a rozhodoval, kam se má vyšetřování dál ubýrat. "Sbíhaly se k němu všechny nitky a poznatky detektivů," uvedl policista.

Jelikož je ale celý případ veden v přísném utajení, nechce nyní tuto skutečnost nikdo komentovat. "Nezlobte se, neřeknu vám k tomu vůbec nic," řekl Aktuálně státní zástupce Michal Muravský, který celý případ dozoruje.

Práce pro BIS

Petržílek před svým nástupem k protikorupční policii působil u BIS, kam nastoupil poměrně mladý, když mu bylo asi 25 let.

"Byl operativec, jeho primární úlohou bylo sbírat informace," řekl Aktuálně.cz bývalý příslušník BIS Petr Soukenka, dnes analytik Nadační fond proti korupci, který několik let Petržílkovi šéfoval.

"Útvar, na kterém dělal, se zabýval významnými ekonomickými zájmy státu. Energetickou závislostí, vlivem různých skupin na tuzemskou ekonomiku... Také jsme řešili problematiku organizovaného zločinu, či obchod se zbraněmi v tom vyšším měřítku," podotkl Soukenka.

Petržílku Soukenka popisuje jako pracovité a skromného. "Za mě? Nemůžu vůči němu říci křivého slova," dodal Soukenka.

BIS opustil Petržílek v roce 2011. Důvodem byl údajný únik odposlechů lobbisty Romana Janouška a bývalého primátora Prahy Pavla Béma.

Podle Mladé fronty Dnes, která přepisy rozhovorů mezi Bémem a Janouškem zveřejnila loni v březnu, se odposlechy z BIS dostaly do rukou ABL, které tehdy vládl Vít Bárta, v roce 2009.

Mluvčí BIS Jan Šubert však důvod odchodu Petržílka komentovat nechtěl. "Nebudeme říkat, kdo pro BIS pracoval nebo pracuje," řekl Šubert.

 

Právě se děje

Další zprávy