Prvním dítětem roku je Šárka. Dalšími i Chasan či Mário

ČTK ČTK
1. 1. 2010 12:25
První dítě roku 2010 se v Česku narodilo dvě minuty po půlnoci

Praha - V prvních deseti minutách roku se v Česku narodilo šest dětí, čtyři holčičky a dva kluci. Za dalších deset minut stoupl jejich počet na devět.

Bezkonkurenčně první se podívala na svět zřejmě dvě minuty po půlnoci v uherskohradišťské nemocnici ve Zlínském kraji Šárka z Huštěnovic.

Tři minuty po půlnoci a jen minutu po Šárce se v Jihomoravském kraji narodila ve Fakultní nemocnici Brno-Bohunice Karolina.

Další dvě miminka se narodila ve stejné chvíli - uběhlo právě pět minut nového roku, když v Jihočeském kraji přivedli porodníci na svět Štěpána z Českého Krumlova a v Plzeňském kraji holčičku.

Páté místo v pomyslném žebříčku obsadila Praha, kde se ve Fakultní nemocnici Motol narodil osm minut po půlnoci Jaroslav. Motolští porodníci měli vůbec napilno. V prvních dvou hodinách dne pomohli na svět celkem pěti dětem, v jednom případě šlo o chlapce - dvojčata. Maminka přijela rodit do Prahy z Předonína u Roudnice nad Labem.

Čekání v Liberci

Dvojčata uvítali do života dnes ráno v 08:30 také porodníci ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, šťastní rodiče jsou z Lukavic na Chrudimsku.

Zatímco v Praze a většině dalších krajů se miminka rodila v prvních minutách či hodinách roku a nejpozději přišla na svět s ranním rozedněním, v Libereckém kraji na svého prvního letošního občánka ještě skoro celé dopoledne čekali.

V kraji Vysočina se zase jako první narodila ve 03:40 Elen z Chocně v Pardubickém kraji, takže si na prvního občánka museli počkat do 05:05, kdy se v havlíčkobrodské nemocnici narodila Ema z Třebíče.

Kdo dostane dárek

Rodiče volili pro své potomky tradiční česká jména jako Karolina, Ema, Štěpán, Jaroslav či Martin.

Objevila se však i jména exotická: v brandýské nemocnici se narodil chlapec Chasan, v královéhradecké kluk Mário a v nemocnici v Ostrově na Karlovarsku holčička Sarah.

Kraje tradičně dávají prvnímu občánkovi finanční dar. Výjimkou je Praha, která obdaruje všechny děti narozené 1. ledna. Chce tak zabránit soutěžení porodnic o prvenství. Proti urychlování porodu kvůli vítězství je i Česká gynekologická a porodnická společnost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Zeman jmenuje Balaše ministrem školství ve středu, v úterý se s ním sejde, řekl Fiala

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje ministrem školství poslance hnutí STAN a ústavního právníka Vladimíra Balaše. V úterý se s ním sejde. Po pondělní schůzce s prezidentem na zámku v Lánech to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Místo ministra školství se uvolní na konci června, kdy hodlá rezignovat dosavadní šéf resortu Petr Gazdík (STAN). Podle Fialy už Gazdík demisi k 30. červnu podal. Ministr slíbil odstoupit kvůli kontaktům s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr. Balaše do čela ministerstva navrhlo hnutí STAN, premiér se s kandidátem sešel dnes odpoledne.

Fiala Balaše označil za zkušeného právníka, který se zabývá otázkami mezinárodního práva s ekonomickými aspekty. Má podle něj předpoklady k výkonu funkce ministra školství. Za jeden z jeho hlavních úkolů označil změnu rámcových vzdělávacích programů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy