První trest za zaplavenou ves, farmáři zaplatí 500 000

Pavel Baroch
10. 8. 2011 10:00
Obec Němčovice dostane náhradu za to, že ji spláchla půda z pole
Foto: Svaz marginálních oblastí

Němčovice - Trvalo to šest let, ale nevelká obec Němčovice na Rokycansku se nakonec dočká finanční kompenzace za to, že jí půda z pole nad vsí při vydatných deštích několikrát zaplavila silnice, chodníky a další majetek.

Zemědělská společnost Kladrubská nakonec uznala, že je to její vina, a je ochotna zaplatit tamní radnici bezmála půl milionu korun.

Ve sporu mezi Němčovicemi a farmáři, který se dostal až k soudu, nešlo jen o regionální kauzu. Případ sledovali i zemědělští experti včetně vysokých státních úředníků. Jde patrně o první trest za to, že ves zaplavila hlína z pole.

Ministerstvo zemědělství totiž i pod tlakem Evropské unie usiluje o větší ochranu zemědělské půdy před erozí. A půda spláchla Němčovice právě proto, že se na tamním svažitém poli pěstovala nevhodná plodina - kukuřice.

Soudní spor skončil smírem

Spor se táhnul od roku 2005, kdy němčovické radnici po opakovaném vypláchnutí obce hlínou došla trpělivost a podala na zemědělský podnik žalobu s požadavkem na vyplacení 242 772 korun. O tři roky později, po dalším incidentu, rozšířila obec žalobu o dalších 250 164 Kč.

Podívejte se, jak eroze ohrožuje česká pole:

Soud se táhnul roky, ale konečný verdikt nepadl. Obec žalobu v těchto dnech stáhla. "Důvodem je skutečnost, že žalovaná zemědělská společnost přišla s návrhem na smír s tím, že uznává škodu a uhradí ji," řekl starosta obce Karel Ferschmann.

Širokořádková kukuřice má zákaz

V dohodě se společnost Kladrubská zároveň zavázala k tomu, že bude na polích nad Němčovicemi hospodařit šetrněji.

"Žalovaný se zavazuje v budoucnu hospodařit na pozemcích, které jsou silně ohroženy půdní erozí, způsobem, který bude minimalizovat nebezpečí vzniku škody vzniklé smyvem ornice, zejména se zavazuje na těchto pozemcích nepěstovat širokořádkové plodiny," uvádí se v dohodě, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Foto: Ondřej Besperát

Starosta Karel Ferschmann je po letech soudních tahanic spokojený. "Po šesti letech soudů jsme dosáhli svého," konstatoval.

"Je pravda, že všichni čekali na to, jak dopadne obec Němčovice v tomto sporu - malá stotřicetihlavá chudá obec s neuvolněným a tvrdohlavým starostou. Výsledek se nakonec dostavil, spravedlnost zas tak slepá není," dodal Ferschmann.

Hrozí miliardové škody

V celé zemi je erozí ohrožena asi polovina orných ploch v zemi a například na zemědělských pozemcích na některých místech jižní Moravy už vykukuje hornina skrz.

Pole nejsou schopna zadržovat vodu, což mnohdy na vlastní kůži poznají lidé v nejbližších vesnicích, kam při povodních připluje i zemědělská půda.

"V krajním případě by mohlo z polí zmizet až 21 milionů tun ornice ročně, to znamená škodu 4,3 miliardy korun," řekl ředitel Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy Jiří Hladík.

Foto: Jan Langer

Patnáct procent chráněné ornice

Ministr zemědělství Ivan Fuksa proto od července rozšířil zemědělské plochy, kde bude stát dohlížet na to, jestli farmáři hospodaří šetrně a "protierozně".

Zatím platila přísná pravidla na zemědělské hospodaření na 3 procentech orné půdy. Znamenalo to například, že se na těchto silně erozně ohrožených plochách, které leží ve svahu, nesmí pěstovat takzvaně širokořádkové plodiny, třeba kukuřice. Tyto plodiny "napomáhají" erozi.

Ministr Fuksa teď rozšiřuje tuto plochu až na 15 procent. Zatímco na původních třech procentech se musel zemědělec podle předepsaných pravidel přesně řídit, na nově rozšířených plochách bude na něm, jaká opatření si sám zvolí.

 

Právě se děje

Další zprávy