První trest za armádní tendry: Náčelník dostal podmínku

Tomáš Fránek
13. 10. 2010 15:25
Nejvyšší soud rozhodl o trestu pro exšéfa vojenského úřadu za nevýhodnou zakázku

Brno - V Česku padl s největší pravděpodobností první definitivní trest za to, jak se v armádě rozdělovaly zakázky.

Nejvyšší soud totiž potvrdil šestiměsíční podmíněný trest pro bývalého náčelníka pražské Vojenské a ubytovací správy plukovníka Petra Komínka. Ten byl odsouzen za trestné činy pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužívání pravomoci veřejného činitele, kterých se dopustil při zakázce na rekonstrukci jedné z pražských vil, patřících armádě.

Komínek zvýhodnil při získání zakázky za asi pět milionů firmu Trade Fides a poškodil další společnosti, které zakázku chtěly získat. Firmě Trade Fides totiž zadal práce na vile ještě dříve, než vypsal zakázku. Společnost, figurující i v dalších problematických zakázkách armády, tak zvýhodnil před konkurenty.

Poprvé byl bez trestu

Městský soud v Praze sice rozhodl, že se plukovník provinil, ale od potrestání upustil. Trest podmíněného vězení pak do hry vrátil Vrchní soud v Praze.

Komínek se ale obrátil na Nejvyšší soud s tím, že nebylo prokázáno, že by při udělení zakázky společnosti Trade Fides porušil zákon. Podle právních zástupců bývalého náčelníka armádní správy se totiž nepodařilo prokázat, že by způsobil škodu a pomohl k zisku firmě. "Zrušte trest a případ vraťte k novému projednání," uvedl plukovník.

Podle Nejvyššího státního zastupitelství ale voják jednoznačně zvýhodnil Trade Fides, a to v podobě předem rozhodnutého výběrového řízení. "Obviněný jednal v souvislosti s veřejnou soutěží a za této situace si byl vědom toho, že svým jednáním zvýhodní obchodní společnost Trade Fides oproti ostatním soutěžitelům," uvedl státní zástupce.

To potvrdili také soudci Nejvyššího soudu, kteří odmítli dovolání plukovníka. Soudci potvrdili, že je zcela jasné, že Komínek porušil zákon. "Obviněný v podstatě obešel zákon o zadávání veřejných zakázek a umožnil obchodní společnosti Trade Fides uskutečnit veřejnou zakázku ještě před ukončením veřejné soutěže. Nejvyšší soud proto nemá žádné pochybnosti o tom, že obviněný vyjednal Trade Fides výhodnější podmínky," rozhodli soudci.

Soudci potvrdili, že plukovník byl jako šéf úřadu odpovědný za zadávání, organizování a vypořádávání veřejných zakázek a měl dodržovat stanovená pravidla.

Porušil zákon, jednoznačně

"Obviněný však vykonával tuto pravomoc způsobem odporujícím zákonu, protože porušil zákon o zadávání veřejných zakázek, když v souvislosti s veřejnou zakázkou na dodávku určitých prací nezajistil všem účastníkům vyhlášené veřejné soutěže rovné podmínky a zvýhodnil jednoho soutěžitele na úkor ostatních," uvedli soudci.

Armádní zakázky patří mezi ty, které korupce zasáhla nejvíce. A odaholvat se je daří až v poslední době. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tak v září poprvé potrestal pět firem za to, jak se domlouvaly a také dohodly při získávání zakázek od armády. Za kartelovou dohodu firmy dostaly pokutu ve výši pěti milionů korun. Rozhodnutí je zatím nepravomocné, firmy mohou podat rozklad.

Šlo o dohodu firem při získání zakázky na provozování vojenských ubytoven pro vojenskou správu Litoměřice. Šlo o zakázku za dvanáct milionů korun.

Případem se Úřad začal zabývat na základě upozornění a několika důkazů zajištěných policíí. Ta kvůli podezření z korupce v kauze zakázek pro Vojenské ubytovací a stavební správy v Česku loni stíhala přes 50 lidí. Byli obviněni z toho, že údajně zmanipulovali nejméně 30 zadávacích řízení za 300 milionů korun. Korupci v armádě vyšetřovala policie kromě Litoměřic také v Brně, v Českých Budějovicích, Pardubicích či Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy