První soukromá vysoká škola ruší svých deset poboček

Eliška Bártová Eliška Bártová
21. 12. 2009 13:50
Podle Akreditační komise v nich byla nedostatečná úroveň
Sídlo Bankovního Institutu v Praze
Sídlo Bankovního Institutu v Praze | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - První soukromá vysoká škola - Bankovní institut - ruší svých deset poboček.

Akreditační komise na jaře letošního roku provedla ve vybraných detašovaných pracovištích kontrolu, při které zjistila natolik závažné nedostatky, že navrhla jejich zrušení.

"Uskutečňování studijních programů na pobočkách BIVŠ vykazuje závažné nedostatky," píše se v kontrolní zprávě komise. "Charakter poboček neodpovídá standardnímu vysokoškolskému prostředí."

Komise zároveň kritizovala vysoký počet poboček, kterých má škola celkem sedmnáct, včetně pobočky na Ukrajině.

Vedení Bankovního institutu nyní na návrh komise přistoupilo. "Jednu pobočku jsme již uzavřeli," uvedl prorektor Bankovního institutu Josef Benda. "Dalších pět je v útlumu - už nepřijímáme nové studenty, a následně jejich provoz ukončíme."

Během příštího roku skončí svou činnost také čtyři pobočky této vysoké školy, které má na Slovensku.

Neudržitelný stav

Akreditační komise navštívila na počátku března tohoto roku celkem jedenáct poboček Bankovního institutu.

Následně zjistila především nedostatečné personální zabezpečení, chybějící tvůrčí a vědeckou činnost či neodpovídající technické zajištění. Plus žádný přístup ke knihovnám.

Symbol Bankovního Institutu: I love money...
Symbol Bankovního Institutu: I love money... | Foto: Ludvík Hradilek

"Obhájené bakalářské práce spíše odpovídají nárokům vzdělávacích programů vyšších odborných škol," uvádí zpráva kontrolní komise.

Komisaři také poukázali na nízkou úroveň kvality vzdělávání.

"Prostředí ve většině poboček je výrazně středoškolské a nemotivující, zcela chybí základní tvůrčí činnost," uvádí se dále ve zprávě. "Současný vysoký stav poboček je neudržitelný, neboť znemožňuje kvalitně personálně zajistit výuku na všech pobočkách."

Akreditační komise proto navrhla zrušit pět poboček v Česku a sedm na Slovensku.

Problémy jsou všude

Podle prorektora Bendy jsou však problémy na každé škole.

"Nedostatky najdete všude," reagoval na závěry komise. "Návštěva komise trvala jen půl dne. Nechci hovořit o tom, že by učinili závěry unáhleně, ale během krátké návštěvy těžko můžete posoudit kompletně, jak ta pobočka funguje."

Vedení školy však závěry komise nakonec akceptovalo. "Pravda je, že poboček bylo poměrně hodně, a když se studium rozvíjí, začneme být problém se zajišťováním kvalitních učitelů," říká prorektor. "I kdyby nepřišla kontrola, asi bychom během relativně krátké doby také zjistili, že bude lepší některé pobočky utlumit, abychom se mohli více věnovat těm zbývajícím."

Konec poboček

Foto: Ludvík Hradilek

Na území Česka vyhovělo vedení školy všem návrhům akreditační komise. Letos už uzavřelo pobočku v Plzni.

Dalších pět poboček, kde bylo možné dálkově vystudovat bakalářský program - v Blatné, Sušici, Jihlavě, Karviné a Vyškově - plánuje zavřít do roku 2011.

"Letos už v těchto konzultačních střediscích nebyli přijímáni noví studenti," uvedl prorektor Benda. "Pouze necháme doběhnout studium, které bylo zahájeno v předchozích letech."

Žádné ohrožení

Na Slovensku požadovala komise, aby škola uzavřela pobočky na sedmi místech.

Vedení školy však plánuje zavřít pouze čtyři z nich - v Košicích, Rimavské Sobotě, Bardějově a Povážské Bystrici.

"Zbývající pobočky zůstávají aktivní," konstatoval prorektor. "Akreditační komise nám uložila úkoly - podat zprávu, jak bude s pobočkami nakládáno, a zevrubnou informaci o personálním zabezpečení výuky na pobočkách. Oba úkoly jsme splnili."

Navzdory zásahu Akreditační komise a uzavření řady poboček se vedení školy nebojí, že by úbytek studentů ohrozil existenci školy.

"Úbytek může být, ale ne takový, který by ohrozil existenci školy jako celku," dodává prorektor Benda. "Síť zbývajících poboček je natolik široká, že pokud budou mít zájem, mohou dojíždět."

Prověření poboček

Ministerstvo školství začalo tento rok sbírat informace o všech pobočkách vysokých škol.

Pokud budou zjištěny pochybnosti o kvalitě některých z nich, vyzve ministerstvo Akreditační komisi, aby zahájila podrobné šetření.

"Pobočky vysokých škol začínají být velký problém," řekla Aktuálně.cz předsedkyně komise Vladimíra Dvořáková. "Jejich úroveň bývá dost odlišná od jejich mateřských škol."

Akreditační komisi navíc znepokojuje jejich akcelerující nárůst. Zatímco na Slovensku je podle informací Aktuálně.cz pouze devět poboček vysokých škol, v Česku jich je 107.

 

Právě se děje

Další zprávy