Problémy se známým "strašákem" mohou mít i sportovci. Roli může hrát metabolismus

Kristýna Pružinová Michaela Lišková Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Michaela Lišková, Jakub Zuzánek
17. 6. 2024 8:55
Zvýšená hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak - dva známí strašáci, kteří mohou způsobovat zdravotní potíže a je potřeba je pravidelně hlídat. Mohou se se zvýšenou hladinou cholesterolu potýkat i aktivní lidé a sportovci? A jaké příznaky může mít vysoký krevní tlak? Podívejte se na pátý díl druhé série videopořadu První příznaky.
První příznaky - vysoký tlak a cholesterol | Video: Jakub Zuzánek, Kristýna Pružinová

Zvýšenou hladinu cholesterolu způsobuje především nezdravý životní styl. Velký vliv hraje nesprávné stravování, nedostatek pohybu, kuřáctví a také nadměrná konzumace alkoholu. "Potom existují určité choroby, které se pojí se zvýšeným cholesterolem. Víme, že jsou rodiny, kde se objevuje zvýšené množství kardiovaskulárních onemocnění spojených se zvýšenou hladinou cholesterolu," uvádí ve videu v úvodu článku internistka a zástupkyně primáře kardiologie v Nemocnici na Františku Hana Řeháková. 

Je tak důležité si cholesterol nechat pravidelně měřit u svého praktického lékaře. Na kontroly by však měli chodit i lidé, kteří žádné rizikové faktory nesplňují. "Setkáme se s vysokým cholesterolem i u štíhlých lidí a sportovců, protože u nich může převažovat právě vrozená porucha metabolismu," dodává lékařka.

Vzhledem k tomu, že vysoký krevní tlak může vést k poškození srdce, je klíčové i jeho léčbu nezanedbat. "Srdce je sval, takže při jeho dlouhodobém přetěžování může dojít k hypertrofii jako u každého jiného svalu, což může způsobit život ohrožující arytmie, anebo může dojít k vyčerpání svalu a srdečnímu selhání," popisuje internistka.

Podívejte se na video v úvodu článku, kde lékařka také uvádí, jaké jsou příznaky vysokého krevního tlaku či zda při léčbě obou parametrů pomáhají doplňky stravy. 

Ve videu byly použity záběry z videobank Pexels a Envato Elements.

 

Právě se děje

Další zprávy