Někdo přijde i s třináctou pohlavní chorobou. Případů kapavky i syfilisu narůstá

Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
14. 6. 2024 9:58
Mezi nejznámější sexuálně přenosné choroby se řadí chlamydie, kapavka či syfilis. Jejich výskyt v posledních letech celosvětově stoupá. Jen v Česku přijde každý rok k lékaři přes tisícovku lidí nakažených syfilidou. Jak se choroby projevují? A jaká rizika s sebou přinášejí, pokud se včas nezaléčí? Podívejte se na čtvrtý díl druhé série videopořadu První příznaky.
První příznaky - sexuálně přenosné choroby | Video: Jakub Zuzánek, Kristýna Pružinová

"V případě syfilidy tvoří asi 70 procent nemocných muži. Z toho většina jsou muži mající sex s muži. Onemocnění je zde častější než u heterosexuální populace," uvádí ve videu v úvodu článku přednosta a primář Dermatovenerologické kliniky ve Fakultní nemocnici Bulovka Filip Rob. "U kapavky je to kolem 1 500 případů ročně, které se potvrdí a jsou hlášené. U ní je poměr muži a ženy vyrovnanější, ale taktéž tam převažují muži," dodává.

Chlamydiové i kapavčité infekce se projevují podobnými příznaky - a to výtokem z pochvy nebo penisu či pálením a řezáním při močení. "Pokud má někdo anální sex, tak teoreticky mohou být tyto infekce i v konečníku, kde to udělá obdobné obtíže. Lidi svědí konečník, mají například bolesti při vyměšování," popisuje dermatovenerolog.

Na řadu těchto infekcí ale nemocní přijdou až v pozdějších stádiích. Kapavka a chlamydie totiž zpočátku nemusí způsobovat téměř žádné potíže. U syfilidy se zase mohou vředy nacházet i uvnitř pochvy, kde je dotyčné nemusí včas odhalit. "Většina pacientů, které odchytneme v primárním stadiu, jsou muži, protože ti, když mají na penisu nějaký vřed, tak logicky přijdou, protože se bojí o svoji chloubu," uvádí lékař. 

Podívejte se na video v úvodu článku, kde dermatovenerolog také uvádí, zda je možné se těmito infekcemi nakazit i na veřejném záchodku nebo v bazénu či jaké jsou typické příznaky syfilidy. 

Ve videu byly použity záběry z videobank Pexels a Envato Elements.

 

Právě se děje

Další zprávy