Rakovina "piva a masa". Časté nádorové onemocnění má tři alarmující příznaky

Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
4. 1. 2023 9:13
Rakovina tlustého střeva a konečníku neboli kolorektální karcinom je celosvětově třetím nejčastějším nádorem. Mnohem častěji jím trpí muži než ženy. Nemoc se nemusí po dlouhou dobu projevovat, i tak ale existují tři alarmující příznaky, při kterých by měl každý zpozornět. Jaké to jsou? A co patří mezi významné rizikové faktory? Sledujte čtvrtý díl nové série První příznaky.
První příznaky - gastroenterolog Štěpán Suchánek o rakovině tlustého střeva a konečníku | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

"Zaprvé je to krev ve stolici. Většinou to bývá čerstvá červená krev. Zadruhé je to poté anémie neboli chudokrevnost. Ta se zjistí z krevních odběrů, ale pacient může být dýchavičný, unavený a bledý," jmenuje ve videu základní symptomy rakoviny tlustého střeva a konečníku gastroenterolog Štěpán Suchánek z Ústřední vojenské nemocnice v Praze. "A třetí věcí je pak neplánovaný váhový úbytek," dodává.

>>> Všechny dosavadní díly série První příznaky sledujte ZDE <<<

Kolorektální karcinom se ale v dnešní době dá díky preventivnímu screeningu, který v Česku plošně funguje už od roku 2000, odhalit ještě v raném stadiu před vznikem prvních příznaků. Přijít na něj mohou lidé starší 50 let. Díky preventivnímu vyšetření pak lékaři mohou ve střevu odhalit takzvané polypy, které předchází vzniku samotné rakoviny.

"Kolorektální karcinom se vyvíjí relativně dlouho, trvá to asi 10 let. Polypy jsou různě veliké a my, pokud provedeme kolonoskopii, je můžeme odstranit a tím odstraníme nádor, ještě než vznikne," popisuje Suchánek. Poslední data ukazují, že screening již v Česku napomohl k mnoha včasným záchytům. Od jeho počátku se do roku 2018 v tuzemsku snížil výskyt kolorektálního karcinomu asi o 25 procent.

"Hlavně je ale důležité, že za těch 18 let se snížila úmrtnost asi o 42 procent," zdůrazňuje Suchánek. "Takže s nadsázkou by se dalo říci, že pokud by všichni Češi, alespoň ti nad 50 let, chodili na screening, tak bychom mohli kolorektální karcinom úplně vymýtit," dodává.

Ve čtvrtém dílu série První příznaky se také dozvíte, jak probíhá preventivní screening rakoviny tlustého střeva a konečníku či konzumace jakých potravin působí nepříznivě na její vznik.

Ve videu byly použity záběry z videobank Pixabay a Pexels, zpravodajské agentury Reuters a informačního portálu Kolorektum.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy