První příznak bývá posledním. Případů zákeřné nemoci přitom rapidně přibývá

Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
1. 2. 2023 11:03
Rakovina slinivky břišní patří mezi nejzákeřnější karcinomy. Jedná se o nádorové onemocnění, které je velice obtížné včas odhalit, má špatnou prognózu a většina nemocných zemře do několika málo měsíců. Co patří mezi alarmující symptomy? A poskytne pokrok v medicíně klíč k včasnějšímu záchytu této nemoci? Sledujte osmý díl série První příznaky.
První příznaky - profesor Miroslav Zavoral o rakovině slinivky | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa

Rakovina slinivky břišní, kterou v Česku ročně onemocní přibližně dva tisíce lidí, představuje podle profesora Miroslava Zavorala z Ústřední vojenské nemocnice v Praze jeden z největších medicínských problémů současnosti. "Je to totiž nádorové onemocnění, které se chová zcela odlišně od všech ostatních karcinomů - rychle roste, rychle metastázuje a má špatnou prognózu," uvádí Zavoral, ředitel ÚVN.

>>> Všechny dosavadní díly série První příznaky sledujte ZDE <<<

Další problém této diagnózy také podle něj spočívá v tom, že postupem let výrazně stoupá počet nových případů. "Za posledních 40 let vzrostla takzvaná incidence, to znamená počet nových onemocnění na 100 tisíc obyvatel na rok, až o 100 procent," podotýká v pořadu lékař. V roce 2018 například v Česku tento karcinom postihl přes 2 300 obyvatel, z nichž téměř 2 200 zemřelo.

První příznaky, které by nemocný mohl poznat, se totiž objeví většinou až ve fázi, kdy se nádor nachází v pokročilém stadiu. "Pacienti bezbolestně zežloutnou, zhubnou a často mají i bolesti břicha, které jsou někdy poměrně silné," popisuje Zavoral. "Ale v tu chvíli už všechny další kroky a vyšetřování vedou jen k upřesnění toho, jak je nádor rozsáhlý, bez vlivu na to, jak poté pacienti dopadnou," dodává.

Studie z posledních let ale ukazují, že časným příznakem, který může předcházet diagnóze karcinomu slinivky, je porucha zpracování cukru v krvi. Z dat vyplývá, že až u jednoho procenta z 50 tisíc lidí, kteří v Česku ročně nově onemocní cukrovkou, se do tří let vyvine tento typ rakoviny. "A my bychom se měli naučit těchto 500 lidí identifikovat z té velké množiny pacientů. Tyto velké studie nás musí naučit hledat jehlu v kupce sena," popisuje Zavoral budoucnost léčby.

V osmém dílu série První příznaky se také dozvíte, o kolik měsíců dokáže operace karcinomu slinivky prodloužit nemocnému život či jak může vznik této rakoviny ovlivnit kouření.

Ve videu byly použity záběry z videobank Pixabay a Pexels.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Primátor chce pro Železného omluvu od policie, neměla prý právo video zveřejnit

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. Toto stanovisko sdělil řediteli městské policie Eduardu Šustrovi s tím, že kromě systémové nápravy by situaci vyřešila i omluva. Případ prověří také Úřad pro ochranu osobních údajů. Šuster pochybení odmítl, městská policie podle něj postupovala stejně jako při zveřejňování jiných videí v minulosti.

"Důkladně jsem se seznámil se všemi okolnostmi zveřejnění videozáznamu úkonu Městské policie hlavního města Prahy a došel k závěru, že MPP nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam při řešení přestupku pana Železného," napsal Svoboda na Twitteru.

Situaci primátor hodnotí jako pochybení konkrétního člověka, nikoliv městské policie jako celku. "Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu. Panu řediteli jsem tlumočil názor, že by kromě systémové nápravy tuto situaci vyřešila i omluva," uvedl.

Šuster na facebooku městské policie uvedl, že ho primátor seznámil se stanovisky dvou advokátních kanceláří. Městská policie nicméně podle Šustera při zveřejnění videa postupovala při anonymizaci tak, že se snažila plně zachovat osobnostní práva přestupce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy