Plíživá nemoc má příznaky jako infarkt. Lékař vysvětluje, jak ji rozeznat

Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
18. 1. 2023 9:17
Anginou pectoris v Česku trpí až 15 procent lidí nad 65 let. Její příznaky bývají podobné jako u akutního infarktu - jen s rozdílem, že se neobjeví z ničeho nic, ale opakovaně při zvýšené fyzické námaze. Jak plíživé onemocnění jednoduše rozpoznat? A jakými způsoby je možné mu zabránit? Sledujte šestý díl série První příznaky.
První příznaky - kardiolog Michael Želízko o angině pectoris | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Příčinou anginy pectoris, která se řadí mezi chronické srdeční choroby, je omezené zásobování srdečního svalu krví. Kvůli zmenšenému přísunu kyslíku pak dochází k jeho nedostatečnému prokrvení. Ve většině případů se jedná o důsledek aterosklerózy věnčitých tepen, která vede k jejich zúžení.

"Když to zjednoduším, tak je to stejné, jako když se vám ucpou trubky. Od určité námahy se průtok zúženou cévou nezvyšuje a v tuto chvíli je srdeční sval neprokrvený," vysvětluje v pořadu Michael Želízko, vedoucí Oddělení intervenční kardiologie Kardiocentra IKEM. "Srdeční sval pak na to reaguje vegetativní bolestí, která se projeví jako angina pectoris," dodává.

Dotyční zpravidla pociťují od určitého stupně námahy svíravou bolest na hrudníku, nemohou dýchat a jsou unavení. "Pacienti to velmi dobře znají a vědí, že když jdou na procházku, tak tamhle na kopečku u druhého stromu se vždycky musí vydýchat," popisuje kardiolog a dodává, že lidé mohou takové potíže pociťovat ve stejné míře i několik let, a často si tak na ně zvyknou.

Pro lékaře je nicméně důležité, aby onemocnění zachytili v raném stadiu. V takovém případě mohou nasadit léky, které zabraňují urychlování aterosklerózy. Mezi ně patří například běžný aspirin, který snižuje shlukování krevních destiček.

"My tu nemoc ale prakticky nikdy nevrátíme zpátky. Neumíme rozsah aterosklerózy zmenšit. Těmi léky jen ovlivňujeme její dopad na klinické projevy," uvádí Želízko. "Jediný způsob, jak zlepšit průtok ucpaných cév, je buď srdeční bypass, nebo angioplastika se zavedením stentu. Ale to je samozřejmě léčba až důsledků," dodává lékař a podotýká, že pro vývoj nemoci je právě klíčové léčit i její rizikové faktory.

V šestém dílu série První příznaky se také dozvíte, jak lékaři zjistí, zda trpíte anginou pectoris, nebo co patří mezi nejvýznamnější rizikové faktory, které mohou rozsah onemocnění ještě zvětšit.

Ve videu byly použity záběry z videobank Pixabay a Pexels a dále z archivu Kardiocentra IKEM.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Česko loni snížilo dovoz ruského plynu z původních 97 asi na čtyři procenta

Česká republika v loňském roce snížila svou závislost na ruském plynu z původních 97 procent na aktuální maximálně čtyři procenta. Plyn z Ruska stát nahradil dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG ze zámoří. Po dnešní návštěvě ministerstva průmyslu a obchodu to novinářům řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Do budoucna chce stát omezit závislost na ruském plynu úplně, nahradit jinými zdroji chce i dovoz ruské ropy.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Ústavní soud zrušil část zákona o advokacii

Ústavní soud v úterý vyhověl návrhu Městského soudu v Praze a zrušil část zákona o advokacii. Jde o ustanovení, podle kterého advokátní komora nemá povinnost určit advokáta člověku, který je sice ochoten za služby zaplatit, ale nemůže v okolí najít nikoho, kdo by se chtěl věci ujmout. Zastoupení advokátem je přitom nezbytnou podmínkou třeba v řízení před nejvyššími soudy a Ústavním soudem. Ústavní soud zároveň odložil vykonavatelnost rozhodnutí na konec roku.

Podle Ústavního soudu je napadené ustanovení protiústavní. "Protiústavnost napadeného ustanovení Ústavní soud neshledal v samotném rozšíření bezplatné právní pomoci na určité typy řízení, ale v tom, že současně z poskytnutí právní pomoci paušálně vylučuje žadatele, kteří jsou ochotni za právní služby zaplatit," vysvětlil soudce zpravodaj Vladimír Sládeček. 

Právo na přístup k soudu je podle soudce základní součástí práva na spravedlivý a řádný proces a tedy práva na soudní ochranu, kdy jeho nezbytným předpokladem je právě právo na právní pomoc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků

Olomoucký vrchní soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v souvislosti s kauzou ovlivňování svědků. Brněnský krajský soud jim za to v červnu 2021 původní tresty uložené za obchody s nelegálním lihem zpřísnil v podobě souhrnných trestů, Březinovi zvýšil trest ze 13 let na 14 let a devět měsíců. Vrchní soud zastavení stíhání odůvodnil tím, že o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto. Informaci v úterý potvrdil Petr Šereda z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Zastavení trestního stíhání se týká také Pavla Čanigy a Ivana Kováříka.

Vrchní soud o zastavení trestního stíhání rozhodl v neveřejném jednání v prosinci, řekl novinářům mluvčí soudu Stanislav Cik. "Soud rozhodl, že se u těchto obžalovaných zastavuje trestní stíhání, neboť o těchto skutcích již bylo pravomocně rozhodnuto," uvedl mluvčí.

Podle soudu bylo o této trestné činnosti rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři obžalovaní odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině. Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považuje za trestný čin trvající. Ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém však již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy