Plíživá nemoc má příznaky jako infarkt. Lékař vysvětluje, jak ji rozeznat

Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
18. 1. 2023 9:17
Anginou pectoris v Česku trpí až 15 procent lidí nad 65 let. Její příznaky bývají podobné jako u akutního infarktu - jen s rozdílem, že se neobjeví z ničeho nic, ale opakovaně při zvýšené fyzické námaze. Jak plíživé onemocnění jednoduše rozpoznat? A jakými způsoby je možné mu zabránit? Sledujte šestý díl série První příznaky.
První příznaky - kardiolog Michael Želízko o angině pectoris | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Příčinou anginy pectoris, která se řadí mezi chronické srdeční choroby, je omezené zásobování srdečního svalu krví. Kvůli zmenšenému přísunu kyslíku pak dochází k jeho nedostatečnému prokrvení. Ve většině případů se jedná o důsledek aterosklerózy věnčitých tepen, která vede k jejich zúžení.

"Když to zjednoduším, tak je to stejné, jako když se vám ucpou trubky. Od určité námahy se průtok zúženou cévou nezvyšuje a v tuto chvíli je srdeční sval neprokrvený," vysvětluje v pořadu Michael Želízko, vedoucí Oddělení intervenční kardiologie Kardiocentra IKEM. "Srdeční sval pak na to reaguje vegetativní bolestí, která se projeví jako angina pectoris," dodává.

Dotyční zpravidla pociťují od určitého stupně námahy svíravou bolest na hrudníku, nemohou dýchat a jsou unavení. "Pacienti to velmi dobře znají a vědí, že když jdou na procházku, tak tamhle na kopečku u druhého stromu se vždycky musí vydýchat," popisuje kardiolog a dodává, že lidé mohou takové potíže pociťovat ve stejné míře i několik let, a často si tak na ně zvyknou.

Pro lékaře je nicméně důležité, aby onemocnění zachytili v raném stadiu. V takovém případě mohou nasadit léky, které zabraňují urychlování aterosklerózy. Mezi ně patří například běžný aspirin, který snižuje shlukování krevních destiček.

"My tu nemoc ale prakticky nikdy nevrátíme zpátky. Neumíme rozsah aterosklerózy zmenšit. Těmi léky jen ovlivňujeme její dopad na klinické projevy," uvádí Želízko. "Jediný způsob, jak zlepšit průtok ucpaných cév, je buď srdeční bypass, nebo angioplastika se zavedením stentu. Ale to je samozřejmě léčba až důsledků," dodává lékař a podotýká, že pro vývoj nemoci je právě klíčové léčit i její rizikové faktory.

V šestém dílu série První příznaky se také dozvíte, jak lékaři zjistí, zda trpíte anginou pectoris, nebo co patří mezi nejvýznamnější rizikové faktory, které mohou rozsah onemocnění ještě zvětšit.

Ve videu byly použity záběry z videobank Pixabay a Pexels a dále z archivu Kardiocentra IKEM.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Pastrňák byl vyhlášen druhým nejlepším hráčem měsíce ledna v NHL

Český hokejový kanonýr David Pastrňák z Bostonu byl zvolen druhou hvězdou měsíce ledna v NHL. Šestadvacetiletý odchovanec Havířova během něj stihl nasbírat ve 14 zápasech 21 bodů za 13 branek a osm asistencí. Druhým nejlepší hráčem byl Pastrnák vyhlášen v této sezoně už i za říjen.

V tradiční anketě za uplynulý měsíc jej předčil jen americký centr Jack Hughes z New Jersey. Třetí hvězdou se stal kanadský obránce Vince Dunn ze Seattlu. Nejlepším nováčkem byl za leden zvolen finský gólman Ukko-Pekka Luukkonen z Buffala.

Pastrňák byl s 13 trefami spolu s Hughesem nejlepším střelem ledna a v produktivitě skončil s 21 body třetí. Dvakrát během úvodního měsíce roku 2023 předvedl čtyřbodové představení v zápase. Nejdříve 8. ledna pomohl k výhře v Anaheimu 7:1 hattrickem a asistencí, 24. ledna pak zařídil v Montrealu vítězství 4:2 gólem a třemi přihrávkami.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy