První oficiální odhad: Jídlo zdraží o 4 až 5 procent

Jan Němec Jan Němec
4. 3. 2011 17:10
Výjimka na sedm druhů potravin je nesystémová, míní ministr zemědělství Fuksa
Minister zemědělství Ivan Fuksa
Minister zemědělství Ivan Fuksa | Foto: Jan Langer

Praha - Se sjednocením daně z přidané hodnoty na 20 procentech čekejte vyšší ceny potravin, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS).

On sám to odhaduje na 5 procent.

Růst cen o 4 nebo 6 %? Kdo ví...

"Modely za posledních 15 let říkají, že o kolik procent narostla DPH, tak o polovinu rostly ceny," vysvětluje ministr svůj odhad.

"Teď zvedneme DPH z 9 na 20 procent, takže by ceny mohly růst až o 6 procent, ale při takhle velkém objemu se už změní i chování zákazníků, promítne se také cena energie. Takže jestli to bude 5, nebo 4 procenta - těžko říct zcela přesně," odhaduje.

Podobně mluví i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09): "Že by rázem stouply ceny o 10 procent, to je úsměvné."

Ani on ale zdražování nepopírá.

Zvýšení DPH se týká všech potravin, s výjimkou sedmi druhů: chleba, zeleniny, ryb, dětská mléčná výživa a potraviny pro diabetiky a lidi s dalšími metabolickými poruchami. Např. bezlepkové potraviny tak zůstanou v nižší - 10procentní - sazbě DPH.

"Rybářství patří také pode mě. Takže jako ministr zemědělství bych mohl říct: super, alespoň to pomůže resortu. Ale považuji to jednoznačně za nesystémové," shrnuje debatu o seznamu potravin ministr zemědělství Fuksa.

Debata nekončí?

Okamžitě po zveřejnění seznamu, které při koaličních jednáních prosadily Věci veřejné, se začaly ozývat další zájmové skupiny: hnutí Duha namítala, že by ve snížené sazbě měly být všechny biopotraviny, ovocnáři se zase ptali, proč zelenina, když ovoce ne.

"Ovoce není tak zdravé," odráží námitky pěstitelů ovoce poslankyně VV Karolína Peake.

Námitky má ovšem i koaliční partner, TOP 09. Ústy předsedy svého poslaneckého klubu Petra Gazdíka kritizuje např. nápad zařadit na seznam bezlepkové potraviny:

"Už dnes jsou jako bezlepkové označeny některé jogurty. Jako bezlepkové se dá pak označit třeba i maso," říká Gazdík.

TOP 09 ovšem svou kritikou míří i jinam: navzdory koaliční dohodě by ráda dodatečně prosadila do nižší sazby DPH i knihy nebo tištěné noviny.

Debata o výjimkách ze sazby DPH tak možná neskončila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy